| 3rdWW a întrebat:

Ce carti de filosofie imi recomandati?
Sunt incepatoare.

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Îţi aminteşti că ţi-am recomandat E.Cioran? Dacă n-ai citit cartea "pe culmile disperării", citeşte-o.
O altă carte care mi-a plăcut şi o recomand cu căldură este "Viaţa pe un peron" de Octavian Paler.

Baftă!

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Primele cărţi de filozofie citite de mine au fost cele a lui Sigmund Freud. Ţi le recomand şi ţie, întrucât le poţi înţelege şi în acelaşi timp chiar înveţi anumite noţiuni.

| cristianorudi7 a răspuns:

Sarmanul dionis de m. eminescu

funda

| NoChanceForUs a răspuns:

Sun Tzu-Arta războiului.

April
| April a răspuns:

Incearca sa citesti Banchetul lui Platon.E o scriere accesibila si incantatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisicuta in cizme roz.E filozofie 100%.

| mihaibrasov a răspuns:

Ce sa zic... Orice inceput cu Cioran e un inceput bun.

| siwel a răspuns:

Incepe cu Mirarea Filosofica a lui Jeanne Hersch.
http://www.buybooks.ro/mirarea-filozofica-istoria-filo.html
E un periplu prin istoria filosofiei in care te intalnesti cu toti marii filosofi si cu ideile lor majore. E scrisa interesant si accesibil.
Acolo vei vedea marile opere ale fiecarui filosof si poti sa iti faci o lista.
Un ghid care sa te provoace sa gandesti bine filosofia sunt Evangheliile. Cele 4. Spor la treaba.