| AndreiMoldoveanu a întrebat:

Ce credeti despre lumina sfanta care se aprinde in noaptea de inviere la Ierusalim? E o minune dumnezeiasca sau un trucaj?

Răspuns Câştigător
NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

E doar o acţiune rituală cu caracter simbolic. Este folosită proprietatea fosforului alb de a se aprinde spontan la temperatura camerei.
Astfel, în contact cu aerul, acest tip de fosfor se aprinde de la sine. Substanţa este diluată într-un anumit tip de solvent organic după a cărui evaporare are loc aprinderea.
Astfel, în ''Istoria Palestinei'' a lui Moshe Gil, cronicarul arab Ibn al-Qalanisi relatează: ''focul de culoare deschisă se datorează unui ulei special, amestecat cu ulei de iasomie. Se trage un fir de sârmă uns cu ulei (balsam) din altarul bisericii Sf. Mormânt către o altă lampă. Focul este aprins din altar şi se întinde pe sârmă către lampa respectivă.''

Credincioşii, în special ortodocşii, consideră asta cea mai veche minune atestată şi care se repetă, a creştinismului.
Oricum, o chestie care ridică suspiciuni o constituie faptul că nimeni, în afară de Patriarhul Ierusalimului, nu are voie să între în Mormântul Sfânt când are loc pretinsul miracol.
De asemenea, un alt lucru care trebuie să dea de gândit este faptul că Biserica Catolică priveşte cu rezervă acest eveniment, lucru oarecum normal dacă ţinem cont că paştele catolic cu coincide decât uneori cu cel ortodox.
Acelaşi lucru putem menţiona despre creştinii protestanţi care în general nu au o tradiţie a miracolelor.

22 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sfântul fosfor alb şi solventul de rigoare produc minunea.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu e real.
@nccmn - bine spus.

| danut a răspuns:

Eu cred ca... fosforul folosit este o minune lasata de Dumnezeu.

| alessia5158 a răspuns:

Un istoric grec, Michael Kalopoulos, a făcut o demonstraţie în direct la o televiziune din Grecia, arătând cum lumânările folosite de Patriarh se pot aprinde fără a avea nevoie de o sursă de foc.

În imaginile video de mai jos se poate observa cum cercetătorul grec înmoaie vârful lumânărilor în fosfor, iar acestea se aprind apoi de la sine:
http://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM&feature=related
Pentru a amâna aprinderea flăcărilor, lumânările pot fi apoi înmuiate într-un solvent organic, fosforul urmând să ia contact cu aerul abia după ce acesta se evaporă.

| DorelSudoru a răspuns:

De ce ar tine zeu asta o flacara aprinsa? Probabil ca jointul se aprinde greu...

| Paulla a răspuns:

@delia10 daca tot crezi in niste zei, macar scrie-le numele corect. E Iisus nu Isus.
Cat despre becuri sfinte si alte porcarii, sunt false toate.

| Paulla a răspuns:

@Via de ce nu iti gasesti si tu ceva mai bun de facut, cum ar fi sa raspunzi la intrebare?

| Paulla a răspuns:

@Via scuza-ma ca nu am dat atentie ortografiei. Saraca romana, trebuie sa ma suporte pe mine. Am corectat, fericita? Uite cum sta treaba, imi dau cu parerea despre ce ma eu chef, cand am eu chef, unde am eu chef.

| Paulla a răspuns:

@Via dau si a3a oara daca vrei. O sa ma repet, ca vad ca nu intelegi(de ce nu ma mir?), de ce nu iti gasesti ceva mai bun de facut?

| Kosuchin a răspuns:

Cred ca e fals.

| bamse a răspuns:

Daca foloseau principiul fosforului ca sa vina lumina, o putea folosi oricine. Insa numai la ortodocsi se aprinde. Avand in vedere ca statele ortodoxe sunt dpdv economic sub statele catolice, protestante, etc ma indoiesc ca ar folosi numai ei o tehnologie si ceilalti nu.

