| Theo94 a întrebat:

Ce credeti despre Che Guevara?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Cred ca a fost marele erou in tara lui
ca a fost remarcabil
si ca MI SE RUPE!

in rest, ce ma oftica e ca CEL MAI MARE EROU AL UMANITATII:
Alan Turing
care a decriptat comunicatia germanilor in WW2 lucru care a scurtat razboiul cu ani buni SI A SALVAT ZECI DE MILIOANE DE VIETI

SI A FOST PARINTELE CALCULATORULUI (asa a decriptat comunicatia, a facut intai un calculator semi-mecanic si apoi unul complet electric), deci fiecare laptop si telefon mobil il avem datorita lui

este aproape necunoscut (filmul Enigma abia, abia i-a facut vag justitie)

si nu il pune nimeni pe tricouri DE RUSINE, AUTORITATILE *NENOROCITE* ENGLEZE, i-au facut intreaga munca "top secret" ca sa nu fie recunoscut de nimeni, iar apoi a fost omorat cu otrava care sa il castreze chimic, pentru ca era gay (lucru condamnat pana la moarte la momentul ala)

in schimb o fosila sfanta cubaneza care nu a facut nimic important pentru umanitate, ci doar pentru coMUISMUL cubanez apare pe tricouri ca marele erou...

WHATEVER angry

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Exact, inca un nimeni ridicat la rangul de erou. Cum o tot fac unii cu cizmarul ala idiot al nostru in ultima vreme.

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da crying

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dacă te referi la Nicolae Ceaușescu, nu era chiar idiot. Ca dovadă. a reușit să rămână la putere atâția ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Da, la inceput a fost chiar genial. Si cu boase de otel. De fapt era si sfatuit cum trebuie. De la sfirsitul anilor 70 s-a timpit.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Istoriografia de acum tinde să demonizeze acea perioadă și exponentul ei.
Analiza unbiased, fără părtinire a personajului nu este posibilă acum. A fost partea de sus a aisbergului unui sistem. Nu poți să îl separi de regimul politic și social pe care l-a condus. Felul cum s-a prostit, a fost, zic unii, pus la cale. Am avut o discuție pe tema asta în 1980, referitor cu ceea ce i se pregătește de către vecini noștri din est, ( iar în spatele marilor puteri sunt marile puteri) și apoi s-a întâmplat în 1989. Deci unii știau, că încă de pe atunci, cineva organiza, inclusiv prostirea lui.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și mai e ceva. El credea sincer în comunism. Și a uitat că comunismul înseamnă dictatură ( sau se făcea că nu știe, mințindu-se pe sine însuși) și că aceată dictatură a venit la noi pe tancuri sovietice și s-a instalat și menținut datorită lor și terorii revoluționare. Și alt orgoliu care l-a pierdut pe el a fost iluzia independenței față de Rusia. Gorbaciov l-a atenționat. I-a și spus clar, vezi că nu apuci Crăciunul. Era așa de copleșit de măreția sa istorică, de ideea forței ideii sale, de unic salvator al țării, că nu a putut să înțeleagă că vremurile s-au schimbat. Dacă mai trecea un timp, dădea în Alzheimer și lumea scăpa de el pe cale naturală. Dar veacul se grăbea. Și când veacul se grăbește se întâmplă 89.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

De prostit s-a prostit cand a vazut la nord coreeni mizeria aia a cultului personalitatii...

| Speranta12 a răspuns (pentru Bizon95):

Ieri l-am vazut pe GabiDumitrescu nervos si i-am zis ca merita o bere.
Azi te vad pe tine nervos si-ti zic ca meriti o bere!

Asa ca nu mai fi trist, Bizonule! Ai dreptate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Speranta12):

Eu nervos? Poate paream. In fine, trebuie sa ne vedem tatz trei la o bere intr-o zi cu soare!

| 1231242 a răspuns (pentru Bizon95):

Dar dacă era Ceaușescu îl purtai pe tricou?!

| Bizon95 a răspuns (pentru 1231242):

Sigur ca da
dar nu pe tricou
ci pe pantaloni, cu gura centrata EXACT pe giuvaierul de familie in fata si gaura unde soarele nu patrunde in spate

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Avea barba si nu mirosea bine

| RoCkKiD a răspuns:

E amzuant ca unul dintre cei mai cunoscuti luptatori pentru instaurarea comunismului din istorie a ajuns capitalizat la extrem in sensul ca se vand milioane de obiecte cu fata lui. E ca si faza cu cartile lui Marx sponsorizate de afacerile lui Engels.

| TristanTzara a răspuns (pentru RoCkKiD):

Engels nu făcea afaceri, nu a moștenit moara tatalui sau, a fost doar un fuctionar; mai citeste ca se spun multe minciuni.

