| Joker3134 a întrebat:

Care sunt cauzele pentru care nu prea exista viata pe alte planete?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu stim daca exista sau nu, dar stim ca pentru forme de viata similare cu noi ai nevoie de o combinatie de factori (care nu-s asa rar intalniti pe cat credeam) ca cei de mai jos:

-Planeta trebuie sa fie la o anumita distanta de soare care sa permita existenta apei in stare lichida.
-Planeta trebuie sa aiba o anumita cantitate de apa.
-Sa fie suficient de mare incat gravitatia ei sa poata tine o atmosfera
-Sa aiba o anumita compozitie geologica
-Sa aiba carbon, hidrogen, oxigen si azot din belsug
-Sa aiba rotatia predictibila
-Sa nu existe fluctuatii majore de temperatura intre zi si noapte.

+ destul de multe altele.

Statistic vorbind ar trebui sa existe un numar urias de planete in univers similare cu a noastra insa tehnologia actuala nu ne permite sa verificam daca exista viata pe ele. E posibil ca universul sa fie plin de viata doar ca fara sa ajungem acolo nu o sa stim niciodata.

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Pentru a exista viata trebuie sa existe multe condiții. Gândește te cata nevoie e pe pământ de apa, aer, lumina, gravitație, temperatura, elemente chimice, etc pentru a susține orice forma de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| whatevernvm a răspuns (pentru Joker3134):

Nu zic ca nu exista, zic ca exista condiții nu numeroase care trebuiesc îndeplinite și în majoritatea planetelor ele nu exista

| RAY a răspuns:

Depinde despre ce planete vorbim, inca nu cunoastem toate, dar a vede o planeta este greu, probabilitatea sa nu existe este mica

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Exista frate, stai linistit. Nu argmentez negativ, deoarece nu cred ca nu ar putea exista.

| laSoledad a răspuns:

Pentru ca n-au net. No net, no life. Sa vedem Elon Musk daca va schimba lucrurile.