| anonim_4396 a întrebat:

Care oameni sunt mai răi, cei bogați sau ce săraci?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Nu putem generaliza direct, omul in sine e o creatura rea, egoista, calca pe cadavre cu bani sau fara bani, dar daca privim cat prapad fac politicienii, oamenii cu putere in lume care de-a lungul timpului au dus omenirea la razboaie, foamete si au umilit oamenii de rand, au produs dezechilibru intr-o societate, cati criminali, violatori, pedofili cu bani nu exista si care scapa pentru ca cumpara justitia si exemplele pot continua, prea multe exemple d-astea exista, sa nu vorbim de arabetii care se cred dumnezei sau allahi pentru ca au bani tratand in special femeia ca pe o carpa, un obiect pe care il pot abuza cum vor.
La polul opus avem si saracii care fura, dau in cap ca sa iasa din foame, care comit si ei atrocitati dar astia sunt mici si sunt pedepsiti lejer, rechinii mari sunt aia cu bani care taie in carne vie si cumpara tacerea, banul fenteaza legea, deci astia cu bani sunt mai periculosi. Sunt si oameni bogati cu caracter frumos care ajuta, doneaza si saraci nenorociti, dar si invers, dar tind sa cred ca banul iti da putere si probabil simti ca poti cumpara absolut orice.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Săracul devenind bogat peste noapte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cei tâmpiți.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că cei frustrați, care pot fi din ambele categorii. Pe ei îi văd răutăcioși, intolerabili și dornici de conflicte.

| Dismally a răspuns:

Rautatea nu are nici o legatura cu averea unui om.

| Crackman a răspuns:

Depinde de om

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am cunoscut oameni din ambele pături sociale, și personal am făcut și fac parte din ambele paturi sociale ( eu aș putea spune reprezint pătură de mijloc ) - am constatat următoarele : răutatea nu ține cont de statutul social, deși oamenii săraci tind a fi mai posesivi asupra bunurilor lor, totuși, general vorbind, bogăția te face mai avar, deci un sărac e mai predispus a ajuta tocmai din considerentul că CUNOAȘTE sărăcia ( și sărăcia îl cunoaște pe el happy, deci e mai predispus și a ajuta Necondiționat, pe când bogatul nu o înțelege.

| tonyc7 a răspuns:

Daca esti bogat si traiesti intr-un mediu unde sunt multi saraci, logic ca iti vei atrage antipatia si rautatea acelor saraci (sau a o parte din ei).
Pe de alta parte, daca esti sarac si te duci intr-un mediu unde majoritatea sunt bogati, logic ca esti predipus sa devii bataia lor de joc si tinta rautatilor lor!

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Ce intrebare stupidă.

| DeeaDeea94 a răspuns:

Cei bogați, cu siguranță

| Endy22 a răspuns:

Oamenii in general, dar mai sunt si oameni care sunt buni printre fiecare categorie!

| MiereDeSalcam a răspuns:

Cei săraci cu duhul.

| sorinpopp a răspuns:

Ambele tipuri