| Nemessys a întrebat:

Care mai este faza asta cu,,salvati copacii"? Sa nu taiem copaci, ca avem nevoie de oxigen, ca distrugem natura etc. Eu zic ca pana la urma urmei, copacii aia sunt taiati cu un anumit scop. Nu cred ca se duc niste oameni intr-o padure, taie niste copaci si dupa,, vai ce smecheri suntem, am taiat copaci. ah. ce bine ne simtim"

Sunt si eu curios, persoanele alea cu,, nu taiati copacii", oare pe ce scriu la scoala, sau din ce este facuta mobila lor din casa, la tara cu ce se incalzesc la curulet?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Eu zic ca pana la urma urmei, copacii aia sunt taiati cu un anumit scop."

Ir eu cred ca pe cei care (nu) te au invatat asa ar trebui intai legati de copacii care urmeaza sa fie taiate la gramada, daca n-au plantat cel putin 3 copaci noi inainte!

| RAY a răspuns:

Dracusori taie copaci dar nu planteaza alti in loc, asta e de fapt problema ca nu se planteaza alti in loc plus ca sa taiat la greu in Romania, de asta sunt inundati dese, numai vorbesc de cata padure sa taiat mondial 50% asta e o catasrofa pentru natura, copaci aia cresc in sute de anii man, si crede-ma ca multi sau taiat aiurea, eu cred ca padurile din Romania apartin romaniilor nu strainilor tu ce spui? tu crezi ca aia din Austria taie ceva? nu, nu taie dar vine aici si taie la pret mic, natura se va razbuna pe noi asa cu incetul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e chiar asa problema.
Taierile sunt reglementate si pot fi facute si cu cap ca toata lumea sa aiba cu ce isi incalzi funduletul si pe ce scrie.

Problema e cu taierile ilegale care nu sunt facute cu cap.

| Freya1 a răspuns:

Am facut protectia mediului deci nu te lua de copac ca te bat laughing.
Cum ti s-a mai spus nu doar pentru hartie si foc e bun copacul si nu mai enumer ce a spus DovleacTurbat....In pdure trebuie sa fie un padurar care sa marcheze copaci care trebuiesc taiati din anumite motive in rest copaci doar se curata pentru a avea noi de foc sau alte chesti marunte, problema este ca in ziua de azi este foarte multa coruptie si se taie copaci in prostie ceia ce ne pune viata in pericol si din punctul meu de vedere ne strica si imaginea estetica. Tara noastra este bogata tocmai din pricina naturi si a verdelui pe care il avem iar taierea lor in prostie ne afecteaza si siguranta, sanatatea cat si frumusetea avand in vedere ca se defriseaza paduri intregi stiind ca un copacel sa creasca are nevoie de foarte multi ani...Sunt in potriva taieri si fac si eu propaganda deoarece nu vreau ca in curand sa port masca de gaze sa imi fie casa inconjurata de moloz si sa am betoane si asfalt peste tot.Sti ca circula pe interent o imagine cu o panza pe care scria:
"De ce il tai ma? La pus mata?" laughing

| johnnny123 a răspuns:

Nu spune nimeni că omenirea nu are nevoie de lemne și de produsele care derivă din acestea, dar exploatările forestiere trebuie făcute controlat, într-un mod care să permită regenerarea fondului forestier.

Defrișările "haiducești" nu au în vedere regenerarea, și în plus sunt de multe ori făcute în zone în care pădurea avea scopul de a împiedica alunecări de teren, avalanșe, etc, punând în pericol viețile oamenilor și pe termen scurt, nu numai pe termen mediu.

La fel se întâmplă și cu pescuitul legal vs braconaj. Braconierii nu au nici o remușcare dacă extermină pur și simplu specii întregi atâta timp cât mai pot scoate un ban de pe urma ultimului pește.

