| Klara a întrebat:

Carui fapt i se datoreaza incalzirea globala? straight face

Răspuns Câştigător
| oz a răspuns:

Incalzirea globala?
pai in ultimul timp industria s-a dezvoltat foarte mult, dar, din pacate odata cu dezvoltarea industriei a crescut si emanatia de gaze, gaze care ne distrug atmosfera si amplifica efectul de sera. Distrugerea stratului de ozon.Acest strat ne protejeaja de radiatiile solare ultra violete.Subtierea acestui strat produce la randul lui, sau amplifica, efectul de incalzire globala.
Normal, cu timpul ghetarii au sa se topeasca (vietuitoarele acre traiesc in astfel de climate au de suferit, in prezent unele specii sunt pe cale de disparitiea datorita acestui fenomen). Aerul va deveni tot mai toxic, media de viata se va scurta. Aparitia cancerului de piele, aparitia astmului.Ploile acide distrug culturile...
Te sfatuiesc sa vizionezi documentare care trateaza acest subiect.In ele sunt prezentate imagini, filmulete, diagrame, comparatii intre trecut si prezent etc si sigur vei intelege cum "sta" treaba.

16 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Opinia dominantă este că încălzirea se datorează activităţii umane, daca noi nu am mai polua atmosfera, stratul de ozon nu s-ar mai subtia si aceasta incalzire exagerata nu s-ar mai produce. Pa, pa!

| Razvan a răspuns:

Ati secat google-ul de informatiiworried

| unu a răspuns:

Se datoreaza faptului ca noi stam acum si pierdem vremea pe TPU in fata unui obiect care e produs in fabrici poluatoare, si care consuma energie elecrica produsa in mare parte in centrale pe carbuni si petrol laughing

| Ianna33 a răspuns:

Da' masinile alea de catre cine-s fabricate? Da uzinele? De om...straight face

| elenahd a răspuns:

