| troleibuz a întrebat:

Cat de departe o sa ajunga Black Lives Matter? Cum va imaginati viitorul cand va ganditi la miscarea asta?

28 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Miscarea in sine e rasista si multi prosti adera la ea, chiar si albii au ajuns spalati pe creier. Nu promovez rasismul insa miscarea BLM nu are nicio legatura cu combaterea rasismului, ci il promoveaza cu buna stiinta incat adeptii si slugile nu realizeaza, e doar o politica care spala si curata chiar si cu spuma creierele unora care sunt slabi de inger. Dupa ce am vazut in fotbal cat e de promovata si in ce hal am ajuns sa nu o mai suport, fotbalul ca fotbalul dar ce se intampla in lume...au ajuns sa faca matanii in fata negrilor de parca aia sunt zei si restul niste slugi, treziti-va oameni buni la realitate ca va calca astia pe cap in secunda 2 dupa ce le dati aripi. Sper ca BLM care reprezinta o gluma atat de proasta in ceea ce priveste combaterea rasismului e o dovada de ASA NU si sper ca in viitor sa dispara, dar la cum e societatea actuala ma astept sa prinda contur mai mare, omenirea oricum a luat-o la vale de tot, iar miscarea blm nu face altceva decat sa impinga mai mult omenirea pe o treapta inferioara. Nu ma astept sa inteleaga toti ce am scris aici, ma astept sa sara cativa cu mintea in colturi dar ii astept cu argumente.

| T0T a răspuns:

E o mișcare născută dintr-o chestiune care nu are nicio treabă cu ideologia pe care o promovează. Ideologia de asemenea are aspecte de rasism. Toate viețile ar trebui să conteze.
Poliția omoară atât negri cât și albi deopotrivă din pur exces de zel. Cazul de la care a apărut această mișcare nu e posibil de demonstrat că a avut vreo treabă cu rasismul. Pe principiul: dacă înjur un alb sunt nesimțit, dacă înjur un negru sunt rasist.

| gabicoo a răspuns:

O să ajungă Cabral președinte!
winking

| dinaprilie a răspuns:

happy..ca multe alte lucruri este posibila un efect de cada.a izbucnit se mentine cade merge creste etc etc.

| chuckmanson a răspuns:

Nu știu, dar sper să ajungă departe. Este nevoie de mișcări ca aceasta.

| Drimmero a răspuns (pentru chuckmanson):

Cred ca nu ai habar ce ai spus aici, dar e ok, multi nu vad.

| chuckmanson a răspuns (pentru Drimmero):

Hai spune-mi, cum este mișcarea BLM rasistă?

| Drimmero a răspuns (pentru chuckmanson):

Cu ce e mai presus o viata de negru fata de una de alb, dar si viceversa? Suntet prea manipulati pe fond emotional de niste bolnavi...

| chuckmanson a răspuns (pentru Drimmero):

O viață de negru nu este mai presus de una de alb, dar nu asta e mesajul frazei sau mișcării. Dacă viețile negrilor contează nu înseamnă că cele ale albilor nu contează, dar negrii sunt minoritatea rasială care are cele mai mari șanse de a fi victime ale violenței poliției, iar scopul organizației e să combată această problemă, iar fraza vrea să spună că poliția nu are dreptul să omoare negrii, pentru că viețile lor au valoare. Nu e o vorba că o viață contează mai mult, e vorba că unui grup îi e mai greu să trăiască. Ca să îți dau o analogie, dacă un prieten de al tău avea în public atac de cord și tu le cereai oamenilor ajutor și ei îți răspundeau spunând că și viețile lor contează, ce reacție ai avea? Normal că și viețile lor contează dar ideea e că viața prietenului tău e în pericol. Sau dacă eu vreau să fac o rezervație de zimbrii sau lei sau altă specie în pericol ar înseamnă că nu îmi pasă de alte specii? Nu, doar că anumitor specii le e mai greu să supraviețuiască și au nevoie de mai mult ajutor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Politia e problema la americani nu rasismsul
Sa dea arme politistilor nostri si sa inceapa sa impuste infractorii
Care o sa fie cel mai tintit grup?
Tiganii, pentru ca ei fac cele mai multe infractiuni
Nu pentru ca sunt politistii rasisti

| Drimmero a răspuns (pentru chuckmanson):

