| AlexSalutir a întrebat:

Carnea moarta ne afecteaza adn-ul deoarece aceasta contine hormoni de stres care nu-i da voie organismului sa se regenereze. Mii de celule se schimba in corp in fiecare zi in functie de calitatea lor. Odata ce consumam mancare de calitate mai buna adn-ul se schimba si se produce regenerarea. Intrebarea mea este daca laptele si ouale afecteaza adn-ul si cat de mult? Astept raspunsuri serioase, dau funda!

16 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu-ti afecteaza nimeni ADN-ul..Nu stiu de unde naiba le tot scoateti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Argumentele dtale sunt inexacte. Despre lapte și produsele lactate, citește Studiul China, se găseește pdf pe net. Ouăle nu afectează ADN-ul, dar conțin colesterol care se depune pe artere, și le înfundă.

| Sonia822 a răspuns (pentru sadrian46):

As crede ca chimicalele din furajele animalelor, concentratul, substanele dopante, vaccinurile, pot prece in lapte si sa-i afecteze adn-ul happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Sonia822):

Dacă se informează de pe media, unde ziariști proști fac audiență cu povești de speriat copii, eu ce pot să fac. Fake news ar trebui pedepsite cu biciuirea. Așa s-ar stârpi.

| doctorandus a răspuns:

Ideea ca poti sa-ti schimbi ADN-ul la comanda provine de la cei care au fumat covoare.

| doctorandus a răspuns:

Ce arată în mod real studiul China? Că cei mâncau în mod moderat carne erau mai sănătoși decât vegetarienii și decât cei care mâncau excesiv carne.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Aia mananca viermi, sobolani, lilieci, caini, aproape orice.Nici asa nu e bine.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am citit Studiul China si alte zeci de cărți scrise de nutriționiști. Nu stiu sa explic, vi le recomand daca doriți explicații, insa un lucru este sigur. Cine devine vegetarian total se vindeca de boli si trăiește fara frica ca se va mai îmbolnăvi si îngrășa. Nu mai are nevoie de doctori si nici de medicamente, se simte mereu tânăr. Toate analizele ies bune si organismul este plin de energie putând munci atât fizic cat si psihic fara a obosi. Il recomand tuturor!

| AlexSalutir explică (pentru TamplaruAnisoara):

Asta ziceam si eu, sunt saolini budisti care sunt vegetarieni dar care nu consuma nimic din ce inseamna lapte si oua "cel putin asa am citit, te rog sa ma corectezi daca gresesc" doar ca la treaba asta la nivel de adn nu stiu... pot spune ca da, nu ne face bine atata timp cat ne afecteaza emotional si ne dezechilibreaza si in alte puncte dar cat de mult si ce alte efecte are la acel nivel, sunt prastie. Multumesc! Am sa caut in acel studiu poate, poate.

| Sonia822 a răspuns:

Nu, daca sunt lapte si oua adevarate. Adica de la tarani. Lapte de vacuta. Nu ferma, ci taranul solitar. Laptele din comert nu e lapte. Inainte se lua de la tarani, si la un litru de lapte natural, se turnau 10 de apa. Se mai adauga un praf alb, iesea ceva ce semana. Acum Nu mai e deloc lapte, e doar o apa colorata, cu gust, emulgatori, etc. Ouala de market, indiferent de calitatea lor, I, II, sau III (gaini crescute la sol in aer liber, la sol in hale sau in baterii) pot fi stresate si scoate oua mai slabe calitativ, in functie de gradul lor de stres. Dar au ceva in comun, toate sunt hranite cu furaje importate, care contin concentrati, dopaje, etc. Ouala ies cumva/sunt cumva modificate genetic. Creste puiul in 7 zile cat in 3 luni- de la acele furaje. Carnea, evident, e...altfel. Si ii mai si injecteaza dupa cu diverse. Tot de la furaje a aparut boala vacii nebune, aviara, pesta porcina. In sensul ca au fost intentionat contaminate. Toti fermierii erau obligati sa compere de la un singur producator. Acum, in prag de razboi, nu mai avem rezerva minima pentru hranirea populatiei. Laptele si ouala sunt f sanatoase, daca le iei de la tarani. Altfel, poate fi cum spui tu mai sus.

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Daca si-ar schimba ADN-ul, sistemul imunitar i-ar vana propriul corp. S-ar alege cu o boala autoimuna.

| AlexSalutir explică (pentru Sonia822):

Doar o explicatie oarecare fara niciun argument constructiv din care sa inteleg de ce ar trebui sa consum in continuare aceste produse dar totusi multumesc pentru efort.

| AlexSalutir explică (pentru doctorandus):

Buna replica aia cu fumatul... Adn-ul se poate schimba si nu are rost sa dau exemple daca incepi sa iti bati joc pe o tema la care n-ai nici-o noima.

| Sonia822 a răspuns (pentru AlexSalutir):

Sa vorbim direct..si ce mananci? Mc? KFC? Uita-te la bunica-ta in sat, toti d-acolo au trait doar cu branza lapte oua. Au trecut de 95 ani toti. S-au mai dus si pe la 85, dar apucase doctorul sa puna pastile pe ei. Oricum, in curand nu mai ai voie sa mergi la tara, va veni aviara, porcina iar, vine armata, le ridica animalele, se fac perchezitii sa n-aiba purcel sub pat. O sa manaci conserve din mate de peste (ajutoare dupa bombardament)_o sa te balonezi, o sa te besi toata ziua si atat happy

| AlexSalutir explică (pentru Sonia822):

Am inteles ideea dar ma astept la exemple mai bune, vreau sa stiu cum functioneaza la nivel de ADN. Ex: Genele noastre trebuie sa fie ca niste tuburi, acestea se unesc, fac niste conectiuni, formeaza un circuit apoi organismul se regenereaza. Noi consumam carne moarta si aceasta ne afecteaza gena, in loc sa se creeze aceste tuburi, ele se desfac la capeti ca o floare nepermitand etapele urmatoare. Consumul de oua si produse lactate nu inseamna neaparat si in Mc si KFC.

| AlexSalutir explică:

Ce frumos ca nu afecteaza adn-ul laughing Problema rezolvata! Pai nu-i chiar asa indiferent daca produsul este de la tara si sa va explic si de ce! Laptele de animal nu ar trebui consumat deloc dupa varsta de 3 ani de catre om deoarece nu are niciun efect pozitiv asupra corpului nostru, decat efecte negative asta odata, a doua oara laptele de vaca are 300% mai multi hormoni de crestere in comparatie cu cel mamar, de capra si asa mai departe tot destul de mare procentajul de hormoni incat sa ne afecteze in special la nivel osos. Ouale din nou au un procent de colesterol mare si nu numai dar sa spunem ca nu consumam galbenusul si ne multumim doar cu albusul, totusi nu stiu daca este in regula chiar si asa. Unii oameni care au postit si nu au consumat nici lapte nici oua nu au fost prosti, au stiut de aceste lucruri, la fel si calugarii nu consumau aceste doua produse din motiv ca te afecteaza la nivel fizic si psihic "la stomac, creier, inima, iti dau stari emotionale inconfortabile si alte dezechilibre". Nu poti sa spui argumente false daca nu ai studiat pe o tema mai ales una stiintifica. Rau de unii dintre noi pe cuvant.