Încălzirea globală este fenomenul de creştere continuă a temperaturilor medii înregistrate ale atmosferei în imediata apropiere a solului, precum şi a apei oceanelor, constatată în ultimele două secole, dar mai ales în ultimele decenii.
Temperatura medie a aerului în apropierea suprafeţei Pământului a crescut în ultimul secol cu 0,74 ±0,18 °C.
Dacă fenomenul de încălzire este cvasi-unanim acceptat de oamenii de ştiinţă şi de factorii de decizie, există mai multe explicaţii asupra cauzelor procesului. Opinia dominantă este că încălzirea se datorează activităţii umane, în special prin eliberarea de gaz carbonic in atmosferă prin arderea de combustibili fosili.
Grupul interguvernamental de experţi în evoluţia climei (engleză Intergovernmental Panel on Climate Change) afirmă că „cea mai mare parte a creşterii temperaturii medii în a doua jumătatea a secolului al XX-lea se datorează probabil creşterii concentraţiei gazelor cu efect de seră, de provenienţă antropică. Ei consideră că fenomenele naturale ca variaţiile solare şi vulcanismul au avut un mic efect de încălzire până în anii 1950, dar după efectul a fost de uşoară răcire.
Teoria încălzirii globale antropice este contestată de unii oameni de ştiinţă şi politicieni, cum ar fi Claude Allègre sau Václav Klaus.
Încălzirea globală are efecte profunde în cela mai diferite domenii. Ea determină sau va determina ridicarea nivelului mării, extreme climatice, topirea gheţarilor, extincţia a numeroase specii şi schimbări privind sănătatea oamenilor. Împotriva efectelor încălzirii globale se duce o luptă susţinută, al cărei aspect central este ratificarea de către guverne a Protocolului de la Kyoto privind reducerea emisiei poluanţilor care influenţează viteza încălzirii.
PERICOL GENERAT DE OM?! Oamenii de ştiintă la nivel mondial poartă dispute pe tema încălzirii globale. Vinovătia omului şi a activitătilor sale la schimbarea climei este privită din două perspective diferite de cele două tabere astfel
formate. În această directie vin şi două documentare contradictorii: „Un adevăr incomod" şi „Marea cacealma a încălzirii globale".
Cert este că efectele acestui dezastru natural se văd şi ne afectează pe toti în mai multe domenii: economie, planul militar, transporturi, asigurări şi sănătate.
La polul opus, se află cei care sus in că situatia actuală este doar o
etapă preliminară înaintea uneia de răcire globala.
La polul opus, se află cei care sustin că situatia actuală este doar o
etapă preliminară înaintea uneia de răcire globală.
Omul şi schimbările de climat: Disputele pe tema încălzirii globale îi împart pe oamenii de ştiintă în două tabere: primii, şi cei mai numeroşi care sus in că omul este vinovat şi ,,scepticii" care scot excesele omenirii dintre cauzele acestui fenomen. Acuzele sunt reciproce: primii afirmă că specticii sus in interesele unor mari companii petroliere ce nu vor ca adevărul să iasă la suprafată, iar cei din urmă acuză că ceilalti vor să ascundă adevărul pentru a beneficia de fondurile destinate cercetărilor în acest sens.
Ultimul raport al Comitetului Interguvernamental pentru
Schimbări Climatice (IPCC), la care 2.500 de experti au lucrat timp de 3 ani are concluzii apocaliptice e 90% sigur că activitătile umane au determinat încălzirea planetei; în ultima sută de ani,variatia procentuală a temperaturii globale a fost de +0,74%;
11 din ultimii 12 ani au fost cei mai calzi din ultimii 150 de ani;
temperatura medie din următoarea sută de ani ar putea creşte cu 6,3 grade Celsius.
Părerile specialiştilor: „Şase grade înseamnă foarte mult, o diferentă de un grad la temperatura medie globală nu e ca şi când i-ar creşte temperatura cu un grad în casă şi ti-e totuna ... Părerile în ceea ce priveşte cauzele încălzirii globale sunt împărtite, numai că scepticii sunt mult mai putini. Majoritatea oamenilor de ştiintă sunt de acord că în ultimele două decenii, şi în special în ultimul deceniu, concentratia de dioxid de carbon
din atmosferă a crescut dramatic din cauza activitătilor oamenilor" (meteorologul Elena Cordoneanu, editorul „Vremii" de la Realitatea TV) „ ... în anii ’70 (în plin boom economic mondial şi când aşa-numitele „tehnologii verzi" erau destul de putin dezvoltate) s-a înregistrat o uşoară scădere a temperaturii, iar problema care se punea era cum va rezista omenirea la o nouă
