| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca se-ntampla cu sufletul unui om, dupa ce acesta se sinucide?

Voi credeti in chestia aia - Rai şi iad?

16 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu se intampla nimic, deoarece nu exista rai sau iad

| doctorandus a răspuns:

Eu nu cred in existenta lui Scaraotchi, dar pe Scaraotchi nu-l intereseaza ce cred eu.

| anonimg a răspuns:

1. "Suflet" -este omul cat timp este in viata. Dupa ce moare, omul nu se mai numeste "suflet". Se poate spune despre un om mort ca a fost un suflet bun; dar nu ca este sau ca va fi. Tarana pamantului + suflarea de viata de la Dumnezeu = suflet viu. La moarte aceste doua elemente se despart: tarana se "intoarce" in pamant, iar suflarea de viata inapoi la Dumnezeu. A nu se intelege ca suflarea de viata care se intoarce la Dumnezeu este sufletul omului. Nicidecum. Caci la fel se intampla si celui credincios si celu necredincios: tarana se intoarce in pamant si suflarea de viata la Dumnezeu. Omul cand moare nu mai stie nimic. Pur si simplu doarme intr-un somn inconstient.
De-abia in ziua cand Dumnezeu va invia si pe unii si pe altii, atunci isi vor atinge oamenii destinele care si le-au ales cat timp au fost in viata: spre viata vesnica sau spre moarte vesnica; caci moartea aceasta de care au parte si unii si altii este doar momentan.
Noi oamenii trebuie sa avem speranta ca daca Dumnezeu a promis ca ne va invia, atunci asa va si face. Si cat timp este in viata, omul inca mai are nadejde ca poate sa se intoarca la Dumnezeu si sa traiasca vesnic. Aceasta este dorinta lui Dumnezeu. El doreste ca toti oamenii sa fie mantuiti. La moarte nu ajunge nimeni in rai sau iad, ci doar dupa inviere.
Dar conceptia populara ortodoxa, catolica si a altor religii si majoritatii confesiuniunilor crestine cu privire la iad rai este gresita.
De exemplu, iadul nu este un loc unde cei necredinciosi vor arde si vor fi chinuiti vesnic. Biblia spune foarte clar ce este iadul: "Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14) Versetul acesta nu lasa loc de interpretari. Daca va exista o suferinta din partea celor care nu vor fi mantuiti, aceasta este parerea de rau a acestora deoarece au ales gresit in viata; caci toti oamenii au parte gratuita de mantuire, fara nici o exceptie.
Cat despre rai, acesta nu poate fi decat noul pamant pe care Dumnezeu il va reface dupa cum este scris: "Caci iata, Eu fac ceruri noi si un pamant nou; asa ca nimeni nu-si va mai aduce aminte de lucrurile trecute si nimanui nu-i vor mai veni in minte." (Isaia.65:17)
Si apostolul Petru spune asta: "Dar noi, dupa fagaduinta Lui, asteptam ceruri noi si un pamant nou, in care va locui neprihanirea." (2Petru.3:13)

