| IonutPetre12 a întrebat:

Ce animal credeți că ar putea depăși specia umană?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce trebuie sa evolueze alte primate cum am evoluat noi? poate vor evolua in alt mod, in natura exista diversitate

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum adica? In ce sa ne depaseasca? Mintea omului, cu toate ca este folosita in proportie de 10% (nu doar 10% din ea ), raportata la alte functii pe care le au animalele, toate atributele adunate la un loc, face ca omul sa fie superior din acest punct de vedere. Si asa o sa fie mereu.

| sabin89 a răspuns (pentru DoarBogdan):

"este folosita in proportie de 10% (nu doar 10% din ea )"
Ori este 10%, ori nu este 10%?

| DoarBogdan a răspuns (pentru sabin89):

Sa folosesti ceva la capacitate de 10% nu inseamna sa folosesti doar 10%. Asta am vrut sa spun big grin

| Celcestietot a răspuns:

Omul este prădătorul de top, niciun animal nu o să îl depășească. Noi avem tehnologii, animalele nimic.

| SG1995 a răspuns:

În cazul în care omul dispare ai 3 variante :
Anumite tipologii de primate
Delfini
Sau corbi/ciorile

| xerxes1 a răspuns:

Unul la intamplare.

| mudokins78 a răspuns:

Deja a facut-o de mult! delfinul.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să clarifici mai întâi în ce privință să ne depășească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maimuța. Ea ne-a depășit de mult. Consider ca e mult mai deșteaptă decât omul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna. Suntem teritoriali, agresivi, rasisti de fel in special fata de alte specimene. Am eliminat toate rudeniile noastre. Facen parte dintr-o familie mai larga avand rude de specie in trecut, insa cu timpul i-am ucis pe toti, ramanand singuri.

| chuckmanson a răspuns:

Gorilele și cimpanzeii. Dacă mai ajung să vorbească și să poată manevra obiecte, în 3 secole maxim dispărem. Nu ar fi un lucru prea rău totuși.

| aXy99 a răspuns (pentru chuckmanson):

Zau? laughing
Te gandesti cam cat ne-a luat noua sa ajungem la nivelul actual incepand din vremurile cand doar manevram obiecte fara sa putem comunica?

| christine99 a răspuns:

Nu e posibil, oamenii daca ar vrea ar face sa dispara toate celelalte animale. Fiind 7 miliarde de oameni, deja multe specii si-au rarit numarul pentru ca nu mai au habitat, spatiu de locuit.

| Cduncfujndf a răspuns:

Niciunul.

| Lizuca1234 a răspuns:

Dpdv intelectual si aici ma refer la bunatate, compasiune, empatie, iubire..consider ca suntem deja depasiti. animalele ne dau lectii de viata zilnic.

| andrecadana a răspuns:

NU exista niciun animal care ar putea depasi specia umana. asta pentru ca suntem dotati cu un intelect superior fata de celelalte specii. suntem ceva mai evoluati si incercam constant sa imbunatatim, sa ne imbunatatim pe noi si mediul inconjurator. Celelalte specii de animale se rezuma strict la instinctele lor clasice, de supravietuire, ceea ce constrange ideea de a se autodepasi, fiind limitati.

| sabin89 a răspuns (pentru andrecadana):

"încercam constant sa imbunatatim... si mediul inconjurator."
Oare? Chiar crezi că facem asta?