glaciatiune. Se anticipa, chiar, că în jumătatea nordică a Europei o lungă perioadă din an va fi iarnă". (climatologul Adina-Eliza Croitoru, Facultatea de Geografie din Cluj) În acest context, un grup de cercetători a încercat să liniştească opinia publică afirmând că emisiile gazelor cu efect de seră vor contracara partial această răcire. Oricum nu oamenii au generat efectul de seră, crede Adina Croitoru. Acesta „e un fenomen natural generat din prezen a dioxidului de carbon şi a vaporilor de apă din atmosferă. În lipsa sa, temperatura de la suprafa a Terrei ar fi
cu 30°C mai mică (aprox. -15…-18°C fa ă de 14°C cât este actualmente temperatura medie la nivelul Globului). Mai nou însă, fenomenul este intensificat şi de emisiile antropice de dioxid de carbon, amoniac, metan, cloro-fluoro-carburi"
„Soarele are un ciclu de activitate, iar acum suntem într-un minim solar. Încălzirea globală este provocată de gazele cu efect de seră pe care le băgăm noi în atmosferă. E adevărat că … peste câteva miliarde de ani va deveni cu 2% mai strălucitor, ceea ce va fi devastator pentru atmosfera terestră. Dar până atunci, noi o
vom fi distrus-o deja" (astronomul Adrian Sonka, Observatorul Astronomic di Bucuresti).,,O contributie are şi omul, dar nu trebuie să o luăm ca pe singurul factor, trebuie să recunoaştem că şi manifestările naturale sunt de vină. Eruptiile vulcanice
de mari propor ii aruncă în atmosferă cantităti imense de pulberi şi gaze, al căror efect persistă ani întregi şi care fac cât emisiile de gaze de seră provocate de tot traficul auto de pe planetă. Problema încălzirii globale ar putea fi rezumată prin metafora
bulgărelui de zăpada: poate că omul l-a creat, dar faptul că în vale a ajuns atât de încărcat cu zăpadă nu e în întregime vina lui" (cercetătorul Anton Geicu, Administra ia Natională de Meteorologie) „SUA au refuzat să ratifice Protocolul de la Kyoto, prin care statele semnatare se angajau să ia măsuri drastice pentru reducerea emisiei gazelor cu efect de seră. Aceasta ar însemna şi reducerea nivelului de trai … Când s-a ajuns la
concluzia că freonul din frigidere şi din deodorante distruge stratul de ozon, s-a decis la nivel global înlocuirea acestuia, folosind tehnologii foarte avansate. Iar acum stratul
de ozon se îmbunătăteşte. O solutie asemănătoare ar fi ideală şi în privinta combustibililor fosili" (biologul Carmen Postolache, catedra de Ecologie,Facultatea de Biologie, Universitatea Bucureşti) „Chiar dacă am opri acum orice activitate, am resimti efectele încălzirii globale, pentru ca ele deja s-au produs. Măsurile pe care le luăm acum se vor vedea în viitor" (Vlad Truşcă, Şeful Serviciului de Schimbări Climatice, Ministerul Mediului). Documentare la extreme:„Marea cacealma a încălzirii globale" prezintă pozitia unor savanti ce aduc contraargumente la teoria încălzirii globale cauzate de factori antropogenetici. Este de remarcat faptul că se bazează pe mărturiile unor profesori, oameni de ştiin ă şi cercetători ale căror calificări sunt recunoscute pe plan mondial (incluzându-l, de exemplu pe
fondatorul Greenpeace).,,Un adevăr incomod" - un documentar realizat după cartea cu acelaşi nume a lui Al Gore ce a primit Premiul Oscar în 2007 pentru cel mai bun film documentar. Aici se prezintă dezastrul încălzirii globale pornind de la activitătile umane: arderea combustibililor fosili, defrişări masive, toate acestea ducând la emisiile de dioxid de carbon şi implicit la accentuarea efectului de sera.Omul NU e vinovat! Argumentele ce stau la baza teoriei conform căreia procesul de încălzire globală nu este determinat de activită ile desfăşurate de om sunt următoarele :
- Oscilatiile de temperatură cauzează modificarea cantitătii de dioxid de carbon. CO2 este absorbit de ocean când temperatura scade şi este emanat când aceasta înregistrează creşteri.
- Cantitatea de CO2 şi variatiile de temperatură nu sunt în legătură directă. De exemplu, din 1940, cantitatea de dioxid de carbon este în continuă creştere în timp ce temperatura a scazut
până în 1975 pentru ca după aceea să înregistreze creşteri dramatice.
- Sustinerea teoriei încălzirii globale generate de om se datorează faptului că cercetătorii profită de banii veniti de la stat în acest sens. „Una dintre cele mai costisitoare ironii din istorie este
că s-au făcut investitii de peste 50 de miliarde de dolari în cercetare despre încălzirea globală din 1990 până acum şi tot nu au reuşit să demonstreze, cu argumente ştiintifice, că omul poate într-adevăr influenta clima în vreun fel" (Bob Carter, specialist în paleoclimă)
- Activitatea solară extrem de intensă din această perioadă.
