| anonim_4396 a întrebat:

Cat cantareste pamantul?

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca te referi la planeta Pamant cat cantareste rezultatul este 0. Ar putea avea greutate a pamantul numai daca ar fi pe suprafata unei plenete mai mari ca planeta noastra spre ex. planeta Jupiter iar greutatea Pamantului acolo este functie de forta gravitationala a acesteia. Pamantul pe orbita lui nu are greutate ci se supune fortelor sistemului solar. Dati-mi un punct de sprijin si voi muta pamantul.

| Flav a răspuns:

In jur de 70 de kilograme. Mi-au spus multi: ''ba, tu esti pamant.'' Noteaza acum, ca maine ma duc sa alerg pe faleza si schimb indicele.

| georgesur a răspuns:

Te referi la masa acestuia?(pun intrebarea deoarece multa lume confunda masa cu greutatea) Masa este: 5. 972(la puterea24) kg
Referitor la greutate ti-a raspuns Hombre.

| oz a răspuns:

Masa pamantului:5, 9742×10 la puterea 24 (kg)
gasesti informatii pe wikipedia.

| Zenithf a răspuns:

Un metru cub de pamant are aproximativ 1. 65-1. 7 tone. big grin

| Azm a răspuns:

Nu se pot emite decit ipoteze, deoarece nu se stie compozitia exacta, iar distributia materiei si densitatea difera, nu este aceeasi peste tot.

| Miauti a răspuns:

Eu zic zero. deoarece nu poti cantari ceva ce este in vid. iar numarul dat e doar o presupunere.

ex de alceva. in univers poate exista o 'planeta' cat pumnul unui om avand forta gravitationala la fel ca pamantul

paradox

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

6. 588. 000. 000. 000. 000. 000 Tone

| edy79 a răspuns:

Greutatea pamantului este de 0. am invatat la fizica, si daca ma favci prost il faci prost pe directorul scoali mele.

| Lidiasm a răspuns:

5,97•10^24 kg

| nonuser a răspuns:

Greutatea de obicei se cantareste. Greutatea se calculeaza in functie de masa * acceleratia gravitationala.
G=m*g;
Pamantul nu sta in niciun camp gravitational deci g=0. De unde rezulta ca greutatea pamantului este egala cu masa lui inmultita cu 0. G=m*0; Care este 0.

Masa pamantului este de 5.857 * 10 la puterea 25 Newtoni.

Dar ca sa intelegi mai usor, daca ar fi sa cantarim pamantul fiind pe planeta pamant, ^_^, cu acceleratie gravitationala de 9.8 m/s^2.
Am putea spune ca pamantul are 5. 9765 ori 10 la puterea 24 kilograme.

Asa ca, raspuns final la intrebarea ta:
In mod necizelat am putea spune ca pamantul cantareste 58.570.000.000.000.000.000.000.000 kilograme.
big grin

| IRISBUS a răspuns:

Asta cu intrebarea e prost. Inca nu s-a inventat un cantar care sa cantareasca Pamantul si nici nu ar fi posibil atat timp cat nu ai o greutate. Ex pentru prosti: Daca ai fi in spatiu in naveta si te-ai sui pe cantar probabil ti-ar afisa ca esti foarte foarte usor, din cauza ca acolo greutatea este foarte mica.
Legea fundamentală a mecanicii clasice spune foarte clar ca
F = m*a, de unde rezulta masa ca fiind raportul dintre Forta (greutate) si acceleratia gravitationala.
Ca sa-ti aparata pe cantar 100kg, si aproximam acceleratia gravitationala la 10, ea fiind 9, ..., atunci ar trebui ca persoana sa exercite, sa aiba o greutate de 1000N. Dupa raport ar rezulta 1000/10 = 100 kg.
In spatiu se poate face cantarirea dar acceleratia gravitationala ar fi diferita ceea ce schimba si greutatea si vor fi alte variabile in raport.
Oricum masa pamantului e calculata teoretic, se cunosc straturile Pamantului si densitatite relative ale acestora si volumul acestora. Rezulta masa unui strat va fi produsul dintre densitate si volum. Faci suma tuturor maselor stratului si iti va da valoarea masei Pamantului care o gasesti calculata pe wiki.