| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt versurile voastre preferate? Dar citatele?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Citate: "Tot la hot ii este frica de furat si la curva de inselat." "Intelepciunea in toate problemele de viata, nu consta in a sti ce sa faci, ci in a sti ce sa faci devreme si ce sa faci mai tarziu."
Versuri: "Invins nu esti atunci cand sangerezi
Si nici atunci cand ochii-n lacrimi ti-s,
Cele mai crancene infrangeri
Sunt renuntarea ta la vis."

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
şi...
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Revus.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
,,Mie în schimb, fiind sărac, nu-mi rămân decât visele. Mi-am aşternut visele la picioarele tale. Păşeşte încet, calci pe visele mele." - William Butler Yeats.
,, Amintirile nu ne mai pot omorî; cel mult pot face o rană să doară şi să sângereze din nou." - Octavian Paler.

O zi frumoasă!

| mihaibrasov a răspuns:

Imi plac versurile de la cantecul Blower's daugther de la Damien Rice:

And so it is
Just like you said it would be
Life goes easy on me
Most of the time
And so it is
The shorter story
No love, no glory
No hero in her skies

I can't take my eyes off you
I can't take my eyes...

And so it is
Just like you said it should be
We'll both forget the breeze
Most of the time
And so it is
The colder water
The blower's daughter
The pupil in denial

I can't take my eyes off you
I can't take my eyes...

Did I say that I loathe you?
Did I say that I want to
Leave it all behind?

I can't take my mind off you
I can't take my mind off you...
I can't take my mind off you
I can't take my mind...
My mind...my mind...
'Til I find somebody new

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,cele lui Tudor Arghezi si citate, cele de dragoste, stiinta si multe altele frumoase!

| NickiMinaj a răspuns:

Invictus- Henley. citatele lui dr house de pe facebook.

| AG a răspuns:

Citate:
"All is a riddle, and the key to a riddle...is another riddle." Ralph Waldo Emerson
"Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world." Albert Einstein
"In the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years." Abraham Lincoln
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth." Oscar Wilde
"Between the idea and the reality, between the motion and the act, falls the shadow." T.S. Eliot

Iar ca versuri, Annabel Lee de Edgar Allan Poe
http://www.poezie.ro/index.php/poetry/144479/index.html

| Nicoleta a răspuns:

Totu-i goană după vânt
Astăzi râd, iar mâine plâng
Viaţă pentru mine nu-i decât un cer
Astăzi sunt, dar mâine pier.
Totul este trecător
Îţi aduni aici comori,
Dar va veni o vreme când tu vei pleca
Şi-un străin le va lua

| Nicky29 a răspuns:

Desigur versurile mele preferate sunt cele in care ma regasesc si citatele cele date de mine happy
Nu am asa ceva dar imi place foarte mult ideea de :Fi ceea ce esti pana la capat si nu te schimba

| JustMelavJustMe a răspuns:

Versurile.nu am asa ceva ...citesc doar proza
Citate. multe :
nu judeca cartea dupa coperta";
"nu ai voie sa distrugi ceeea ce nu tu ai creat";
"ulciorul nu merge de multe la apa";"
Dacă nu schimbăm direcţia, vom sfârşi probabil exact acolo unde am început.";
"Limba rezistă fiindcă e moale, dinţii cad fiindcă sunt tari"
;"Pentru a şti drumul care urmează, întreabă-i pe cei care vin înapoi" :
"IÎnvăţătorii îţi deschid uşa, însă tu însuţi trebuie să treci prin ea"
"Efortul de a gândi seamănă cu săparea unui puţ; acesta dă la început apă tulbure, apoi ea se limpezeşte încetul cu încetul"
;"Ne trebuie doi ani să învăţăm să vorbim şi întreaga viaţă să învăţăm să tăcem.";
"Exista un singur copil cu adevarat frumos pe lume iar fiecare mama este mama lui"
Mai am o multime insa nu mi le mai amintesc... astea le-a considerat memoria mea mai importante probabil...
Sunt chiar preferatele mele!

| Danyela2011 a răspuns:

Am un singur citat preferat,, Afi sau a nu fi''

| CrynnaMarya a răspuns:

Versurile mele preferate sunt din "ultima scrisoare" a lui Florian Pitis:
"(...)Ireversibil s-a incheiat povestea
Si nici nu stiu de ai sa mai citesti
Din intamplare randurile-acestea
In care as vrea sa fii ce nu mai esti.

N-am sa strivesc eu visul sub picioare,
N-am sa patez cu vorbe ce mi-i drag.
As fi putut sa spun:"Esti ca oricare",
Dar nu vreau in noroaie sa ma bag.

