| Cristina788 a întrebat:

Cât de importanta e cenușa unui om mort? Mai conține ceva din om?
Dacă cenușa este aruncată in grădină și dă o ploaie afară cenușa rămâne intactă?
Până la câți ani poate rezista?

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Cenusa care rezulta in urma arderii contine compusii anorganici care raman (arde tot ce e organic, adica tot ce contine carbon, oxigen, hidrogen si combinatii de-ale lor). Practic, e un amestec de saruri minerale.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Cenu%C8%99%C4%83

| MaryMaria333 a răspuns:

Are o anumita valoare sentimentala. Cand te gadesti cum a existat candva o persoana draga si s'a transformat in acea cenusa, intr'un fel e si trist dar se si simte bine detinatorul, macar atat a mai ramas din persoana decedata.

| IonutViciosul a răspuns:

Cenușa nu are niciun nutrient. Nu are nicio valoare. Ipotetic cenușa va ajunge să facă parte din pământ și să înglobeze particule mai mari din acesta, indiferent de condițiile meteo, în cazul în care este aruncată în grădină.
După cum am spus, va deveni una cu pământul și "a rezista" nu este chiar verbul cel mai potrivit.
Având în vedere condițiile termice în care are loc procesul de cremare, nu mai rămâne mare lucru din om :-).