| Hwhwhajajwj a întrebat:

Cati ani lumina trebuie sa parcurgi pentru a ieși din univers și cat la suta din masa totala a universului se află materie întunecată? ​

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

La cei 13 ani ai tai nu stiu cat vei intelege din acest raspuns...dar sa incerc:

1. Nu exista un "afara din univers", deci nu poti sa "iesi" din el.
2. Pamantul se afla intr-o bula care se numeste "Univers Observabil", cu o raza de 46, 5 miliarde de ani lumina, deci in orice directie pornesti, mergi cu viteza luminii timp de 46, 5 miliarde de ani, (in ipoteza in care universul isi opreste expansiunea).
In viitorul indepartat se estimeaza ca universul observabil va ajunge la o raza de 62 de miliarde de ani- lumina, si apoi nicio influenta fizica nu va mai ajunge pana la noi.
Dincolo de universul observabil, exista acelasi univers, presupunand ca este izotropic, iar ansamblul se extinde cu o viteza MAI MARE decat cea a luminii.
Cum se intampla asta, gasesti aici o explicatie adaptata intelegerii majoritatii userilor TPU:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18331103/
3. Se estimeaza ca universul ar contine 23% masa-energie de materie intunecata.
4. Concluzie:
NU poti sa iesi din univers, indiferent cu ce viteza te vei misca, pentru ca universul NU se afla in "ceva"...ca sa iesi din el si sa intrii in acel "ceva".
Daca poti intelege la varsta ta acest concept...esti smeckera. :D

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Cati ani lumina trebuie sa parcurgi pentru a ieși din univers~

nu contează câți dar unde crezi că ai fi după "ieșire"?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cati ani lumina trebuie sa parcurgi pentru a ieși din univers,
Depinde cu ce te deplasezi.
Dacă utilizezi vehicolul din Luceafărul de Eminescu, ajungi repede.
... Și căi de mii de ani treceau,
În tot atâtea clipe.
cat la suta din masa totala a universului se află materie întunecată.
Depinde ce înțelegi prin masă. Dacă te iei după cântarul de la tine de la mama din bucătărie, sau după ecuația m=E/c la pătrat.
Și la ce îți folosește ție personal acest răspuns, dacă nu știi unde se termină universul?

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns:

Imagineaza-ti ca doar galaxia noastra, Calea Lactee, are cam 100 000 de ani lumina...
Universul are miliarde de galaxii

Inmulteste 100 000 cu 1 miliard laughing

Cu tehnologia actuala nu ajungi prea departe laughing