De-ar fi mocirla-n jurul tau cat haul,
Tu vei ramane nufarul de nea
Ce-l oglideste beat de pofte taul
Ce-l tine, candid, amintirea mea.(...)"
iar citat:
"Dacă totul ar pieri şi n-ar rămâne decât el, eu aş continua să exist; iar dacă totul ar rămâne şi el ar fi nimicit, universul s-ar transforma într-o uriaşă lume străină mie şi
mi s-ar părea că nu mai fac parte dintr-însa(Emily Bronte, La răscruce de vânturi, traducere de Henriette
Yvonnc Stahl, Editura Rao, 1995)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Versurile mele preferate sunt versurile unor poezii:
Doamne, dacă-mi eşti prieten,
Cum te lauzi la toţi sfinţii,
Dă-i în scris poruncă morţii
Să-mi ia calul, nu părinţii.

Doamne, dacă-mi eşti prieten,
N-asculta de toţi zurliii,
Dă-i în scris poruncă morţii
Să-mi ia calul, nu copiii.

Doamne, dacă-mi eşti prieten,
Nu-mi mai otrăvi ursita,
Dă-i în scris poruncă morţii
Să-mi ia calul, nu iubita.

Doamne, dacă-mi eşti prieten,
Cum susţii în gura mare,
Moaie-ţi tocul în cerneală
Şi-nainte de culcare

Dă-i în scris poruncă morţii,
Când şi-o ascuţi pumnalul,
Să-l înfigă-n mine, Doamne,
Şi să lase-n viaţă calul. (Doamne, dacă-mi eşti prieten- Spiridon Popescu )

Presimt ca o sa am o zi cam proasta.
Din cat greu fost-a, este cel mai greu.
De altfel, zarea va ramane-albastra
Si Streangul maine fi-va curcubeu.
Spre mine ma deschid ca o fereastra
In care sta pe ganduri Dumnezeu.
Si iata vine pasarea maiastra
Si pasarea aceasta sunt tot eu.
Fragila-alcatuire si capcana,
Las corpu-acesta unei alte flori.
O voi privi, cu lacrima-mi, din nori,
Desi, vii prea devreme, tu, dojana...
Si cui sa-ncredintez aceasta pana?
Cum sa te iau, durere, sa nu dori?(Presimt-Marin Sorescu)

Purtăm fiecare o dragoste-n noi,
Dar eu pentru tine şi tu pentru alta
Şi focul ne mistuie surd pe-amândoi:
eu ard pentru tine, tu arzi pentru alta.

Aştepţi un cuvânt, aştept un cuvânt,
Dar eu de la tine, şi tu de la alta.
Obrazul îţi văd şi în vis delirând,
Dar tu în visare o vezi doar pe alta.

Şi ce ne rămâne să facem când nici
Ursita nu ştie decât să dezbine?
De ce i-ar fi milă? Trăim, doar iubind,
Deşi tu pe alta, eu, totuşi, pe tine.(Purtăm fiecare o dragoste-n noi-Silva Kaputikian)
Mi se par poezii extrem de frumoase care iti raman intiparite in minte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citate, ok? "daca pui paie pe fac risti sa te sufoci singur"
"sa nu faci cale intoarsa, decat daca drumul parcurs e mai lung decat revenirea"
"o mana intinsa cuiva inseamna o asigurare pe termen lung" de mine, na.
Mie nu-mi plac cei care dau citate, mai vezi pe cate unu ca lasa capul intr-o parte si cu o atitudine de retard iti citeaza dintr-un autor de parca a trait si viata scriitorului. Daca ai ceva de zis iti formezi singur parerile si daca vrei sa dai ceva bataie de cap cuiva, spui o replica incetosata ce o lasi atarnata de un fir interminabil.Sunt unele replici ce iti apartin si te definesc, iar la versuri eu nu ma pricep.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa scriu si versurile mele preferate.
Varstele Pamantului(Negura Bunget)
Plange Pamantu' sub mine
Si eu plang deasupra-i
Pe carare necalcata,
Pe roua nescuturata
Pamantu' s-a cutremurat,
Apele s-au tulburat,
Muntii cu dealurile
Padurile cu umbrele
Si vaile cu luncile.
Luna fata si-a schimbat,
Soarele s-a intunecat.
Mugure crescut in roua
Desfa-te morminte-n doua
Mance-te Pamantu'!
Arde-te-ar focu'!
Inghiti-te-ar locu'!

Asemeni mie si tu
Traiesti intr-o singuratate
Pe care doar ingerii stiu
Umili intre aripi sa o poarte.
Vorba profesorului meu de matematica: " Stai stramb si gandeste drept."
"Rolul pe care il jucam este viata." Louis Armstrong
Si mai sunt versuri si citate. Dar ce e mult strica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Fi-r-ar mama ei de viata"Nu imi place dar vad ca o repet din ce mai des.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

poezia preferata este De-as avea de Eminescu, si o sa scriu ultima strofa.

De-as avea o porumbita
Cu chip alb de copilita
Copilita blandisoara
Ca o zi de primavara
Catu-ti tine ziulita
I-as canta doine doinita
I-as canta-o-ncetisor
Soptind soapte de amor
special pentru Aprilkiss

Nu pot sa spun ca este un citat este un proverb :
Urat imi e de drumul lung si de omul prost