| DorelSudoru a întrebat:

Ce considerati ca este religia?

Răspuns Câştigător
| Drathmnight a răspuns:

Totalitatea credintelor mai mult sau mai putin adevarate, intr-unul sau mai multi dumnezei, alaturi de ritualurile necesare pentru demonstrarea credintei, care unesc persoanele de aceeasi confesiune si cele care adera la aceasta, unindu-i intr-o comunitate. fundita?

13 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Religie? - relatie a fiintelor umane cu Dumnezeu, cu un grup de divinitati sau cu orice este sacru ori, in unele cazuri, doar supranatural.

| EmaS a răspuns:

Prin religie omul incearca sa refaca legatura cu Dumnezeu care a fost rupta in gradina Edenului.El face fapte bune ca sa fie salvat de iad.Dar noi trebuie sa avem credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna in Domnul Isus.

| ramona30 a răspuns:

Cred ca un refugiu in supranatural pentru cei care nu sunt in stare sa faca fata vietii reale.
O fuga de realitate sau o realitate virtuala, un fel de lasitate.

| ania a răspuns:

Biblia spune ca religia curata inaintea lui Dumnezeu este - sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor si sa ne pazim nemurdariti de lume-
In limbaj curent e mai degraba incercarea oamenilor de a-l manipula pe Dumnezeu prin mituire si de a se manipula unii pe altii in numele lui Dumnezeu.

| carpediem a răspuns:

Pentru unii un refugiu, pentru altii un echilibru, dar pentru majoritatea este o manipulare a maselor. Problema nu este religia sau ateismul ci individul.

| bebetho a răspuns:

Cea mai veche si mai reuşită formă de manipulare.

| NoKidding a răspuns:

Religia= Prima si ce-a mai de succes forma de manipulare in masa. Ce-a mai simpla metoda de a face populatia sa nu comita infractiuni...parerea meastraight face

| Luori a răspuns:

O speranta.
Acum, fiecare vede rolul sperantei in felul lui, fiecare o imbratiseaza mai mult sau mai putin ( sau poate deloc ). Dar, nimeni n-are dreptul sa spulbere o speranta doar pentru ca are o alta parere.

| TheDarkEmpire a răspuns:

@Lora +1 acelasi raspuns l-as fi dat si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talismanul omului echilibrat! pfffff...ce mi-a iesit! ema, aici ce mai zici? nu-ti vine sa ma iei in brate?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pretext.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O stiinta absoluta, bazata pe unitatea umana in jurul DIVINITATII.Numai bine.

| Alex_7125 a răspuns:

"o organizatie de tip mafiot" rolling on the floor