| dolyan a întrebat:

Cati ani are omenirea?

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Caută cartea "Fenomenul Tunguska" (a fost dată de Săptămâna financiară acum vreun an).
Cele mai credibile istorisiri (susţinute destul de bine de descoperiri arheologice plus documente şi folcor) spun că de fapt au existat mai multe omeniri.
O civilizaţie a progresat, s-a autodistrus, cei puţini supravieţuitori au fondat o altă civilizaţie şi tot aşa de vreo 300000 de ani încoace.
Actuala omenire pare-se să aibă circa 8000 de ani (din care vreo 6500 o au documentată ca istorie chinezii).
Succes în documentare, e mult de citit dar merită!

Apache
| Apache a răspuns:

Termenul de omenire se refera la o specie inteligenta si non agresiva! ...in schimb cate razboaie au existat? cati au murit nevinovati! si o specie inteligenta... poate dar deseori inteligenta ne duce la prostie! stii cum zicea einstein. doar 2 lucruri sunt infinite, marimea universului si prostia oamenilor, si daca de prima nu era asa de sigur, a doua este adevarata cu siguranta!

| mihaibrasov a răspuns:

In Europa cele mai vechi documente istorice au in jur de 5000 de ani, iar inainte de asta, nu se stie. Eu cred ca foarte mult oricum (de ordinul sutelor de mii de ani de evolutie).

| GyeBaek a răspuns:

2500000000000000000000000000000000000cred ca atatia sunt.

| GodBlessYou a răspuns:

Specia umana exista de 600000 - 400000 de ani.

| foxi a răspuns:

Multi!

| Hypathia a răspuns:

Omul a aparut pe Terra acum aproximativ 2 000 000 de ani, conform teoriei evolutioniste. Conform teoriei creationiste lumea ar fi fost creata acum aproximativ 6000 - 7000 de ani.

| Nastia a răspuns:

Multi dar niciodata indeajunsi.

| Miauti a răspuns:

Sincer nu stiu dar stiu ca au trait 4 civilizatii pe pamant

| together4ever a răspuns:

E ceva mai in virsta decit tine

| Teenagernynho28 a răspuns:

6000 de ani: 4000 inainte de Isus si 2000 (2010) dupa Isus (cu un singur i!)
Evolutionistii induc lumea in eroare; auzi tu: cum sa aiba omenirea x milionane/miliarde de ani? cum au numarat ei chestia asta? e absurd! De ce omenirea se ia tot dupa oameni, si nu priveste la cel care a facut totul, Dumnezeu? De ce sunt oamenii asa usuratici cand vine vorba de credinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

X milioane de ani...

| roxanaroxy a răspuns:

Multi...