| SentimentalConsil a întrebat:

Ce a vrut să spuna Nietzsche atunci cand a afirmat ca Dumnezeu ar fi murit?

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

El era plecat pe credinta omului superior deja si, in cazul asta, Dumnezeu era anulat.

| alessia5158 a răspuns:

Nu se stie sigur ce a vrut sa spuna--- sunt diverse interpretari ale acestei afirmatii. Ceea se stie, fara dubiu si interpretari, este ca Nietzsche suferea de o boala mentala manifesta prin deliruri( se credea Dionysos sau Iisus!).

| Sentinel a răspuns:

"Cuvântul Dumnezeu s-a golit de semnificatie pe parcursul miilor de ani de folosire greşită. Si eu il
folosesc uneori, dar destul de rar. Prin „folosire greşită" vreau să spun că oameni care nu au reuşit
niciodată să arunce măcar o privire fugară în lumea sacrului, în vastitatea infinită din spatele
acestui cuvânt, îl folosesc cu multă convingere, ca şi cum ar şti despre ce anume vorbesc.
Sau aduc argumente împotriva sa, ca şi cum ar şti ce este lucrul pe care îl neagă. Această folosire
greşită dă naştere unor credinţe, unor afirmaţii absurde şi unor iluzii egoiste, ca de exemplu:
"Dumnezeul meu sau al nostru este singurul adevărat", iar "Dumnezeul tău este fals", sau
faimoasei afirmaţii a lui Nietzsche: „Dumnezeu a murit".
Cuvântul Dumnezeu a devenit un concept închis.
In momentul când acest cuvant este rostit, o imagine mentală este creata, care poate că nu mai
este aceea a unui bătrân cu barbă albă, dar totusi o reprezentare mentală a cuiva sau a ceva din
exteriorul dvs şi, desigur, aproape inevitabil, aceasta este o reprezentare a cuiva sau a ceva de
sex masculin.
Nici Dumnezeu, nici Fiinţă şi nici vreun alt cuvânt nu poate defini sau explica realitatea inefabilă
din spatele cuvântului, astfel că singura întrebare importantă este aceea dacă cuvântul este un
sprijin sau o piedică pentru capacitatea noastră de a trăi realitatea la care se referă.
"

| Dumnezău a răspuns:

Dumnezeu a fost ingropat de crestinii formali, mai e dezgropat cadavrul antic, atunci cand au nevoie lingaii sai ipocriti si ipohondri de el, de bunatatea sa inchipuita..Culmea e ca tocmai crestinii, nu necredinciosii, i-au pus crucea lui Dumnezeu si imparatiei sale fantasmagorice.Si-a pierdut din influenta, nu i s-a mai simtit prezenta, cum trambitau cu emfaza cu 2000 de ani in urma tot felul de clovni,prezenta sa a fost deconspirata, l-au inventat oamenii si cum nu mai aveau nevoie de el si le mergea bine, hop, deschide cosu' ca avem de aruncat ceva, Johnny!

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Mai legionarule nu la ingropat de tot, il mai scoate unii preoti si cu satenii cand este seceta mare si il roaga sa le dea ploaie iar de sarbatorit nici vorba, il omagiaza pe Isus evreul. Ce lume controversata, la inlocuit pe creator cu un pamantean.

| dannyella15 a răspuns:

Nietzsche a spus ca "Dumnezeu a murit si omul este liber". Cele doua parti ale propozitiei nu pot fi analizate separat, ele se afla intr-o stransa legatura; in fapt, Nietzsche contesta libertatea umana, mult-proclamata si adulata. Atata vreme cat exista Dumnezeu, omul NU are cum sa fie liber. In consecinta, cand evolutia umana va atinge un alt stadiu(daca va atinge), cand omul isi va depasi conditia limitata( acesta e mai degraba un ideal decat o posibilitate), se va putea afirma ca "Dumnezeu a murit si omul este liber".

| Leutzbv a răspuns:

Nu stiu ce era in mintea lui Nietzsche, dar cert este ca acum el a ajuns in fata Aceluia despre care a crezut ca este mort. Si este prea tarziu pentru el ca sa mai dea inapoi sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Leutzbv):

Cert? Care e certitudinea? Certitudinea e ca Nietzche a ajuns hrana la viermi, atita tot.

| millyca a răspuns:

Probabil facea referire la lipsa de activitate a lui Dumnezeu din ultima perioada, la fel ca si Arghezi. Dar si Nietzsche a murit... prea multe consoane, am dat copy/paste!

| Illvix a răspuns:

Se referea la pseudo-moralitatea crestinismului ce spune ca dumnezeu reprezinta binele absolut si daca-l urmezi vei deveni la randul tau bun; iar prin incercarile credinciosilor de a-l emula pe Iisus, nu au devenit decat ipocriti plini de ura si afectiuni psihice, in acest sens a spus ca "Dumnezeu e mort!". Nietzsche a observat aceasta mentalitate toxica a sclaviei si a aratat-o pentru ceea ce este (vezi Anticristul).