Apoi mai este ceva. Am vizionat o filmare a unui amic care a fost acolo. Flacara nu il ardea pe fata, pe maini, nicaieri. Deci practic nu era flacara era lumina. Foarte interesant.

Cel mai bine Andrei e sa te duci acolo. Eu asta o fac ca sa ma lamuresc definitv. Costa ceva, dar merita toti banii deoarece iti va raspunde la multe intrebari calatoria acolo.

| Dmesss a răspuns:

Nu e nevoie sa credem, ci e nevoie sa stim. Vad ca sunt cativa care stiu despre ce este vorba, mai ales expertul TPU care este si primult expert TPU pe care il vad mai deschis la minte, minte pe care ar trebui sa o ascultati, nu mintile profesorilor vostrii de religie pe care ar trebui sa ii scuipati in gura. Copii naivi si prosti ce sunteti, pun pariu pe zece beri ca mai credeti si in Mos Craciun.

| dexro a răspuns:

Truc! religia e o postie si o scamatorie

| Minks a răspuns:

Din ce stiu, e folosita o substanga chimica care se aprinde spontan la o anumita temperatura.

| necdannec a răspuns:

Sal
Trucaj=fals
Tu chiar crezi ce cateva mii de ani merge acelasi trucaj?
Cand vb de dumnezeu te gandesti la trucaje?
Bonus pentru intarirea credintei tale : In fiecare duminica din marile posturi se intampla o minune cand, imagineazati din 3.400 de oameni veniti la impartasanie toti se impartasesc dein sf potir iar impartasania nu se termina.
Cum iti explici asta? are popa vreo sticluta in maneca si cand nu e atenta lumea mai baga cate 100 de grame de vin si vreo cateva bucatele de nafura?
sincer ramane la latitudinea fiecaruia sa creada ce vrea. dar ai grija sa nu cazi pe partea cealalta.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un trucaj dumnezeiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paulla, daca tot scrii, scrie corect. ''Scrie-le'', nu ''scriele''.
Si nu-ti mai da cu parerea despre lucruri cu care te gasesti paralela, ca in cazul de fata, cum ar fi forma corecta a numelui nazarineanului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea Paulla, nu e vorba ca ti-ai dat cu parerea, e vorba ca, dandu-ti cu parerea, ai dat cu bata-n balta de doua ori in doua randuri jumate. Cand esti corectata pe buna dreptate, fa ca strutul, oke?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spre fericirea mea, am avut placerea sa vad cu ani in urma, aprinderea instantanee a luminarilor.Frumos.Modalitatea nu are importanta.La Ierusalim, lumina sfinta nu se aprinde in noaptea invierii; Lumina sfinta nu este stinsa niciodata.Numai bine.

| delia10 a răspuns:

Eu cred ca e adevarat si cred in dumnezeu si in isus chiar daca nu ii vad nici minte nu o vedem si totusi o avem (uni)tongue

| Hariboo a răspuns:

Buna intrebare`winking acum doua ore am vorbit despre asta cu profesorul meu de religie si mi-o explicat care ii faza cu lumina.Ea vine din cer e un fel de lumina Dumnezeiasca nu este un trucaj profesorul meu o fost acolo acum ceva timp si o zis ca totul este adevarat este o adevarata minune.Multi oamnei se strang in noaptea de inviere acolo si isi aprind o lumanare.Mi'o zis ca un sfant s`a dus in bisericuta mai demult cand era vremea lor si acei oamnei de acolo lo'r dat afara pentru ca nu avea voi sa stea cu ei si el statea in noaptea invierii langa un stalp si lumina nu s`a aprins in bisericuta ci s`a aprins la lumanarea lui iar cum s`a aprins acea lumina si`o dat in stalp si din cate am inteles lumina era asa de puterinca incat o lasat niste gauri in acel stalp este ceva ciudat si de necrezut dar este adevarat.Eu una cred in ce mi-a zis profesorul.

| guffy_7672 a răspuns:

Eu cred cu adevarat in dumnezeu sh daca se spune ca aceasta lumina sfanta vine de la El cred cu adoare...