| IonutPetre12 a întrebat:

Ce carti imi recomandati pentru intrarea in folosofie? Am 17 ani si sunt pe profilul economic, care ma cam plictiseste.Imi place destul de mult Cioran, din ce am vazut pama acum.Cartea sa aiba preferabil un limbaj, nu tocmai sofisticat.Sa pot intelege ideile

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Salut. Dacă ești începător într-ale filosofiei îți recomand Lumea Sofiei scrisă de Jostein Gaarder. Este relativ ușor de citit și te pune la curent cu filosofia de la începuturi până în zilele noastre.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, nu am inteles o iota din intrebarea asta:
"Ce carti imi recomandati pentru intrarea in folosofie?"
Despre ce "intrare" vorbesti?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tocmai pentru că se pot înțelege, filozof de 2 bani.

| Catrice a răspuns:

Hmm vrei filosofie în limbaj de cartier... n-avem, alta întrebare.

| CostinAlamariu a răspuns:

Republica de Platon e obligatorie daca te intereseaza filozofia. Pe langa asta pune mana si pe cartile lui Aristotel (care sunt o idee mai grele): etica, metafizica, politica samd. A scris destule carti. As mai recomanda Kirgegaard.
Dar baza fundamentala a filozofiei sunt Platon si Aristotel. Daca i-ai inteles bine pe astia ai inteles 70% din filozofie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu in clasa 12-a am studiat urmatorii filosofi: Jean Jacques- Rousseau ("Contractul social"), John Stuart Mill, Albert Camus - Mitul lui Sisif, Mircea Eliade, Friedrich Nietsche - "Asa Grait-a Zarathustra", "Dincolo de Bine şi de Rău ", Immanuel Kant - "Critica Ratiunii Pure", "Critica Ratiunii Practice", Lucian Blaga- "Trilogia culturii" si altii. De la Emil Cioran recomand: "Indreptar patimas", "Schimbarea la faţă a României", "Amurgul gândurilor", "Lacrimi si sfinti".

| Speranta12 a răspuns:

Asteapta ca-ti raspunde Nietzsche imediat.

Nietzsche ala al nostru de pe TPUwinking laughing

| Bobby1705 a răspuns:

Salut, dacă te referi la facultate sau ceva, mai bine nu. Mori de foame cu facultăți din astea gen, de litere, geografie și așa mai departe. Termimă liceul actual și aplică și tu la o facultate de inginerie, ești bărbat ce naiba. Lasă cărțile de povești și învață să faci ceva util, să știi să schimbi o faianță ceva, să repari o mașină.

Ps: stai cam prost cu exprimarea