Problema cu sinuciderea este destul de delicata. In orice caz, noi nu avem voie sa judecam pe oameni; daca o facem ne punem in locul lui Dumnezeu si lucrul acesta nu este bine.
Nici un om nu are drept asupra vietii sau a mortii altui om. Viata este data de Dumnezeu, si ingaduita tot de/dupa vointa Sa. Nici eu nu am dreptul asupra vietii mele. Dumnezeu nu m-a facut decat administrator asupra vietii mele, si nu mi-a dat puterea nici sa dau si nici sa iau viata mea. Peste viata si moarte doar Dumnezeu este stapan. Omul nu poate da viata. El poate doar procrea, dar nu poate crea viata. Si finndca nu are puterea sa de-a viata, din motivul acesta nu are puterea nici sa o ia. (Ca Dumnezeu a dat legi si porunci in vechime ca cel din poporul Sau care nesocoteste legile si poruncile Lui sa nu mai traiasca, asta este cu totul altceva).
Sinuciderea este crima.
Dar macar ca vorbim astfel, chiar daca un om ajunge n pragul acesta, el trebuie sa se increada in Dumnezeu, ca oricare ar fi motivele si imprejurarile in care a ajuns astfel, Dumnezeu nu-l va lasa. Tatal nostru ceresc nu ne-a adus la viata si apoi ne-a spus "De-acum va descurcati singuri." Este de datoria parintilor sa-i educe pe copii lor invatandu-i sa se increada in dragostea divina. Chiar daca sunt greutati si necazuri pe drumul vietii, putem sa le intampinam mult mai usor daca Il vom avea pe Dumnezeu alaturi de noi. Vor exista griji, dar nu vor mai exista ingrijorari; vor exista lacrimi, dar si speranta. Viata este mult prea grea sa ne incumetam sa o traim de unii singuri ca si cum Dumnezeu nu ar exista. Iar la finalul umblarii noatre cu Dumnezeu, vom primi o rasplata: viata vesnica. Si ne vom bucura de aceasta intr-o lume fara durere, suferinta, necazuri si lacrimi. Este timpul sa implinim indemnul: "Sa cunoastem, sa cautam sa cunoastem pe Domnul! Caci El Se iveste ca zorile diminetii si va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primavara care uda pamantul!" - (Osea.6:3)

| minrest a răspuns:

Intrebarea ta confirma faptul ca adolescentii nu concep moartea, nu o inteleg, si tocmai de asta le e usor sa ia in considerare sinuciderea. Daca ar mai trai, ar pricepe, dar se grabesc la moarte ca prostii.

| drutzix a răspuns:

Nu a dovedit nimeni existenta sufletului deci nu se intampla nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| Elide a răspuns:

Da cred! Adică​, cum sa nu cred..Toți criminalii, vrăjitorii, trufasii tu ce crezi că ăștia vor scăpa nepedepsiți? Daca te.ai sinucis ți.ai pierdut cu totul viața, Dumnezeu ți.a dat o viața și tu să ți.o iei.

| Alexul99 a răspuns:

Nu exista suflet, poate doar constinta si aceasta pur si simplu dispare. Pur si simplu nu o sa mai existi sub nici un fel de forma si in nici o alta lume (rai sau iad).

| BotezanDaniel a răspuns:

-ai un prost stil literar şi gramatical. big grin
-da cred, pentru ca este realitatea, rațiunea, şi îmi place să trăiesc prezentul şi viața care este reală şi concretă.
-trecutul şi istoria este urma prezentului.

| Borsecuț a răspuns:

Cica ar ajunge in iad. Poate scrie in Biblie, habar n-am, asta mi-a zis profa de religie laughing

Cu privire la iad si rai: Nu stiu daca se poate demonstra existenta acestor 2 lumi, ca sa le zic asa laughing Eu cred ca exista, dar mai mult pentru ca sunt nevoita laughing

| aj3k16lm a răspuns:

Îmi place gândirea creștină. După cât a pătimit în viață, de și-a luat zilele săracul. mai ajunge și în Iad. Tot vina lui că nu i-a convenit să se mai chinuie ori avea probleme psihice. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Maryyys a răspuns:

Daca s-a sinucis nu iubea viata deci se va reincarna mult mai tarziu. Exista iad este propria noastra ura, ignoranta, ura, suferinta. Raiul e iubirea, fericirea si bucuria. Pacea interioara.

| LostInTheChaos a răspuns:

Pai nu cred in rai si iad.Si cum invatam ca energia nu poatr fi distrusa presuoun ca aceasta energie("sufletul")ramane pe pamant(dar nu ca fantome sau ceva.Pur si simplu energie fara constiinta)

| LostInTheChaos a răspuns:

Pai nu cred in rai si iad.Si cum invatam ca energia nu poatr fi distrusa presupun ca aceasta energie("sufletul")ramane pe pamant(dar nu ca fantome sau ceva.Pur si simplu energie fara constiinta)