Ideea in sine asa ar trebui sa fie dar ei au dus-o la alt nivel. Tu cred ca nu urmaresti fotbalul sau sportul sa vezi acolo ce directie a luat sau in general cum se victimizeaza si isi joaca cartea rasismului manipuland lucrurile incat sa para ca ei chiar au suferit o nedreptate desi nu s-a intamplat nimic ''neregulamentar'', cazul arbitrului roman e una dintre cele mai clare dovezi ca astia se
folosesc de miscarea blm sa isi creeze anumite avantaje. Au fost negri care au luat apararea abitrului nostru si romani care l-au denigrat...in momentul ala mi-a fost rusine ca sunt roman, am realizat ca suntem o natie foarte inapoiata dupa ce am citit comentariile spuse de oamenii aia de culoare. Miscarea a ajuns la stadiul de ''doar noi contam, ingenuncheati in fata noastra, sclavilor''. In America legea e foarte stricta si daca ridici tonul la ei ti-ai luat un glont frumos indiferent ca esti negru sau alb, rasismul exista de cand lumea, vine din ambele tabere, ar fi trebuit sa nu existe dar mai avem mult pana evoluam acolo ca si oameni incat sa-i acceptam pe toti sau macar sa nu mai fie ura nejustificata. Exemplul ala cu prietenul si lumea de acolo e irelevant, nu are legatura cu subiectul, orice viata conteaza, doar viata ta e mai presus decat a altora dar e alta mancare de peste, blm asta a ajuns sa insemne, prioritizarea vietii altora pe criteriul culorii pielii...nu mai are nicio legatura cu ideea de baza de la care au plecat. Nu vreau sa fac topicuri interminabile dar sunt destule filmulete pe net cu albi batuti rau de catre negri, pentru astia ingenuncheaza atata lume? Sunteti constienti ca sunt multe persoane de culoare care iau la misto miscarea blm? asta ca sa iti dai seama cat de gluma e toata treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Vad white supremacy si inchid rolling on the floorrolling on the floor nu citesc tampenii cu buzzwords alarmiste
Nu stau in Romania
toate mizeriile facute aici sunt de tigani si de africani
nu de alte natii
Nu o sa ma plang niciodata ca sunt vazuta tiganca si sunt discriminata din cauza lor
Ne meritam soarta ca ii toleram si nu ii educam
Am gang de africani care vand droguri iti pun cutitul la gat seara daca treci pe langa blocul meu
Hai sa le dai o imbratisare sa vezi daca mai ai organe dupa
Nu zice nimeni ca vietile lor nu conteaza
Zicem ca majoritatea sunt omorati din greseala cum sunt si albi omorati din greseala in situatii periculoase tensionate ai destule stiri despre albi morti ca george daca te intereseaza dar nu te intereseaza ca la albi nu se iese in strada