- Dimensiunile masei oceanice fac să dureze sute de ani până când modificările de
temperatură din atmosferă să aibă impact şi în apă.
- Aportul omului şi activitătilor sale la cantitatea de dioxid de carbon din atmosferă este de doar 1% în timp ce restul se datorează eruptiilor vulcanice, oceanului planetar şi plantelor.
Omul e vinovat!
Teoria ce sustine contributia omului şi a activitătilor umane
la procesul de încălzire a planetei se bazează pe următoarele
argumente:
- Principala cauză a efectului de seră este dioxidul de carbon. În
1824, Joseph Fourier studiază pentru prima oară efectul de seră şi
constată că gazele din atmosferă absorb şi emit radiatii infraroşii care încălzesc atmosfera şi suprafa a pământului.
- Oamenii de ştiintă care neagă rolul omului în încălzirea globală
sunt acuzati că au primit bani de la marile companii petroliere să infirme aceste ipoteze, evitând în acest mod un colaps financiar cauzat de măsurile ecologice.
- Oceanul planetar reuşeşte să absoarbă şi să contină CO2 numai
dacă acesta este pompat la mare adâncime, unde se poate cristaliza şi depune pe fund. Cu cât temperatura apelor creşte, cu cât se topesc mai multi ghetari, cu atât mai mult îşi pierde oceanul capacitatea lui naturală de a stoca CO2 aşa cum a facut-o timp de milioane de ani.
- Caspar Ammann de la National Center for Atmospheric
Research (NCAR) arată că activitătile umane influentează clima mai mult decât variatiile activită ii solare.
- Pe lângă cantitătile de dioxid de carbon provenite pe cale
naturală (eruptii vulcanice, ocean), odată cu Revolutia industrială, acestea au fost determinate în mod hotărâtor şi de om.
Consecinte:Acest dezastru natural determină consecinte vizibile în mai multe domenii ca:
- Economie: Raportul Uniunii Europene privind consecintele
încălzirii globale arată că odată cu topirea ghetarilor, ar putea fi accesibile o serie de resurse naturale, momentan blocate sub ghea ă creând astfel o serie de divergente între Rusia, SUA, Canada, Danemarca şi Norvegia.
- Agricultură: în unele zone, efectele sunt favorabile: de exemplu
cultivarea orzului în Islanda, dar în altele dimpotriva: extinderea
deşertului Saharei peste Sahel.
- Asigurări: Fată de 1960, numărul catastrofelor naturale s-a triplat, iar 35-40% dintre acestea se datorează încălzirii globale.
- Transporturi: căile de transport şi de comunica ii sunt afectate de încălzire prin procesele de topire şi dilatare necesitând interventii sporite de reabilitare.
- Inundatii: ridicarea nivelului mării duce la inundarea zonelor
foarte joase (ca de exemplu Venetia, Olanda şi Bangladesh) în timp ce populatia din aceste zone nu dispune de resursele materiale necesare asigurării proprietătilor şi astfel pagubele nu pot fi recuperate.
- Sănătate: Creşterea temperaturilor măreşte riscul afectiunilor
cardiovasculare şi măreşte concentratiile de ozon troposferic, care este un poluant care poate produce astm bronşic. Organizatia Mondială a Sănătă ii (OMS) apreciază că procesul de încălzire globală este vinovat de moartea anuală a 150 000 de persoane şi îmbolnăvirea altor 5 milioane din cauza valurilor de căldură sau a diferitelor calamităti naturale declanşate de acest proces.
- Apărare: Implicatiile încălzirii globale semnalate de Consiliul
Consultativ Militar al SUA sunt următoarele: acutizarea conflictelor din zonele afectate de dezastre climatice, migratia populatiei din aceste zone şi problema dependentei energetice.
Gata cu încălzirea globală?
,,Este timpul să lăsăm la o parte dogma încălzirii globale şi să
începem să realizăm planuri de avarie, în cazul în care intrăm într-o nouă epocă glaciară minoră, aşa cum s-a întâmplat în perioada 1100-1850"(Phil Chapman, geofizician).Deşi majoritatea oamenilor de ştiintă poartă dispute pe tema cauzelor încălzirii globale, Chapman sustine că în perioada ianuarie 2007–ianuarie 2008, temperatura pământului a scăzut cu 0,7 grade Celsius, fapt înregistrat de cele patru agentii care monitorizează temperatura globului.
,,Este cea mai rapidă schimbare de temperatură cunoscută şi ea ne plasează acolo unde eram în 1930 ... dacă temperatura nu creşte din nou, putem afirma că încălzirea globală a luat sfârşit", sustine geofizicianul australian. El prognozează că dacă acest ritm de răcire se va mentine, în circa 20 de ani, temperaturile la nivel global vor fi mai mici cu circa 14 grade Celsius.
Astfel, nu se ştie nici dacă în urma schimbărilor de temperatură
prognozate de Chapman, pinguinii vor putea supravietui Pământul aşa cum vrem să îl păstrăm.

