| anonim_4396 a întrebat:

Ce anume ne face sa percepem ralitatea asa cum o percepem?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nevoile vieții.

| T0T a răspuns:

Creierașul.

| Dismally a răspuns:

Experientele din trecut si cunostintele acumulate in decursul timpului.

| CostinAlamariu a răspuns:

Natura noastră umană, bineînțeles

| Brizbriz a răspuns:

D-zeu...
in teorie, realitatea o vedem, auzi, simtii, mirosii, gusta, atinge cu cele 5 simturi si procesa cu, creierul

in practica, lumina este o unda daca este observata, si o particula daca nu este observata, cu alte cuvinte, cand te intorci cu spatele doar D-zeu stie ce e in spatele tau

| LordCristobal a răspuns:

Propria noastră percepție și mentalitate.
In mare parte realitatea este aceeași pentru toată lumea.
Dar modul în care alegem sa o percepem va defini realitatea pe care o înțelegem noi.
Totul tine de percepție.

| anonim_4396 explică (pentru LordCristobal):

Si d.p.d.v. stiintific asta cum se traduce? Eu ma gândeam de exemplu la psihotici. Si ei au propria perceptie, numai ca difera de perceptia celorlalti oameni. Pe ei cine-i poate convinge ca ceea ce vad si aud ei nu-i real?