| Meme10Memu a întrebat:

Cate decese a cauzat stiinta?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Toate decesele cauzate de : mașini, avioane, nave maritime, războaie cu arme de foc, nucleare, cele datorate poluării, E-urilor, medicamentelor, si lista poate continua. Rar oameni care mai mor de bătrânețe. Aproape toți murim de cate o boala terminala care se datorează științei.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Fritz_Haber a fost un chimist preocupat de gazarea rusilor. Sotia si fiul lui s-au sinucis. Dar a inventat o metoda ieftina de fixare a azotului. Fara aceasta inventie miliarde de oameni nu s-ar fi nascut niciodata. Nici tu, nici parintii tai, nici artistii pe care-i vezi la TV. Populatia lumii ar fi fost mult mai redusa din cauza foametei permanente, la nivel global.

28 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Hai sa clarificam! Vorbim despre oameni sau despre animale de laborator?

| Meme10Memu explică (pentru ardnaxur1961):

Despre oameni, familii intregi, tragedii.

Bula
| Bula a răspuns:

Stiinta nu a cauzat nici un deces.
Restul deceselor - asa cum au fost constatate - au avut cauze naturale: varsta si prostimea omeneasca.
Asa se faca ca, TOTI vom muri, inclusiv tu si eu. tongue

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Ma refer la stiinta teoretica ce baga in iadul depresiei ce nu intrezareste vreo speranta pentru saraci, bolnavi, speranta sinistra pentru ultimii supravietuitori de pe Pamant cand va fi topit de Soare. Multe sinucideri din cauza depresiei in ciuda unei armate de psihologi. Odata intrati in acest iad nici cel mai buni psihologi nu-i mai pot scoate pe sarmanii necredinciosi din iadul depresiei.

| Bula a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pamant topit de Soare?
Se pare ca a fost invers: Pamantul s-a rupt candva din Soare si se tot indeparteaza de el (asemenea celorlalte planete din sistemul nostru solar).

Depresia intr-adevar este deseori motivul sinuciderilor.

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Da, si cica Soarele se va umfla ajungand din urma Pamantul si topindu-l.

| Bula a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vei vedea, daca-l vei apuca.
Eu sigur nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Infinit mai putine decat religia

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Religia nu ucide ci permite omului sa moara batran in timp ce stiinta ii da cateva pastile si datorita efectelor secundare majoritatea nu apuca sa mai moara batrani. Industria farmaceutica. Omul credincios crede si ia si el cate o pastila si in timp nici el nu mai apuca sa moara prea batran. Spitalele sunt ca niste portaluri spre morga, crematoriu, cimitir adica majoritatea mor in spitale. Am avut doua bunici: una a murit in spital iar alta a murit dupa o tija batuta cu ciocanul in femur septicemie. Batranii nu mai pot muri linistiti acasa. E acest miraj al stiintei care face de multe ori bine insa de multe ori si rau. Efectele secundare sunt inevitabile. O sora cu hepatita C dupa o transfuzie moarta la 22 de ani. Stiinta are multe limite in ceea ce priveste capabilitatile. Cu toate acestea Dumnezeu ne ajuta sa ne descurcam cum putem cu medicina sau fara medicina pana murim.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Bati campii, nici nu ma chinui sa raspund. Tu trateaza te cu apa sfințită daca e ceva, un loc mai puțin ocupat in spitale

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Iisus a inventat tehnologia digitala : "DA" sa fie "DA" si "NU" sa fie "NU".

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu mai scrie pe TPU dupa ce bei. Nu au sens ideile tale

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Ba, au sens. O poarta cmos functioneaza doar cu da si nu sau 1 si 0. Ce e intre 0 si 1 "e de la diavol" sau zona interzisa.

| PainTech a răspuns:

E suficient sa ma uit la profil si sa imi dau seama ca nu ai cu cine discuta...

Hai sa ne intoarcem in preistorie sau in evul mediu si sa numaram cate decese a cauzat lipsa de stiinta, medicamente, si standare de igiena.

| Meme10Memu explică (pentru PainTech):

Evreii au primit legea divina a ingroparii excrementelor in timp ce egiptenii cu stiinta lor se tratau cu excremente.

| PainTech a răspuns (pentru Meme10Memu):

laughing

| xerxes1 a răspuns:

Stiinta nu cauzeaza decese. Poate modul in care este folosita de unii oameni.
Intrebarea este destul de generica si pare a fi a unui copil.

| Apokales a răspuns:

Nu mai multe decat a cauzat religia.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Bruno traia pana la adanci batraneti daca nu studia atata cosmosul pentru ca oricum n-a ajutat la nimic ce a facut el adica tot pe Pamant am ramas noi oamenii.

