anonim_4396
| Anonim întreabă:

Care este Sensul Vietii?

Răspuns Câştigător
| Th3Unknown a răspuns:

Sa traim sa ne reproducem si sa murim (in cateva decenii sau mai repede oamenii nu mai vor muri pe cale naturala adica varsta) ca orice fiinda, pentru ca prin reproducere mentinem in viata rasa umana pe aceasta planeta si in intregul univers.cand joci un joc nu prea te intrebi care este sensul ci il joci pur si simplu pentru ca iti place sau e interesant sau cine stie ce, la fel si cu viata intr-un anumit fel. Funda?

34 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Sensul vietii este ca viata n-are sens si cine il urmareste obsesiv, nu-l va gasi niciodata, pentru ca, ghici ce? Niciodata nu vei gasi concret Fata Morgana.Asta fiind doar inca o epitomizare posibila a atat de mult cautatului sens al vietii, care sa confere o oarecare noblete vietilor mizerabile ale reprezentatilor speciei umane.Nu este un tot unitar, si cu siguranta, nu capata variatii, daca este o definitie foarte puternica.Acestea excluzandu-se, ramane doar optiunea inventarii sale de catre om, pentru a fugi dupa ceva nobil toata viata, sa nu ramana la stadiul simplu de animal semi-rational.

| shadovv a răspuns:

42!

| Shammal a răspuns:

Nu e un sens al vietii, tu ii dai Sens

| Inferno a răspuns:

Sa acumuleze cat mai multe informatii.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Sa acumuleze cat mai multe informatii in ce scop?

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Intreaba-l pe Einstain, el a fost cu ideea, nu eu?
Glumeam

In scopul de a se apropia cat mai mult de adevar. (adevaruri aici)

Einstein

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Bine, bine dar daca afli cateva adevaruri nu cred ca te ajuta foarte mult, eventual iti fac viata mai usoara, mai comoda.
Cred, cred nu sunt sigur, ca a intrebat de ce exista viata cand putea sa nu existe.
Informatii obtinem chiar fara sa vrem pana la un anumit nivel care ne permite sa supravietuim.

Suntem izbiti in mod constant de valuri de informatii, doar ca unii le ignora si le lasa sa treaca.
E in firea omului sa fie curios sa caute adevarul e o caracteristica a lui.

| sabin89 a răspuns:

Daca ni se pare ca viata noastra nu are niciun sens, nu ne ramane decat sa cautam sa-i dam un sens.

| WR104 a răspuns:

Banii.

| SaveTheNature a răspuns:

-pentru unii sa tot adune pana mor
-pentru altii viata este o continua competitie
-pentru unii viata e o continua distractie
-pentru unii viata inseamna Dumnezeu.
-pentru mine viata e sa stau intro seara tarzie de vara la o bere, pe malul unui rau cu 2 3 prieteni cand toti s-au retras in casa.:X

| Miauti a răspuns:

MINCIUNI!

Viata ARE sens... se numeste evolutie!

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa Traiesti.

| ஐIForgotMyNameஐ a răspuns:

Sa asculti Linistea Tacerii.

| Wøodenpints a răspuns:

Contrar acelor de ceasornic.

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca sensul vietii si-l descopera fiecare. Pentru unii este sa isi intemeieze o familie, pentru altii sa descopere ceva nou, pentru altii sa ajunga persoane influente. Scopul vietii este relativ, este cate unul pentru fiecare. Nu exista un Scop al Vietii universal pe care sa il urmeze toti. Din cauza asta unii cred ca nu exista si altii cred ca este un sens al Vietii in Univers. Nu cred ca exista un scop pentru care exista viata pe Pamant.Este doar un noroc, iar unde ne duce acest noroc, depinde de fiecare in parte si de sensul vietii pe care il vede fiecare in viata lui.

| WhatheWow a răspuns:

Viata Omului sau viata in general?

| Anonim explică (pentru WhatheWow):

Ambele.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, daca te referi la ambele atunci inseamna viata in general. Am cautat si eu mult sa aflu un raspuns si sincer sa fiu, singurul raspuns logic pentru mine e ca viata nu are un scop in sine, ca e doar o alta stare in care materia isi continua transformarile. Chiar si scopul crestin al vietii e lipsit de sens, un fel de paradox nascut intr-o minte incapabila de a gasi un raspuns logic si in echilibru cu intregul Univers.

anonim_4396
| Anonim explică:

De la nastere inspre moarte.

anonim_4396
| Anonim explică:

Maine o s-a declar un Raspuns Castigator.

| Gabitzu246 a răspuns:

Viata nu are nici un sens, nu va mai luati cu aia cu destin, tel etc. viata a aparut dintr-un motiv intamplator pe acest pamant ca si pe alte planete, ne nastem invatam ne distram, traim, le transmitem cunostintele noastre urmatoarei generatii si murim, simplu

| AlbaAura a răspuns:

Ne nastem fara sa vrem si murim fiindca trebuie.Intre aceste doua imperative traim.Aceasta este viata.Sensul ei...sa poti transforma cat mai multa experienta in cat mai multa constiinta.

| TheTigerX a răspuns:

Sa-l descoperi pe Dumnezeu.

| Mooonsure a răspuns:

Sensul vietii in tara asta,Romania, pe planeta asta, Pamant(Terra) si in universul asta imens(Calea Lactee).
Sensul vietii.
Cautare sensului vietii pe planeta noastra, o cautara infinita de greutati si imposibiluri. NU MAI CAUTA sensul vietii, nu EXISTA.

| BiscuiteOreo a răspuns:

Sa te uiti la Doza de Has si sa copiezi intrebarile de acolo big grin

| Anonim explică (pentru BiscuiteOreo):

Nu am copiat nici o intrebare daca le copiam, le copiam pe toate nu doar una.

| Ionut555 a răspuns:

Sensul Vietii este acela de a ne regasi pe noi insine. Totul in viata se petrece cu un scop. Noi suntem aici sa ne gasim pe noi.

| Albeert a răspuns:

Simplu: nu este!

Întrebări similare