| adrianpetrican a întrebat:

Cati siverti pe an erau in anul 1991 in Romania datorita accidentului de la Cernobyl?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se zice "din cauza" nu "datorita" iar localitatea se numeste Чорнобиль adica Cernobil in ucrainiana si Cernobîl in rusa. Ce ai scris tu e gresit. Cine crezi ca stie? Eventual daca vei merge la arhivele militare si sa cauti in OZU, la o unitate chimica. Si in unitatile militare obisnuite s-au masurat radiatiile cateva luni si gata.

| darrio2007 a răspuns:

De ce tocmai in 1991?

| Zuzu1991 a răspuns:

1. ce e aia "siverti"?!?
2. la 4 ani dupa accident, cu ploi samd, s-a cam dus radiatia