| Raizing a întrebat:

Care sunt Erorile -filozofiei?-

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pai fiecare mare filosof afirma ca toti marii filosofi de dinaintea lui au gresit.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca nu cred in progres in nici un fel, vad totul mult prea negativ, nu stim nimic oare? filozofia trebuia sa aiba stiinta, cunoasterea, metoda stiintifica, si sa nu se scufunde in scepticism total, filozofia are multe de spus, din pacate ducem lipsa de filozofi inteligenti

| TristanTzara a răspuns (pentru RAY):

Interesant că spui asta, din moment ce filosofi ca Hume, Popper sau Kuhn, au influențat extrem de mult metodologia științei. Ca să nu mai zic ca ideea de "metodă științifică" e a unui filosof, Francis Bacon (a nu se confunda cu pictorul cu același nume). Știința nu e nimic decât descendentul unei arii filosofice, philosophia naturalis.

Recomand niște serii care arată câtă filosofie e în știință:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLcVi-VLWtPfbJ15MzQXqILIjhzfYCziRw
https://www.youtube.com/playlist?list=PLPeStI124dee1ByfcDzRvPxKDNb0GQjmo

| RAY a răspuns (pentru TristanTzara):

De acord cu ceea ce spui, dar, am citit o carte in care se afirma ca filozofia e ca daca ai intra intr o camera intunecata iar filozoful cauta pisica neagra, practic nu se ajunge la nici o concluzie, desigur ca nici stiinta nu ajunge la o concluzie definitiva dar filozofi pun totul la indoiala, nu e cam radical asta

| TristanTzara a răspuns (pentru RAY):

Ideea de dubiu total a tot, a lui Descartes, și nici ele nu l-a luat prea mult în serios. Nu prea găsești mulți filosofi care au perspectiva asta, și chiar mai puțini care cred că poți filosofa ceva în existență--era poziția scolasticilor, mișcare care a fost eradicată odată cu nașterea filosofiei moderne și începuturile științei. Mulți din criticii filosofiei în general, nu cunosc foarte bine cu ce se ocupă filosofii de azi, ci au o idee așa generală, care adesea e greșită.

Știința și filosofia sunt două lucruri complet diferite: știința are un punct de plecare și o metodologie clară, iar filosofia are mai multe. Rolul filosofiei nu e să creieze predicții confirmabile, scrierile filosofice care au făcut asta numai sunt considerate știință ( Principia lui Newton, multe din scrierile primilor economiști etc), cred că Witgenstein o spune foarte bine în Tractatus Logico-Philosophicus că scopul filosofiei nu e de a răspunde vreo întrebare ci de a pune întrebarea cât mai bine, de a vedea din ce unghiuri poate fi abordată.

| Bizon95 a răspuns:

Fiecare filozof a avut erori, deci ar trebui sa ii ei pe rand si sa cauti pe google

filozofia nu e o stiinta exacta, nu poti "dovedi" ce ai filozofat, nu e ca la matematica, imi verfic rezultatul daca aplic ecuatia invers si obtin valorile de la care am plecat asa ca SIGUR rezultatul e corect

asa ca uneori se nimereste, alteori, NU

| TristanTzara a răspuns:

Filosofia e o pădure în care te poți pierde. Nu există o viziune cu privire la toată, și se întâmplă ca cineva să cinească acolo un Descartes, un Nietzsche, un Foucault și să rămână doar în colțul ăla al filosofiei.

Răspuns utilizator avertizat