Pescuitul controlat trebuie să lase speciile să se regenereze.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu e vorba ca nu trebuie sa se taie copacii, doar ca sunt taiati in exces, adica mai mult decat trebuie.
E vorba de egoism si aici, traiesti pe o perioada limitata de timp pe Pamant, nu ai nevoie de o casa cu 10 camere in care sa stai singur, corect?
Despre egoismul asta e vorba.
Exemple sunt multe, dar e aceeasi idee la baza, sper ca ai inteles si ti-ai schimbat mentalitatea defecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"persoanele alea cu,, nu taiati copacii", oare pe ce scriu la scoala, sau din ce este facuta mobila lor din casa, la tara cu ce se incalzesc la curulet?"

pai e bine ca se zice in scoli asta, sa devina oamenii mai atenti.

| DovleacTurbat a răspuns:

Deci pana la urma verde la defrisari ca de respirat, respiram in punga? Un alt pericol sunt alunecarile de teren, incalzirea globala, caldura insuportabila din orase vara. Plus ca in Romania tot ce se taie se importa. Si se taie in cantitati industriale, poate ca n-ar fi o problema daca la fiecare copac taiat ar planata alti 2 la loc.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

"Sunt si eu curios, persoanele alea cu,, nu taiati copacii", oare pe ce scriu la scoala?" Avand in vedere ca oricine ar macar un telefon/laptop/tableta/PC in ziua de azi, nu s-ar putea introduce in scoala? Nu mai bine caram un laptop de 2 kg in loc 4-5 sau chiar 6 kg de carti si caiete pana ne indoim de durere?
Lemnul e o resursa ce trebuie exploatata, dar la scoala am mai invatat ca lemunul e o resursa EPUIZABILA. O sa vina vremea cand o sa ne dam seama de asta daca continuam in ritmul asta.

| Nemessys explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Total de acord cu tine. Si eu as vrea tare mult sa scriu pe ceva... inloc de caiet sau telefon. -_- Prefer sa-mi iau laptop si sa scriu acolo. Scriu mult mai repede si nu as sta din 5 in minute sa-i zic profesorului,, spuneti mai rar ca raman in urma". Mai ales ca eu din cauza profesorilor de genu' scriu urat. :/ Si dupa cum ai zis si tu. Un laptop e mult mai eficient decat o tona de carti si caiete. :/ Ocupa mai putin spatiu si putem avea toate lectiile la toate materiile ani si ani. :/ + daca avem nevoie de ceva, cautam pe google. si aia este.

Oricum ar fi ceva ca doar unul sa scrie si restul sa faca ce vor... laughing) Cum ar fi. m-as putea ma ofer eu pentru toata clasa si le trimit lectia dupa aia laughing.

Din cate tin eu minte parca am citit ceva de genu' si cica,, este daunator pentru ochi". :/ Si de asta nu se baga laptop-uri in scoli. De fapt... fiecare sa aiba propriul lui laptop. Ca in ziua de azi mai toti au. Sau cel putin au posibilitatea sa isi cumpere. :/

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Nemessys):

Daunator pentru ochi. haha Nimeni nu spune ca, cartile si caietele sunt daunatoare pentru spate?

| Nemessys explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Nu.laughing
Oricum nici stra nepotii nostri nu cred ca vor apuca laptop-uri la scoala La cat de mult interes este pentru sistemul de invatamant

| BIoody a răspuns:

Man se refera la salavatii "copii(copaci)" cel putin eu asa cred thinking

| leapșa a răspuns:

Nu-i nimic daca se taie 2-3, cativa asa, dar cand se taie paduri intregi, nu mai este bine.
Copacii sunt esentiali pentru natura, sustin apa si pamantul. N-ai vazut cate case se darama din cauza defrisarilor? Pamantul o ia la vale.
De asemenea, sunt mari producatori de oxigen si casa multor animale.
Si macar de s-ar folosi in tara lemnul taiat, dar nu, se vinde in afara la niste preturi teribile. Nu se face industrie in tara, nu se face o fabricare de prelucrare a lemnului (mobila). Asa s-ar vinde mult mai bine si s-ar face locuri de munca.

| Jake143 a răspuns:

Mai mult asta le spune copiilor deoarece mintea lor este una creativa si le trece idei minore care ar putea deveni o problema in comun. De ex: Ma duc sa tai un copac din padurea Hoia-Baciu si sa il duc langa casa si sa-l impodobesc de craciun, hm. Nu ai crede ca sunt pericole ce face copilul?