| Jay1 a întrebat:

Care este realitatea și poate orice persoană să o atingă și să o explice?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Realitate vine de la res, lucru.
La realitate ajungem prin cunoaștere. Cunoaștem prin intermediul simțurilor. În creier pe ecranul conștiinței se formează un videoclip cu modele, imagini ale realității. Astfel cunoaștem, explicăm lumea prin aceste modele. Cunoaștem din realitate doar acele modele ale noastre.

| LPCTSTR a răspuns:

Realitatea este perceptia unica individuala la stimulii perceputi din exterior si interior.
Ce sa explic?! Faptul ca ai cognitite? Ca asta este "realitatea", perceptie si senzatie.
Singurul mod prin care poti experimenta "realitatea", este daca esti hotarat sa lasi subiectivismul deoparte si sa te pregatesti sa-ti folosesti ratiunea, caci ea va fi singura care-ti va crea logica printre ganduri.

| mentholinks a răspuns:

Tot ce percepem noi e raspunsul creierului la diferiti stimuli. Realitatea obiectiva nu poate nimeni sa o perceapa. Nici macar lumina nu stim daca e asa cum o vedem fiindca imaginea in cap se formeaza si e doar o interpretare, creierul fiind programat.

| Speranta12 a răspuns:

Iubirea

| Hdhdj a răspuns:

Da