| Inferno a întrebat:

Cat de corect este sa vorbim de societate ca de o singura entitate?

16 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Este foarte corect. Pana la urma, toti oamenii au o origine comuna. Suntem una cum se zice. Si poti merge mai departe cu asta si sa zici ca toata viata de pe Terra e o singura entitate, pentru ca, la fel, are o origine comuna. Si apoi cu universul.

| ma3 a răspuns:

Consider ca este foarte corect (in cazul in care toti cei care fac parte din ea au reusit sa se integreze, excluzand persoanele delicvente si cele care datorita unor motive au fost izolati in societate) deoarece definitia societatii este: Totalitate a oamenilor care trăiesc împreună și între care există anumite relații bazate pe legi comune;

| WQTS a răspuns:

Diversitate in unitate?

| Încrucişătorul a răspuns:

Neh, o propunere genului elitist al globalismului.

| sabin89 a răspuns:

Pai nu prea e corect, ca sunt mai multe feluri de societati (societatile secrete, de exemplu confused).

| Inferno explică (pentru sabin89):

Eu vorbesc de societate in general.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Incorect dacă societatea este independentă, dacă există egalitate între oameni.
Corect dacă societatea respectivă este condusă de un singur creier.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Corect n-are grade de comparatie.Pur si simplu e "corect".Sa vorbim despre societate ne formeaza ca civilizatie.Insa corect ar fi si una si alta.

| dragos9234 a răspuns:

Nu prea.
Societatea este formata mai multe entitati cu mentalitati diferite...

| asasaasa a răspuns:

E corect cand te naste mama ta u apartii speciei umane te incadrezi intr un tipar, nu esti caine sau cimpanzeu.E clar ca fiecare societate are traditiile sale cultura sa, dar la baza nevoiile sunt aceleasi pentru toti

| KateMiddleton a răspuns:

Extrem de corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand avem aceleasi framantari si raspundem in sincron si intr-un stil cat mai comun, lipsit de originalitate, yea! suntem o singura turma cu legaturi cerebrale intre indivizi.

| SoundTHeWave a răspuns:

Da poti considera societatea ca o unitate dar sa nu te gandesti ca daca faci un studiu la scara larga, incercand sa schimbi ceva ai vei multumi pe toti, aici apar probleme pentru ca societatea este atat de vasta si diferita incat controlarea si catalogarea ei ca o singura entitate e grea.

| Mișika a răspuns:

Dupa parerea mea, societatea este un complex care coexista datorita profitului reciproc, dar, poate fi suprimata foarte usor in cazul in care acel profit este imposibil de obtinut, oamenii nu au nevoie de societate pentru a exista, au nevoie de societate pentru a-si usura existenta, deci societatea dupa parerea mea este un mecanism creat de om, dar nu exista in mod deliberat (sper sa nu gresesc, ma refer ca nu exista din proprie vointa ca sa zic asa, in mod necesar).

| Krokodil a răspuns:

Societatea e doar o idee, e un fel de"daca cineva ar vrea sa-mi faca rau, pe baza ideii de societate in care toti suntem egali si trebuie' sa ne ajutam, n-ar avea cum".

dracu', daca n-ar exista reguli ne-am omora toti.

Răspuns utilizator avertizat