Iar legaturile astea sunt tampite, e ca si cum i-ai critica pe cei care au abolit sclavia ca purtau haine din bumbac cules de sclavi. O prostie, cum voiai să facă bani?

| RoCkKiD a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu a facut niciodata afaceri, a muncit la afacerile tatalui sau. Ta'su nu a avut o moara, a detinut sau a fost actionar la diferite fabrici. Daca prin jurnalist intelegi functionar atunci da aia a fost dar abia pe la 30 de ani a devneit "independent" pentru ca mai apoi sa se reintoarca la afaceri din lipsa de dineros. Nu a mosenit nimic ca ta'su n-a fot de acord cu filosofia lui dar asta e alta poveste.

Si treaba cu sclavii e destul de amuzanta ca sa fiu sincer, mutumesc de referinta laughing

| TristanTzara a răspuns (pentru RoCkKiD):

Tatăl lui împreună cu partenerul lui au deținut mai multe mori (eng: mills) care se ocupau fabricarea textilelor, la cea din Anglia la care el muncea mă refeream. Iar acolo a făcut mună administrativ-contabilă, practic funcționar. O muncă pe care fica lui spune că el o considera tortură, deci nici de cum nu se poate vorbi de ipocrizie din partea lui.

Nu e chiar foarte onest să spui că a muncit din lipsă de bani, omul avea o familie de susținut... Apropo, un alt aspect admirabil al omului: s-a căsătorit cu o muncitoare de origine irlandeză, care era activistă, s-a căsătorit din iubire--un alt aspect care nu i-a plăcut familiei.

Omul chiar a crezut în ce a scris, verifică biografia lui John Green, dacă vrei mai multe informații despre viața lui, nu niște rezumate făcute așa ca să atace omul nu ideea.

| RoCkKiD a răspuns (pentru TristanTzara):

Eu n-am zis niciodata ca nu au crezut ce au scris sau ca omul ar fi fost vreun capitalist deghizat. Am zis doar ca mi-a parut amuzanta sitautia.

| Speranta12 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da, ce ironic!

| gabicoo a răspuns:

El Comandate per sempre!
Viva la revolucion!
laughing

| TheGentleman a răspuns:

Un criminal cretin sinistru. Ca toți comuniștii de altfel

| TristanTzara a răspuns:

Are o față de pus pe haine.

| Teffan a răspuns:

A crezut in ideologia marxista ca eliberatoare a popoarelor de sub "marele jug capitalist"care la vremea aceea in Cuba se manifesta prin persoana dictatorului Batista.

Este singurul comunist pe care il suport(la limita),probabil si datorita personalitatii sale care inca naste un soi de admiratie:aventurile pe motocicleta,nestatornicia,determinarea.
Nefiind un dictator comunist(a ocupat doar o singura functie in stat,aceea de presedinte al bancii cubaneze pentru o scurta perioada),neavand dorinta sa aspire spre chestiuni politice,s-a remarcat ca un bun luptator de guerrilla,care intentiona sa raspandeasca comunismul in restul lumii prin razboi si revolutii.
A fost un partizan al strategiei lui Mao Zedong(concentrarea revolutiei pe pamant taranesc in prima faza,si nu in metropole,orase ),la care se adaugau propriile teorii militare,ceea ce a dus la "guevarism".

Am o parere foarte proasta despre tot ce inseamna comunism,revolutii proletare si alte prostii, si nu ma inflacareaza simbolul asta al rebeliunii purtat de persoana lui Guevara.
Dispretuiesc toata "cauza comunista", inclusiv pe cea din Cuba, in ciuda faptului ca a survenit ca o reactie la exploatarea capitalista din perioada lui Batista, adica a existat un temei:rata crescanda a analfabetismului, saracie etc.

| christine99 a răspuns:

De treabă. laughing

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Un criminal nenorocit. Un criminal comunist nenorocit.

| armiaso a răspuns:

Nu te lasa influentat de ce cred altii despre cutarescu sau cutareasca, citeste tu, traim intr-un secol unde informatia este la degetele noastre, verifica sursa sa fie una credibila si trage concluzii.

Răspuns utilizator avertizat