| yukilals a întrebat:

Ce ar trebui sa invat la istorie pentru admiterea la ofiteri? Depinde si de academie sau probele pot sa fie asemanatoare adica cele sportive, de exemplu? La ce se mai da examen de diferentiere sau de admitere, la sport unde as putea sa ma pregatesc?, considerati ca o persoana care nu este absolventa unui liceu militar are sanse aproape nule de admitere in concordanta cu absolventii unui liceu militar?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La istorie? Ceea ce ti s-a predat, ce este in manual. Probele sunt identice pe ministere. La M.Ap.N. sunt toate la fel. Cum sa te antrenezi: https://www.facebook.com/RecrutareMApN/posts/1259242487429623/
De altfel intreaga pagina este interesanta: https://www.facebook.com/RecrutareMApN/?ref=page_internal
In toata clasa mea de 30 de studenti la Academia Trupelor de Uscat am fost doar 3 care nu proveneam din mediul militar (colegiu sau armata la trupa. Pe vremea mea se facea inca stagiul militar obligatoriu). N-are nici o legatura examenul cu daca esti din mediu militar. Acolo se cere sa stii la examen, sa treci testul psihologic, sa treci verificarea medicala si traseul aplicativ (nu neaparat in ordinea asta!). Mai greu mi-a fost pe timpul scolaritatii ca ei stiau lucruri care tin de specialitatea militara si eu abia atunci le invatam. Daca gasesti unul care sa te ajute, te-ai scos.