| doctorandus a întrebat:

Cate saptamani sunt intr-o luna?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De obicei 4 si cateva zile din cea de a 5-a. Nu te poti uita pe un calendar?
http://www.tvlive.com.ro/2015/calendar-2016-romanesc.htm

| Mayhem666 a răspuns:

De obicei sunt 4 saptamani, si inca cateva zile, dar exista calendar, poti sa te uiti acolo.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Lunile nu sunt formate din saptamani. Unii sustin chiar ca cea pe care o vedem cel mai bine ar fi goala pe dinauntru, altii zic ca este facuta de extraterestri.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Alţii că este făcută din brânză.

| DumitruS a răspuns:

5. Dar depinde si de anotimp si cum e luna. Iarna de exemplu sunt 6. Daca e luna plina insa, sunt doar 4. Mai depinde si de pozitia pe Terra, la japonezi de exemplu sunt doar trei saptamani intr-o luna, dar din alea smechere. Ca aia baga full. Si tot asa. Daca-mi zici exact in ce parte a globului te intereseaza, iti zic exact.
https://infrasunete.eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru DumitruS):

5 sau 6 saptamani? big grin
Din curiozitate, cam cum ai calculat de ai ajuns la asa niste rezultate?

| DumitruS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai algoritmul de calcul in raspunsul meu. Bine, cand mai cresti, o sa-ti dai seama si cand cineva face misto.winking

| Zdog a răspuns:

Depinde de luna...pot fi 4 sau chiar 5

| romrem a răspuns:

Sunt 4 saptamani (numai in februarie, in an bisect) sau 4+.

| Robert_Mocanu_1996 a răspuns:

4 săptămâni

| Adelin_Ade_2000 a răspuns: