| chuckmanson a întrebat:

Care sunt filozofii voștri preferați din Grecia antică?

Răspuns Câştigător
| Emazio a răspuns:

Diogene, Epicur, Platon, Artistotel, Socrate

20 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Empedocles, Anaximander, Platon, Socrate.

| chuckmanson explică (pentru Plato):

Interesant. Cred că Aristotel și Pitagora ar merita și ei menționați. Parmenide a fost și el un filozof excelent.

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu ai intrebat care erau mai buni, ai intrebat care imi plac mie. happy

Aristotel a fost elevul lui Platon, a fost intr-adevar genial, dar pe cei care nu i-am mentionat nu inseamna ca nu le recunosc meritele.
Astia 4 sunt preferatii mei, atata tot.

| chuckmanson explică (pentru Plato):

Ok fratehappy

| Steregoi a răspuns:

Niciunul. Ateii il au pe zeul grec denumit Haos.

| chuckmanson explică (pentru Steregoi):

Tu chiar trebuie să aduci mereu vorba despre Dumnezeu și atei?
Și apropo, știi definiția cuvântului ateu? Înseamnă că nu cred în niciun zeu! Nici în cei greci, nici în cei egipteni, azteci, nordici, hinduși etc.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Ateismul este o religie deghizata. Orice om are o religie sau crede in ceva.

| TristanTzara a răspuns (pentru Steregoi):

La ce te referi prin religie? Și cum ai dedus că orice om o are?

| Steregoi a răspuns (pentru TristanTzara):

Https://dexonline.ro/definitie/religie

♦ Fig. Crez

https://dexonline.ro/definitie/Crez

2 (Pgn) Totalitatea principiilor, ideilor și convingerilor cuiva.

https://dexonline.ro/intrare/convingere/64525

2 Părere fermă asupra unui lucru Si: certitudine, încredințare.

https://dexonline.ro/definitie/Părere

Opinie, punct de vedere, concepție, idee, credință. ◊ Expr. A fi de părere = a crede, a socoti, a considera.

https://dexonline.ro/definitie/credință

28 Convingere în existența a ceva.

Orice om are niste principii, idei si convingeri si deci fiecare om are o religie personala.

| TristanTzara a răspuns (pentru Steregoi):

Folosești o definție figurativă a religiei, înțeleg ce spui, dar definția standard a religiei e asta: "Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință."

Ateismul nu oferă un obiect de venerare sau un cod de comportament, deci nu putem spune că e o religie.

La fel cum ai făcut tu, pot zice că ești prost. Pentru că înțelesul arhaic al cuvântului prost e o comun, fără titluri de aristocrat. Nu e corect...

| Steregoi a răspuns (pentru TristanTzara):

Si tu nu venerezi nimic? Fii sincer. Te venerezi pe tine. Venerezi stiinta si tehnologia. Veneratia nu inseamna doar veneratie fata de zei. Insasi exprimarea mandra facand "prosti" pe altii e o dovada de venerare a sinelui in detrimentul altora. Nu doar niste zei inchipuiti pot fi venerati. Si banii si bogatiile pot constitui obiect de venerare. Venerarea unor actori.

| TristanTzara a răspuns (pentru Steregoi):

Deși greșești, nu mă venerez nici pe mine, nici știința, ai dreptate într-un fel. Bineînțeles că exiastă lucruri pe care le valorificăm în viață (pentru mine, pot zice că unul e adevărul), dar nu toate ne sunt date de afilierea religioasă (pentru unii niciuna).

N-am nimic cu afirmația "toți oamenii cred în ceva", dar cu "ateismul e o religie' am. Nu există nicăieri un Canon al ateismului, nu există o dogmă, fiecare ateu crede ce a ajuns el să creadă, singura asemănare dintre toți e că nu cred că în existența unui Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns (pentru TristanTzara):

Ateii cred in zeul grecesc Haos.

| TristanTzara a răspuns (pentru Steregoi):

O să am nevoie de niște dovezi ca să cred asta.

| Steregoi a răspuns (pentru TristanTzara):

Du-te si tu si le cauta. Eu le-am gasit. Ateismul se face raspunzator de toate crimele si nedreptatile.

| TristanTzara a răspuns (pentru Steregoi):

Inclusiv inchiziția spaniolă?

Omule tu ești cel ce afirmă că ceva e adevărat, nu eu, așa că tu ar trebui să aduci dovezi.

Dar oricum, stilul tău de-a argumenta (e nerespectos și) mi-a lăsat un gust amar, așa că nu sunt interesat să mai continu această discuție.

O zi bună!

| chuckmanson explică (pentru Steregoi):

În primul rând, fie ești foarte neinformat despre subiectul ăsta,, fie ești literalmente prost, sau voluntar ignorant. Sunt sigur sunt ateii vinovați de inchiziții, cruciade, războaiele sfinte, genocidul conchistadorilor, jihad, cucerirea indiei de către musulmani, persecuțiile oamenilor de alte religii care au avut loc de-a lungul istoriei în toate părțile lumii și în toate timpurile, a ritualurilor oribile precum sacrificii ale animalelor, copiilor și oamenilor sau mutilarea genitală sau de altă natură, a discriminării femeilor, persoanelor lgbt etc., și a regresului științei și executarea unor minți luminate precum Socrate în Grecia Antică sau a altor oameni de știință geniali din perioada inchiziției sau de justificarea sclaviei negrilor, a holocaustului sau a revoltei taiping făcută de unul care se credea fratele mai mic al lui iisus și multe altele. Cu siguranță noi, niște persoane raționale raționale suntem de vină și sunt sigur că Hitler e în rai, pentru că era creștin și toți evreii omorați în holocaust ard în iad chiar acum.Și probabil din acest motiv, în închisorile din America, 99% sunt religioși.
Și încă ceva, noi nu venerăm știința. Știința se bazează pe critică, scepticism și pe a fi deschis pentru posibilități noi, nu pe venerarea. Și încă o dată, înțelege ce înseamnă ateism înainte să spui că veneră Chaosul. Și apropo, Chaosul era zeiță nu zeu.Serios frate, de ce minți omule? Și de ce ești atât de obsedat de religie. Întrebarea mea nu avea nicio legătură cu asta.

| Steregoi a răspuns (pentru TristanTzara):

Serveste o prajitura sa mai treaca gustul amarui. happy

O zi buna si tie!

| Dandinelle a răspuns:

Parmenides, Zeno, Plato

| TristanTzara a răspuns:

Nu e filosof și nici din Grecia clasică, dar Lucian din Samosata. Scrierile lui sunt foarte interesante, sceptice față de unele mituri și povestiri supranaturale în care credeau locuitorii Imperiului Roman în sec. III (referitor la domnul super-creștinwinking ).