| DeeDee a răspuns:

Subtierea stratului de ozon, consecinta a poluarii (fabrici, masini, etc.) a dus a permiterea trecerii razelor nocive ultraviolete care inainte erau blocate in totalitate. Oz a cam spus tot.

| -TattO- a răspuns:

Subtierea stratului de ozon

| NomberOne a răspuns:

Nu mai e incalzire globala, ci opusul

| Carouri a răspuns:

Omul

| LiLlYAnNe a răspuns:

Datorita masinilor. Din masini iese gazul care provoaca incalzirea globala.Si din cauza a multor uzine, fabrici etc.Sunt foarte multe lucruri de la care provine incalzirea globala.

| alexxaz a răspuns:

Datorita noua, pentru ca am inventat multe fara sa ne gandim la sanatatea noastra si a pamantului.

| RobYnRobYn a răspuns:

In primul rand, si eu pot sa dau copy paste. in al doilea rand exista2 teorii legatede incalzirea globala:omul polueaza
:natura isi repeta ciclul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dhuamne cat copy paste laughing

| gaga_5261 a răspuns:

Încălzirea globală este fenomenul de creştere continuă a temperaturilor medii înregistrate ale atmosferei în imediata apropiere a solului, precum şi a apei oceanelor, constatată în ultimele două secole, dar mai ales în ultimele decenii.

Temperatura medie a aerului în apropierea suprafeţei Pământului a crescut în ultimul secol cu 0, 74 ±0, 18 °C.[1]

Dacă fenomenul de încălzire este cvasi-unanim acceptat de oamenii de ştiinţă şi de factorii de decizie, există mai multe explicaţii asupra cauzelor procesului. Opinia dominantă este că încălzirea se datorează activităţii umane, în special prin eliberarea de gaz carbonic in atmosferă prin arderea de combustibili fosili.

Grupul interguvernamental de experţi în evoluţia climei (engleză Intergovernmental Panel on Climate Change) afirmă că „cea mai mare parte a creşterii temperaturii medii în a doua jumătatea a secolului al XX-lea se datorează probabil creşterii concentraţiei gazelor cu efect de seră, de provenienţă antropică.[1] Ei consideră că fenomenele naturale ca variaţiile solare şi vulcanismul au avut un mic efect de încălzire până în anii 1950, dar după efectul a fost de uşoară răcire.[2][3]

Teoria încălzirii globale antropice este contestată de unii oameni de ştiinţă şi politicieni, cum ar fi Claude Allègre sau Václav Klaus.

Încălzirea globală are efecte profunde în cela mai diferite domenii. Ea determină sau va determina ridicarea nivelului mării, extreme climatice, topirea gheţarilor, extincţia a numeroase specii şi schimbări privind sănătatea oamenilor. Împotriva efectelor încălzirii globale se duce o luptă susţinută, al cărei aspect central este ratificarea de către guverne a Protocolului de la Kyoto privind reducerea emisiei poluanţilor care influenţează viteza încălzirii.

| m4r1n a răspuns:

Este poluarea...Este mizeria din jur.In loc sa aruncam un gunoi la gunoi noi il aruncam in strada.nu ii intereseaza ca urmasii lor vor avea de suferit din aceasta cauza.Si resursele naturale, petrolul, benzina, motorina, aurul, lemnul, intr-o buna zi nu vor mai fi si noi stam si plangem in gunoaiele aruncate de noi in strada si in caldura de afara pentru ca daca o tinem tot asa in 2070 vom muncii pentru o sticla de apa!