| LysaLysa a întrebat:

Cati amperi are o priza de 220 de volti?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

O priza de 220v nu are nici un amper, ea poate suporta trecerea unui curent de maxim 16-20 A atunci cand este legata la reteaua electrica dintr-un apartament si mult mai mult pe o retea industriala.

| georgesur a răspuns:

Cele obisnuite (si mai ieftine) suporta max.10A, cele ceva mai bune pina la 20A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie la intrebare. Te afli la sectiunea "Stiinta si Filosofie". Macar respecta rigoarea stiintifica. O priza nu are amperaj, ci un curent electric.

| Adi2ro a răspuns:

16 A

| SigBogdan a răspuns:

El vrea sa intrebe cati amperi are reteaua de 2.20 v din casa fiecatuia. Din ce stiu amperajul se masoara doar in sarcina.dar intrebarea lui este corecta. Daca te duci cu multimetrul si il pui pe sarmele de tensiune de pe stalp cele de 2.20v cati amperi iti arata
. cred ca aici vrea sa ajunge el.

| ElectricalHex a răspuns:

12V = 1 A, 220 V / 12 V adica 1A = 18.333 Amperi atat ar trebui sa avem la prizele alimentate cu 220 V dar transformatoarele pot sa schimbe Volti in Amperi adica sa faca intensitatea mai mare decat tensiune si invers sa faca tensiunea mai mare decat intensitatea, depinde de infasurarile transformatorului.
Intensitatea se poate afla daca calculezi infasurarile transformatorului, cel mai simplu o afli prin masurare cu aparat special!