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"Vad white supremacy si inchid rolling on the floorrolling on the floor nu citesc tampenii cu buzzwords alarmiste"
Doamne feri ce mentalitate mai ai.
E un articol care detaliază un raport al unui fost agent FBI care vorbește despre conexiunile departamentelor de poliției din peste 12 state cu grupuri de extremă dreapta/neonaziste. Dacă tu consideri asta buzzword alarmist ai o problemă!
"toate mizeriile facute aici sunt de tigani si de africani
nu de alte natii"
Mi-e foarte greu să cred asta și dai dovadă de tendințe rasiste.
"Ne meritam soarta ca ii toleram si nu ii educam"
Aici pe un sfert sunt de acord cu tine. Țiganii ar trebui să facă un efort mai mare să se integreze, însă țara noastră nu face absolut niciun efort în această privință, iar rasismul românilor nu ajută pe absolut nimeni cu nimic.
"Am gang de africani care vand droguri iti pun cutitul la gat seara daca treci pe langa blocul meu"
Motivele pentru care sunt așa multe bande de afro americani în SUA este datorită sărăciei lor, cauzate de secole de politici rasiste și datorită războiului împotriva drogurilor, care a fost făcut special să îi incrimineze pe negrii https://drugpolicy.org/......after-anti
"Nu zice nimeni ca vietile lor nu conteaza"
Ai văzut cine a fost președintele SUA până anul trecut? Hell, statele din sud până acum câteva luni încă mai aveau simboluri ale confederației pe steaguri și încă sunt o mulțime de statui ale generalilor confederației. De abia recent ce s-a început înlăturarea unora din ele.
"Zicem ca majoritatea sunt omorati din greseala cum sunt si albi omorati din greseala in situatii periculoase tensionate"
Cam greu de crezut că a sta cu genunchii pe gâtul unui om 10 minute e o "greșeală". Și dacă e să luăm aceste cazuri în considerare, poliția americană are un antrenament incredibil de prost și are nevoie de reformă serioasă.
"ai destule stiri despre albi morti ca george daca te intereseaza dar nu te intereseaza ca la albi nu se iese in strada"
Sunt conștient de cazurile astea, dar BLM nu trebuie să fie o chestie de albi vs negrii. Adică ei au dreptate prin faptul că se axează pe situația negrilor pentru că au fost supuși la rasism sistemic pentru secole, dar mulți albi sunt omorâți de poliție acolo, în special albii săraci. O reformă a poliției ar beneficia pe toată lumea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu am de ce sa fiu rasista pentru ca am persoane de etnie roma in familie foarte apropiate sunt sanse foarte mari sa fiu si eu tigancarolling on the floorrolling on the floor
Ce rezolva daca il omora intentionat cu genunchiul in gat potolea setea malefica de a ucide? Esti amuzant
BLM e o chestie albi vs negri
Stai pe tiktok o aplicatie aparent inofensiva
Cu cata lejeritate zic negri in continu ca urasc albii sau ca ies din incapere cand intra un alb
Un alb nu am vazut sa faca asa video. daca ar face ar fi linsat ar pierde locul de munca, ar fi exclus din societate chiar daca ar fi o gluma
E corect?

''O reformă a poliției ar beneficia pe toată lumea.'' Asta ar trebui sa fie problema lor nu ca cineva a zis nword cand fredona o melodie

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți fi rasist/ă și dacă ai rude/prieteni de culoare și poți fi rasist și împotriva propriei rase.
"Ce rezolva daca il omora intentionat cu genunchiul in gat potolea setea malefica de a ucide?"
Mă refeream la cazul lui George Floyd.
"BLM e o chestie albi vs negri
Uita-te pe tiktok o aplicatie aparent inofensiva"
BLM e o mișcare globală menită să combată inegalități sistemice care durează de secole și este o mișcare politică fluidă. A încerca să o limitezi la o aplicație tâmpită este stupid.
"Cu cata lejeritate zic negri in continu ca urasc albii sau ca ies din incapere cand intra un alb"
Și? Ok sunt niște negrii rasiști, există și din ăștia. Nu e ca și cum ar avea putere să introducă politici rasiste sau să îi opreseze pe albi.
"Un alb nu am vazut sa faca asa video. daca ar face ar fi linsat ar pierde locul de munca, ar fi exclus din societate chiar daca ar fi o gluma
E corect?"
A fost ditamai scandalul pe social media cu probabil mii de conservatori spunând că George Floyd a murit de supradoză, că a meritat să moară și că polițiștii nu ar trebui arestați. Jumătate din republicani consideră că Derek Chauvin a primit o pedeapsă "nedreaptă" https://www.forbes.com/......oll-shows/
https://www.youtube.com/watch?v=ltmlvk9GAto
https://www.youtube.com/watch?v=ekXAaquKojQ
https://www.youtube.com/watch?v=h2TPlxBIvOQ
Nici nu mai aduc aminte de revolta de la Capitoliu care a arătat perfect ce fel de oameni îl susțin pe Trump.

| troleibuz explică (pentru chuckmanson):

O miscare impotriva rasismului este buna. Daca are rol de educare, nu de segregare. BLM a creat mai mult rasism din pacate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

''Poți fi rasist/ă și dacă ai rude/prieteni de culoare și poți fi rasist și împotriva propriei rase.''
Stiam ca o sa zici astarolling on the floorrolling on the floor Previzibile texte
''BLM e o mișcare globală menită să combată inegalități sistemice care durează de secole și este o mișcare politică fluidă. A încerca să o limitezi la o aplicație tâmpită este stupid.''
Fara aplicatii tampite nu avea atata amploare fenomenul BLMrolling on the floorrolling on the floor

Ilegalitate sistemica cum ar fi?
Ca nu te angajeaza la Tesla cu 4 clase?

''Și? Ok sunt niște negrii rasiști, există și din ăștia. Nu e ca și cum ar avea putere să introducă politici rasiste sau să îi opreseze pe albi.''
Deja ai dreptul sa le spui in fata ca sunt ultimii oameni fara sa fii numit rasist anti-white
Nici tu nu vrei egalitate vrei suprematia negrilor sau nu esti constient de ce vorbesti aici
Te-au spalat binerolling on the floor
Ce politica antinegri a existat?

Floyd nu murea daca nu avea probleme de sanatate crima e crima dar a fost plans de parca a murit Michael Jackson, nu un talhar care batea femei ameninta gravide cu cutitul si a dat pe la inchisoare de 9 ori

| Drimmero a răspuns (pentru chuckmanson):

"Motivele pentru care sunt așa multe bande de afro americani în SUA este datorită sărăciei lor, cauzate de secole de politici rasiste și datorită războiului împotriva drogurilor, care a fost făcut special să îi incrimineze pe negrii" Ba tu esti sanatos la cap? scuzi niste fapte abominabile dand vina pe altii, dar numai vina lor nu e?

Uite un argument in care blm e o mizerie si sustine rasismul, poftim sursa: BLM leader calls white people subhuman 'genetic defects'https://www.audacy.com/ › blogs › jeff-katz › blm-leader-...
16 iul. 2020 — A Black Lives Matter leader claims white people are "subhuman" and "genetic defects." Din pacate e restrictionata pe teritoriul UE, au pus cenzura pentru a baga sub pres mizeria asta.

"toate mizeriile facute aici sunt de tigani si de africani
nu de alte natii"
Mi-e foarte greu să cred asta și dai dovadă de tendințe rasiste." Incercati sa faceti diferenta intre realism si rasism ca nu-s tot aia. Din cauza oamenilor ca tine care au ajuns sa fie spalati cu furtunul, vi s-a deschis memeaca si v-a bagat acolo jet puternic ca nu mai judecati cum trebuie, daca nu esti troll imi e mila de tine, e momentul in care ai mictionat pe propria demnitate, trebuie sa o cauti ca ti-a disparut.

"BLM e o mișcare globală menită să combată inegalități sistemice care durează de secole și este o mișcare politică fluidă. A încerca să o limitezi la o aplicație tâmpită este stupid." Ce prostie mai mare decat tine ai putut sa spui )))) deci tu negi realitatea si mizeria facuta de ei. Indiferent pe ce aplicatie spun ei lucruri de genul nu reprezinta o scuza, sa-si asume. blm e doar o miscare rasista si punct, noroc ca exista prosti care le canta in struna. Continua sa fii asa, esti argatul perfect.

| Drimmero a răspuns (pentru chuckmanson):

Https://v4na.com/......cts-40585/ O sursa in care poti citi mai detaliat toata treaba fara restrictii, ma astept sa spui ca e facatura, dar imi mai fac sperante.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ilegalitate sistemica cum ar fi?
Ca nu te angajeaza la Tesla cu 4 clase?"
Cum ar fi faptul că au cea mai mare șansă să fie victime ale violenței poliției, că au șanse mult mai mari să fie arestați pentru aceleași crime și primesc pedepse mai mari pentru aceleași crime, în special pentru droguri, deși nu consumă în rate mai mari, pentru că au o șansă de 2 ori mai mică să fie angajați decât albii chiar dacă au cv-uri identice, sunt plătiți mai puțin, au șanse mult mai mari de a lucra joburi sub nivelul lor de studiu, suferă de discriminare și când vine vorba de îngrijire medicală, cartierele de negrii sunt mult mai sărace și în condiții mai proaste, copiii negri au opțiuni mult mai limitate când vine vorba de școli și au șanse mai mari să fie suspendați sau exmatriculați deși nu încalcă regulile mai des decât copiii albi și șanse destul de mari de a fi victime ale bullying-ului pe motiv de rasă etc.
"Deja ai dreptul sa le spui in fata ca sunt ultimii oameni fara sa fii numit rasist anti-white"
Crede-mă că afro americanii au suferit mult mai multă batjocură de-a lungul istoriei. https://www.tpu.ro/......0-pana-in/
La fel cum am spus, sunt oameni rasiști în orice grup de orice tip. Atâta timp cât nu sunt mulți, violenți sau în poziții de putere, genul ăsta de oameni pot fi pur și simplu ignorați. Nu e un motiv să aruncăm pe fereastră o mișcare pentru combaterea rasismului sistemic din cauza câtorva idioți care vor să fie faimoși pe internet.
"Nici tu nu vrei egalitate vrei suprematia negrilor sau nu esti constient de ce vorbesti aici"
=))=))=))=))
Hai că mă amuzi. Nu te supăra, dar la cum vorbești zici că ai fi neonazistă.
"Ce politica antinegri a existat?"
Asta arată fie lipsă de cultură, fie rasism, sau ambele.
Dar ca să îți răspund: sclavia, legile jim crow, red lining, the southern strategy, războiul împotriva drogurilor, reaganomics, proiectul de lege al lui Bill Clinton din 1994 cu privire la criminalitate etc. etc.
" nu un talhar care batea femei ameninta gravide cu cutitul si a dat pe la inchisoare de 9 ori"
Complet irelevant. Putea să fie și ultimul pedofil, poliția nu avea dreptul să îl omoare. Derek Chauvin are și o istorie de 14 cazuri de asalt inclusiv împotriva unei adolescente de 17 ani și unui băiat de 14, toate victimele fiind negrii.

