| Yonu7z a întrebat:

Care sunt utilizarile energiei nucleare in industria chimica?

Răspuns Câştigător
| raducu1205 a răspuns:

Energia nucleară asigură astăzi aproape o treime din producţia de electricitate a Uniunii Europene (31%). In unele ţări membre, precum Lituania, ponderea centralelor nucleare în producţia de electricitate este de 85%.

În prezent aproximativ 10% din electricitatea produsă în România este produsă de către CNE Cernavodă, urmând ca această pondere să crească la peste 18% anul viitor, după darea în folosinţă a Unităţii 2.

Energia nucleară contribuie la reducerea emisiilor de CO2 – principalul gaz responsabil pentru schimbările climatice. Tot această tehnologie duce la reducerea dependenţei de combustibili fosili: cărbune, ţiţei şi gaze naturale.
Elementul părinte Elementul fiică stabil Timpul de înjumătăţire
Potasiu - 40 Argon - 40 1.25 miliarde ani
Uraniu - 235 Plumb - 207 704 milioane ani
Carbon - 14 Azot - 14 5730 ani
FUNDA?

| WhatheWow a răspuns (pentru raducu1205):

Și până la urmă, care sunt utilizările energiei nucleare în industria chimică? happy

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SoundTHeWave a răspuns:

Din radium ( un material radioactiv se obtine plumb ), cu ajutorul puterii calorice se poate obtine curent si prin curent indirect electroliza etc, dar nu stiu o utilizare directa, chimica.