| PrettyDollRock a întrebat:

Ce carti imi recomandati? Vreau sa fie carti interesante.Aventura.mai mult romane >: Vreau orce.Nu incepeti cu baltagul si ciresarii ca sunt satula.Am 11 ani, clasa a 5 a. si vreau carti pentru copii de 14-15 ani big grin

15 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

1) Mircea Eliade - Oceanografie (nu are legatura cu oceanul! este doar un titlu)
2) Gheorghe Puscas - "Secolul luminilor" si Religia
3) Mihai Popescu si Virgil Spulber: Descoperiri stiintifice - Legenda si adevar
4) Victor Kernbach - Miturile esentiale (asta e si pe net)

| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna. eu ti-as recomanda carti de jules verne (toate sunt ff interesante), seria twilight, the vampire diaries, harry potter. singur pe lume-hector malot; alexandre dumas-robin hood/laleaua neagra; mark twain-print si cersetor; una amuzanta: grigore bajenaru-cismigiu∁ colt alb-jack london; pe aripile vantului; etc.

uite si niste site-uri pe care poti citi carti:

http://cartielectronice.blogspot.com/

http://www.scribd.com/

http://www.cartiok.ro/pag/1/carti-online-gratuite

| AnotherCatWoman a răspuns:

Hector Malot - Singur pe lume, Kostis Bastias- Minas Rebelul( Corsar in Marea Egee), K.J Benes-Viata furata( are si ceva romance in ea), Charles Dickens- Oliver Twist, Jack London-Colt Alb, Lynne Reid Banks –Indianul din dulap, Frank Baum- Vrajitorul din Oz sau Minunatele Aventuri ale lui Nils Holgersson de Selma Lagerlöf.
Enjoy!

| Mindreader13 a răspuns:

Lauren Kate - Damnare, Pasiune; Veronica Roth - Divergent; Oana Stoica-Mujea - Seria Dinastiile; cărți de Stephen King (ex.: Numărul Patru - altele nu-mi vin în minte momentan).

| AnkuEmil a răspuns:

Cineva pe mintea meawinking nici eu nu suport cartile de gen baltagul si ciresarii desi a fost obligatoriu sa le citesc pentru scoala >:p cartile cu adevarat bune nu sunt scrise de autori romani. Mie mi-au placut f mult Harry Potter ( toate 7 volumele) Amurg si ti le recomand precum si Cronicile din Narnia, Jurnalele vampirilor, Academia vampirilor( sunt pline de aventura si mister)Seria Fortele raului absolut (invocarea se numeste primul volum)Palatul rasului, gradina tainuita, doi ani de vacanta, zece negrii mititei, crima in orient express, moarte in nori (ultimele 3 sunt scrise de aghata christie si sunt romane politiste.sunt bestiale) aste imi plac mie f mult happy eu am 14 ani acum nu imi vin in minte toate cartile dar astea-s super ok. Ar mai fi o carte.se numeste "Si ce daca" scrisa de George Uba dar nu-s sigura ca o vei gasi

| AlexaAlexandra1000 a răspuns:

Invitatie la vals. E pur si simplu superba!

| Musique a răspuns (pentru AlexaAlexandra1000):

Asta vroiam s-o recomand si eu. happy

| cat a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot, cartile lui Jules Verne, La Medeleni de Ionel Teodoreanu.

| CrysaCrysy a răspuns:

PAI:
1.O colinda de Craciun( Povestind copiilor) =Charles Dickens
2. Vrajitorul din Oz(este o carte foarte frumoasa)=L.F.Baum
3.Legendele Olimpului(cap.1, cap.2)
4.Zana Zorilor=Ioan Slavici
Sper ca te-am ajutathappy.

| Mitsuri10 a răspuns:

Pai Percy Jackson si alimpienii.Hotul Fulgerului.-Rick Riordan, Invitatie la Vals-Mihail Drumes, Elevul Dima dintr-a 7-a-Mihail Drumes.etc.Sper ca te-am ajutatwinking

| Ancutza99lovly a răspuns:

Poi cireste :
1 Enigma Otiliei - G. Calinescu
2 Jules Verne - Steaua sudului etc
3 Lassi vina acasa - Erik Kinight

| davidbuz_1713 a răspuns:

Citeste Romanul Adolescentului Miop de Eliade.

| RoxyRoxana97 a răspuns:

Pai...the vampire diaries, micutele mincinoase.Sunt sigura ca o sa iti placa si in plus sunt foarte captivante pentru varsta ta le-am citit si eu

| mavamp a răspuns:

Poti sa citesti cronicile wardstone sau tunele.

| andr3u7za a răspuns:

Poti sa citesci "De veghe in lanul de secara"
"Domnisoara Christina"
"Robin Hood"
"Capitan la 15 ani"-cartile lui Jules Verne sunt foarte interesante