| Dilibache a întrebat:

Care este sensul vieții și ce cautam pe Pământ? Funda celui mai concret raspuns

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Sa ascultam manele,sa bem bere,sa mancam mici si sa danseze fetele sus pe mese,intrebarea asta se numeste =imposibil de raspuns,fiecare vede sensul diferit,eu vad facand ceva,avand un scop,vad in toate mici scopuri si daca mor maine asta, viata e o tarfa,vi acasa intri in coma si mori ce sens are viata,nici unul,totul este o iluzie,amagire,aveam planuri pe tot anul dar degeaba, dar nu crezi in ceva nu conteaza ce,nu poti sa traiesti,trebuie sa crezi in ceva,daca credinta in dumnezeu te face bun,crezi in el,viata se masoara in sperante,fara speranta nu poti trai,sensul este sa respecti pe cei din jur si sai iubesti ca in viata asta cu nimic nu te alegi cu absolut nimic, asa ca du-te si saruti mama, tatal, fratele, sora ca asta e important, asta e sensul vieti

| DOOOPX a răspuns (pentru RAY):

Da intr-adevar, doar traieste cum stii mai bine, si cum iti place, si cel mai important distreaza-te.

Sarbatori fericite!

| RAY a răspuns (pentru DOOOPX):

Eu ma distrez cel mai bine cand sunt cu persoane iubite de catre mine

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa asteptam robotii sexuali care ne vor face fericiti in pat, la bucatarie (fiind experti in gatit) si companie. Ideologia de familist sau in relatie se duce in trecut. Am evoluat si urmeaza ca IA sa se uneasca pentru a facilita viata omului sau de a inlocui lipsa acestuia unde el o cauta ex (unu care doreste o partenera si e refuzat de ele pe motiv ca e de treaba, prost, prea corect) robotul nu va zice nu si il va satisface in toate nevoile.

| RoCkKiD a răspuns:

Sensul vietii este evolutia. Stai sanatos, fa copii si mori linistit.

| RAY a răspuns:

Kron5tadt asa ca du-te si saruti mama, tatal, fratele, sora ca asta e important, asta e sensul vieti

asta e cica e ceva imbecil crestine

| Donsavas a răspuns:

Sensul vieții este doar in capul nostru.

| xerxes1 a răspuns:

Totul are un sens chiar daca cei mai multi nu-si dau seama.Ray de exemplu se misca dupa cum bate vantul, azi e ateu maine se duce dupa una in adunare la pocaiti, poimaine iti da lectii ortodoxe din Biblie.
Planeta asta este o scoala unde fiecare avem de invatat propriile lectii in functie de locul unde ne aflam pe scara evolutiei.
Mici, bere si manele plus greseli elementare de gramatica inseamna ca inca nu am coborat din copac.
Dar timpul le rezolva pe toate.
Unii se nasc prosti si mor mai prosti decat au venit.
De aceea sunt adeptul reincarnarii.Peste 100 de vieti unul poate o sa-si dea seama unde greseste ca sa treaca la nivelul urmator.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Fiecare incercam sa dam un sens vietii.Raspunsul se afla in strafundul constiintei noastre, si este gresit.

| Adi88 a răspuns:

Semnul vieții, semnul oamenilor pe, pamant. Se spune asa ca fiecare om trebuie sa planteze un copac sa faca o casa si un copil de asta traim. Daca in toata viata ta nu ai facut aceste trei lucruri degeaba ai trait, asta e sensul vietii omenesti.

| P3d1a a răspuns:

Cand compari un om cu un o oarecare planta, spre exemplu. Acea planta nu poate vedea lumina, auzi sunete, simti emotii, durere, fericire, tristete, etc.

Marea majoritatea a omaenilor nu realizeaza ca lucru deosebit este sa fii in viata, sa ai abilitatea sa interactionezi cu lucrurile inconjuratoare, sa ai abilitatea sa calatoresti si sa vezi atatea.

O planta spre exemplu nu stie ca e in viata, nu stie unde e, pentru ca nu e capabila de constiinta, nu poate simti nimic.

Oameni nu realizeaza ca daca nu am fi in viata, atunci ar fi ca si cum a fost inainte sa ne fi nascut fiecare. Pentru mine acesti cativa ani pe pamant reprezinta o sansa sa ma bucur de existenta intr-un mod in care o planta sau un alt obiect inanimat nu s-ar putea bucura niciodata.

Si daca par nebun sau ceva ca pot sa fac o comparatie intre un om si o planta, ideea e ca daca nu am fi in viata nu am fii constienti, ar fi ca si inainte sa ne nastem, void total, ceea ce e comparabil cu ce "simte" sau "nu simte" o planta, cu toate ca e teoretic o vietuitoare care se poate reproduce, naste, creste si muri.