| AndreiMarin499 a întrebat:

Ce credeți ca s-ar fi întâmplat dacă Napoleon ar fi reușit sa termine cu succes Campania din Rusia și implicit sa ajungă la pace cu imperiul Rus, ce s-ar întâmpla cu imperiul britanic în acest scenariu, și mai important cum ar influența un astfel de eveniment prezentul?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

După moartea lui Napoleon, sau poate chiar mai devreme, imperiul s-ar fi destrămat. Era prea întins ca să poată fi ţinut sub control mult timp. Popoarele stăpânite ar fi început rând pe rând să scuture jugul (vezi modelul Spania).

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Nu a avut probleme; de ce sa fi aparut brusc? Vad modelul Spania, dar tarile difera intre ele. Nu exista inca ideologia nationala, ca oamenii sa aiba o motivatie ideologica pentru revolta; mai bine zis, exista, dar deocamdata numai in Franta.

| sabin89 a răspuns (pentru minrest):

Păi uite, în timp ce Napoleon era în Egipt, toate cuceririle lui din Italia de nord s-au dus de râpă. După ce a plecat din Egipt, n-a mai trecut mult si a rămas si fără cuceririle de acolo. Portugalia, parcă o cucerise si pe ea într-o vreme, dar a pierdut-o mai târziu în favoarea englezilor. În Spania trebuia să facă un du-te-vino ca să ţină cât de cât în frâu revoltele. Şi era Napoleon! Ce ar fi urmat însă după moartea lui, cu fiul minor pe tron si cu regenţa mamei?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

S-au revoltat numai spaniolii, ibericii, poftim. Toate celelalte probleme le-a avut cu celelalte state, nu cu populatii revoltate. Iar acum, nu mai avea inamici care sa ii invadeze imperiul. Ori, tu spuneai ca popoarele supuse s-ar fi revoltat. Nu exista inca ideologia nationala, motivatia ideologica lipseste. Tot motivatia ideologica a mobilizat populatia spaniola, dar era vorba de o ideologie ultraconservatoare, atavista, regalism si catolicism. Doar nu avea imperiul mare nevoie de Spania. Pentru multi europeni cucerirea franceza a adus avantaje, codul civil, justitie impersonala, posibilitati economice si de cariera, in defavoarea nobilimii autohtone. Daca ar fi existat macar o stare de nemultumire accentuata, as fi zis. Presa independenta nu, partide politice nu, nimic nu te apara de o represiune oricat de severa; de ce sa mori pentru o ideologie din viitor, si ca sa pierzi codul civil?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu mai crestea imperiul rus si noi vorbeam limba franceza. Pe englezi nu cred ca-i invingea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asta e parerea mea si nu intreb pe nimeni. Asta-i rolul acestui site: unul intreaba si ceilalti isi spun parerile.

| Simpatic a răspuns:

Acelasi lucru care s-ar fi intamplat daca Hitler castiga WW2, am fi vorbit limba invingatorului si totul ar fi fost mai civilizat.