| IonutPetre12 a întrebat:

Ce carti(in romana)recomandati despre filosofie? Am 16 ani dar sunt pasionat.

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Orice, în afară de "Pe culmile disperării", a lui Cioran.

| Teffan a răspuns (pentru sabin89):

De ce?

| sabin89 a răspuns (pentru Teffan):

Păi tu ai recomanda copilului tău aşa ceva? Aşa pregăteşti un tânăr pentru viaţă?

| Teffan a răspuns (pentru sabin89):

Eu am citit cartea cand aveam 16 ani si mi-a placut enorm.
Cioran sintetizeaza anumite idei filosofice preluate de la Nietzsche si Schopenhauer,adaugand o conceptie foarte originala asupra vietii,presarata cu muzicalitate si profunzime filosofica,chiar liricism,
Chiar daca temele pe care le dezbate in carte sunt morbide,influentate de insomnia autorului si de suferintele prin care a trecut,are niste aforisme extraordinare, revelatorii, care chiar iti dau de gandit.(obiectiv vorbind, fara a fi sub influenta depresiei, etc)

Nu e asa periculoasa precum o cred unii.
Nu te sinucizi daca o citesti, ba chiar te consoleaza in momentele de tristete.
Cioran nu este nihilist profund ci "pesimist vesel".

O recomand oricui pentru ca sunt multi care se regasesc in Cioran.Cine nu se regaseste, tot ramane cu o lectura importanta dupa parerea mea, avand in vedere numele lui Cioran.

| RoCkKiD a răspuns:

Lumea Sofiei de Jostein Gaarder. E o carte perfecta pentru varsta ta. De acolo vezi cu care curent te intelegi si wikipedia te va ajuta cu sugestii.

| anonimg a răspuns:

"Minte, caracter și personalitate":
https://www.viatasisanatate.ro/minte-caracter-personalitate-editie-completa
Sau descarci aplicația EGW Writings 2 și o găsești acolo:
https://play.google.com/......ps/details

| Clytia a răspuns:

"50 De Idei Pe Care Trebuie Să Le Cunoști. Filosofie" de Ben Dupre.

| IonutPetre12 explică (pentru Clytia):

Am văzut și eu cartea aia dar sunt indecis de conținutul ei.Dar acum ma voi baza pe recomandarea ta

| Marius999999 a răspuns:

Matilda și fiul nesăbuit.