| JicaContra a răspuns:

Urasti stiinta rau de tot, NU?!?
chiar daca esti o abominatie, si nici macar nu iti dai seama
pentru ca urasti stiinta dar te folosesti de tehnologie care e un rezultat al stiintei ca sa vii aici sa faci flama

esti "TARE"

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Ma refer la stiinta teoretica. Dezgroapa cate un os si spune ca a trait prin anul 3456769 i.e.n. Vede o supernova si gata spune ca in anul 4556566656 Soarele va exploda.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

MINTI CU NERUSINARE, raspunsul cu funda se refera NUMAI LA STIINTA APLICATA
MINTI CU NERUSINARE!

de fapt, te referi la faptul ca URASTI STIINTA, pentru ca...

iar stiinta teoretica care a ramas numai teoretica NU A UCIS **NICIODATA** PE NIMENI

sau a ucis, hmm, DAP, NENOROCITII TAI DE PREOTI AU OMORAT NISTE OAMENI, PENTRU CA GANDEAU LIBER, si incercau sa faca stiinta, care era erezie pentru biserica

numai stiinta aplicata a intr-adevar dus la moartea unora, insa din pacate dovedeste negru pe alb ca esti abominatie, exact pentru ce am scris in raspunsul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt decese care nu sunt cauzate de stiinta, de exemplu
Masinile, avioanele, navele maritime, poluarea, medicamentele
Stiinta ni le ofera, depinde de noi cat de constiincios le folosim, presupun ca si voi folositi masina sau bicicleta ca sa va deplasati, nu ati murit cum ati pus piciorul acolo, sunt riscuri, datorate celorlalti participanti la trafic sau celorlalti consumatori, dar sunt niste riscuri necesare, decat sa te gandesti cate vietii au luat medicamentele utilizate in exces de unele persoane inconstiente, de ce nu te gandesti cate vieti au salvat sau cate dureri de cap ti au luat ele
Poluarea nu e cauzata de stiinta, poluarea e cauzata de oamenii care arunca deseuri peste tot, nu poti sa spui ca tu nu ai aruncat niciodata ceva pe jos si dupa sa te plangi ca planeta e poluata
E-uri, sunt pusi acolo pentru a prelungi durata de consumare a unor produse, sunt sigur ca ai mai mult de 8 ani(cel putin asta sper) gandeste-te cate dulciuri ai mancat pana acum si cate alimente de la magazin, ca presupun ca nu iti faci singur painea zilnic sau nu mananci doar carne si legume din curtea ta, plus ca asta nu e nici macar un risc, nu a murit nimeni din cauza e-urilor din alimente
Razboaiele nu sunt cauzate de stiinta, stiinta este cauzata de razboaie, ia spre exemplu primul razboi mondial, cate arme si metode de folosire ale acestora erau cunoscute pana in 1914, si cate dupa ce a inceput razboiul, stiinta a ajutat la castigarea lui, nu la pierdere, si inca ceva, daca stiinta nu ar fi existat in razboaie, si am fi pierdut, de doua ori, probabil acum am fi fost o planeta inrobita, temanduse pentru ziua de maine, cu frica sa nu spuna ceva ce i ar fi adus moartea, sau inchisi pentru nici un motiv(vezi niste documentare despre comunism, lagare de concentrare si regimul nazist)

Daca imi aduc bine aminte tot tu ai mai pus o intrebare de ce nu prelungeste stiinta viata, acolo pareai pro stiinta, aici pari contra, daca asta e scopul intrebarii tale, stiinta nu este nici deasupra nici sub religie, acestea trebuie sa lucreze impreuna pentru a oferii un viitor cat mai bun, nu trebuie sa te gandesti ce sa alegi dintre cele doua, pot trai in acelasi timp in tine, trebuie doar sa le permiti

O sugestie personala, nu stiu ce varsta ai, insa iti sugerez sa citesti cateva carti, sa vorbesti cu niste profesori si sa incepi sa nu mai invinovatesti stiinta pentru ceea ce nu a facut sau nu a putut sa faca

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la stiinta teoretica gen: cu miliarde de ani a aparut prima bacterie, stramosi comun cu maimutele, in viitor Pamant topit de Soare etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Astea nu sunt dezastre provocate de stiinta, ci de natura insasi, nu ai cum opri procesele astea
Sau cel putin nu inca: ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hă hă hăhăhăhahăhă laughing Râd de 2 minute în continuu laughing

| Teffan a răspuns:

Mai putine decat au cauzat retardatii de martori ai lui iehova prin refuzul transfuziilor de sange pentru copiii lor.
Cred ca ai prea mult tupeu sa vorbesti despre asta, martor fiind.