| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt planetele din galaxia noastra?

24 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai sa vedem. Le vrei in ordine alfabetica? Sau dupa marime? Ai vreo doua vesnicii la dispozitie sa le putem scrie pe toate?

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Cred ca te referi la planetele din sistemul nostru solar, si sunt cele enuntate de andrei.

Galaxia noastra se numeste Calea Lactee (Milky Way) si cuprinde intre 200 si 400 de miliarde de stele asemanatoare cu soarele nostru.

Cu atatea miliarde de sisteme solare in galaxia noastra, e posibil sa existe miliarde de planete.

In total sunt descoperite (vazute) peste 200 de sisteme solare in afara de cel al nostru.

Mai multe detalii aici:
http://www.esa.int/esaSC/SEMZVI5V9ED_index_0.html

| juniper a răspuns:

Ei bine intrebare este planetele din GALAXIA NOASTRA, nu din Sistemul solar, dar din sistemul solar sunt:mercur, venus, oamant, marte, jupiter, saturn, uranus, neptun, pluto si au mai fost descoperite cateva planete, uitati-va pe www.realitetea.net si tastati planete.

| andreiolariu a răspuns:

Mercur Venus Pământ Marte Jupiter Saturn Uranus Neptun

| AndreyIstetul a răspuns:

* 1- Mercur
* 2- Venus
* 3- Pământ, numit şi Terra
* 4- Marte
* 5- Jupiter
* 6- Saturn
* 7- Uranus
* 8- Neptun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Sunt nouă planete: Mercur, Venus, Pământ, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun și Pluto.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mercur venus terra marte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pluto, marte, venus, neptun, jupiter, satur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mercur, venus, pamant, marte, jupiter, saturn, uranus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mercur venus terra marte jupiter saturn uranus neptun pluto

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marte, Mercur, Pamant, Venus, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soare, jupiter, venus, uranus, neptun, pluto, saturn, marte, mercur, pamant numita{terra}

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Planete sunt 9 dar, s-a descoperit inca una asemanatoare pamantului la 2 000 de ani lumina departare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu am auzit ca mai exista în sistemul nostru solar şi alte planete înafară de cele principale:Mercur, Venus...Mai exista şi vreo 5 planete pitice unele chiar şi dupa Pluto!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele noua planete sunt : Mercur, Venus, Tera, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Venus.Marte.Jupiter.Pluto.Uranus.Saturn.Neptun.Olimp.Terra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Planetele din galaxia noastra sunt:Soarele, Pamantul(Terra), Mercur, Venus, Luna, Saturn, Marte, Jupiter, Uranus, Pluto, Neptun.

| Sory a răspuns:

In Sistemul Solar sunt nou planete:Mercur, Venus, Terra(Pamant), Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto big grin

| marcus a răspuns:

Te-ai cam intins, poate din sistemul solar? Ele sunt 8, asta pentru ca Pluto a fost declasata, fiind numita o planeta pitica sau planetoid. In galaxie... probabil ca f multe tinand cont ca ea are cam 3-4 sute mld. stele (sori). Gandeste-te la un bazin olimpic umplut cu sare, fiecare fir de sare reprezinta cat o stea. Ce mai, D-zeu stie.

| Mariutzzza a răspuns:

Bai,noi nu aveam de unde sa stim cate planete sau care sunt acestea deoarece planetele:venus, marte,terra,uranus, jupiter, neptun si pluto fac parte dintr-o mica parte a galaxiei sunt miliarde de planete ...nu doar acestea pe care le spuneti voi acumwinking

Alte răspunsuri