| chuckmanson a răspuns (pentru Drimmero):

"scuzi niste fapte abominabile dand vina pe altii, dar numai vina lor nu e?"
Prietene nu am scuzat nimic și pe nimeni. Am spus niște fapte. Și nu e vorba doar de negrii, sărăcia crește criminalitatea. Iar războiul împotriva drogurilor nu a făcut nimic altceva decât să ajute traficanții și să ducă la încarcerări în masă. A fost de la început o politică rasistă.
"deci tu negi realitatea si mizeria facuta de ei. "
Din nou nu am scuzat pe nimeni. Nu am spus că blm este o mișcare perfectă și sunt destui membrii cu idei proaste, radicale sau rasiste pentru că lucrurile nu sunt alb negru. Dar mă repet, rasiști există în orice grup de pe pământ, atâta timp cât nu sunt mulți, violenți sau în poziții de putere nu merită băgați în seamă.
Știu de cofondatoarea aia care a zis niște chestii rasiste și da, o condamn. Dar, din nou, blm este o mișcare politică fluidă, adică nu poate fi redusă la o singură persoană, organizație sau eveniment. O singură persoană neagră rasistă nu e un motiv să respingem fenomenul black lives matter. Doar pentru că o negresă e rasistă, nu înseamnă că toți negrii trebuie să sufere în tăcere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Au șanse mult mai mari să fie arestați pentru aceleași crime rolling on the floorrolling on the floor
ce?

| chuckmanson a răspuns (pentru troleibuz):

"BLM a creat mai mult rasism din pacate."
Depinde ce vrei să spui prin asta. În America, ori de câte ori a avut loc un avans în privința dreputirlor negrilor s-au găsit niște albi să se plângă în mod violent de asta. Întâi a fost un război cu 750 de mii de victime pentru abolirea sclaviei, apoi a fost format kkk-ul, apoi au fost o grămadă de revolte și asasinări a unor activiști de culoarea pe vremea lui Martin Luther King. Theodore Roosvelt a primit multă critică când a încercat să repare relațiile dintre rase(https://en.wikipedia.org/wiki/Niggers_in_the_White_House) și atunci când a fost Obama ales au fost proteste și o grămadă de americani îl făceau în toate felurile: comunist, musulman, că nu ar fi fost născut în america, că ar fi anticristul rolling on the floorrolling on the floor etc. etc.
Să nu mai vorbesc că Trump a înrăutățit în mod grav relațiile dintre rase, deci nu cred că blm a creat mai mult rasism decât a fost deja. Acum, nu cred că va fi ușor să se schimbe structura politică care perpetuează rasismul acolo, dar măcar acum din ce în ce mai multe lume e conștientă de problemele astea și dorește să fie eliminate. Și din fericire nu mai sunt așa multe steaguri/statui/simboluri ale confederației pe cât obișnuiau să fie.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Șanse mai mari decât albii

| InYourPants a răspuns:

Ma amuza astia scoliti pe blm care nu au treaba cu problemele noastre sociale dar le stiu pe ale americanilor

| Ushtria a răspuns:

O sa ajunga pana se termina lantul rolling on the floor

| underArock a răspuns:

Va rămâne activă, într-o formă sau alta, doar aduce internet points.