| Theo94 a întrebat:

Ce credeti despre minimanualul de guerrilla urbana
(Minimanual of the Urban Guerrilla) scris de Carlos Marighella?

https://socialhistoryportal.org/sites/default/files/raf/ 0719730000_0.pdf

https://www.marxists.org/....../index.htm

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce să credem?
Știi rezumatul, sau nu?
Kill the cop!
Treabă nasoală, bună în Brazilia, care are corpul în Portugalia și sufletul în Africa cea mai neagră, care crede în voodoo, și în zâna Iemanja, care dansează la carnaval și cam atât, care schimbă guvernul o dată la 6 luni, un dictator mai al dracului cu mult față de cel precedent.
Acolo da, nu numai că e minunat manualul, e chiar necesar.
Și în Cuba la fel, până la Viva la revolusion, viva la reforma agraria, Viva Viva Fidel Castro. Ei dacă revo s-a terminat, acum nu mai e voie să omori polițistu. Că acum polițistu e bun, că pune pe negrotei la treabă, că el e cam puturos.
No vezi dară, tinere, la ce e bun manualul acela.
Îl pui lângă tine la budă, să citești, să iasă rahatul mai ușor.
Iar dacă ți se termină hârtia igienică, mai rupi câte o foaie din manual, să te ștergi, că doar n-o să rămâi așa...