| Florennce a întrebat:

Ce-as putea sa fac pentru a descoperii sensul vietii mele? Nu stiu cum sa spun, dar pur si simplu simt ca ma sufoc, m-am saturat de aceiasi viata in fiecare zi. 90 % reprezinta scoala, iar restul familia, colegi si cativa prieteni straight face In rest ma simt total singura. Vreau si eu sa fiu o fata normala...NU sunt tocilara, desi mi-as dori cateodata, dar asta doar in privinta notelor nu si in imbracaminte si comportament. Insa, habar n-am ce sa mai fac chatterboxur si simplu ma simt singura si asta ma macina, chiar daca stiu ca am prieteni, nu foarte buni, dar care tin la mine si o familie care sa ma iubeasca. Restul? Nu fiti rai! happy Multumesc!kiss >big grin

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Asa e viata in general ...in realitate nu toate lucrururile sunt roz in viata ...toti avem probleme, numai ca ne pricepem sa le tinem ascunse!
La mine e mai rau ca la tine.in afara de familie.nu am nimic.0
si sensul vietii?
viata nu are sens ...doar o traiesti atat timp cat poti, si la final incerci sa nu te simti ofticat ca nu ai profitat destul

| miradoniz a răspuns:

Doar dragostea dă sens vieții; dacă simți că ceilalți nu te iubesc,încearcă să îi iubești tu pe ei-din toata inima,fără rezerve.E foarte dificil.
Apropo de dificil,și pentru că sunt de acord cu Paulla apropo de hobby,cel mai dificil lucru este cred să desenezi norii(pentru că se mișcă tot timpul,știi tu). Este un hobby ingrat-și nemulțumitor,deci în caz că ai vrea să te apuci de asta,ai avea nevoie de ceva sprijin moral,cred.Ce ai zice dacă te-ai înscrie în "The Cloud Appreciation society"?(mi se pare că primești un fel de certificat acasă,destul de amuzant, și un badge, mă rog) întradevăr costă 5£ înscrierea+costul pachetului-dar îți faci o plăcere(pui bani deoparte din alocație? ei o să existe și anul viitor, probabil)...Și cine știe, poate devine un hobby adevărat. Uite link-ul
http://cloudappreciationsociety.org/

| Paulla a răspuns:

Viaţa nu are sens. Doar o trăieşti, aşa cum vrei.
Până la un timp e posibil să fie monotonă. Vreau să zic, cât încă eşti pe la şcoală şi stai în grija parinţilor sau a unui tutore, n-ai responsabilităţi iar viaţa pare neinteresantă.
Cât despre sentimentul de singurătate, n-are neapărat legătură cu numărul de prietenii pe care îl ai şi cu atenţia pe care ţi-o acordă părinţi. Poate apărea şi din cauza statutului de anonimat, de exemplu. Poate consideri că nu te cunoaşte destulă lume, că nu ieşi cu nimica în evidenţă. Oricum, trece şi ăsta. Învaţă să te bucuri de clipele de singurătate, ai timp să te cunoşti mai bine pe tine însăţi.
Mai schimbă-ţi activitaţile zilnice, învaţă ceva nou sau găseşte-ţi un hobby nou, ajută.

| Shammal a răspuns:

Fa in fiecare clipa cea ce iti place, manifesta-te asa cum simti; tu creezi acel sens facand ce iti place, ce te bucura - aceste sentimente entuziasm bucurie pasiune iubire creativitate iti spun ca esti pe "calea ta", esti in acel sens al vietii pe care vrei sa-l descoperi; niciodata nu esti singura, de ce spui ca vrei sa fi o fata normala?big grin crezi ca esti o fata anormala?tongue ce e normal si anormal?big grin; te imbratisez cu dragoste >big grin

| Linda a răspuns:

Citeste carti. De exemplu Eu femeia de Stasi Eldredge. E pe net comandabila.
Gandeste-te ce-ti place foarte mult sa faci.
Cand pasiunea ta majora se intalneste cu nevoile profunde ale oamenilor, acolo e chemarea ta.

| RELIABLE a răspuns:

Este o vorba lumea e la fel de mare precum vrei tu sa fie. I in tipul liber specializeazate spre meseria pe care vrei sa o practici in viitor.