| Theo94 a întrebat:

Ce credeti despre NGEU, Next Generation EU sau Planul de redresare pentru Europa, pentru a ajuta statele UE care au trecut sau trec prin pandemie?

"Planul de redresare pentru Europa"
https://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe_ ro

"Vorbim despre NextGenerationEU. Nu vorbim numai despre un plan de redresare. Vorbim despre o șansă unică în viață, aceea de a ieși din pandemie mai puternici, de a ne transforma economiile, de a crea oportunități și locuri de muncă în Europa pe care ne-o dorim. Putem să o valorificăm, avem tot ce ne trebuie:..."

"Next Generation EU"
https://en.wikipedia.org/wiki/Next_Generation_EU

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avem tot ce ne trebuie Înafară de mentalitatea potrivită. Care sunt acei - noi avem? Le ai tu?

| Theo94 explică (pentru sadrian46):

"...avem tot ce ne trebuie:
viziunea, planul și decizia de a investi împreună 806, 9 miliarde EUR*. "

Se refera la UE, scrie pe site.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

Am vazut link-urile si nu am o parere foarte buna.
Mi-au atras atentia cateva puncte amuzante, daca situatia nu ar avea culoarea maro.
Aia chiar vor sa dea niste bani multi pentru "protecția biodiversității și egalitatea de gen"?
Sunt nebuni? happy
18, 9 miliarde, pentru "Resurse naturale si Mediu"?
Despre ce resurse naturale vorbim? Ca de exemplu Germania, daca nu continua prin orice mijloace sa arda gazul rusesc, trebuie sa arda gazul norvegian (mult mai scump), sau carbunele propriu, pentru ca altceva nu are.
Cred ca e vorba despre un "hai sa facem ceva, ca sa nu se spuna ca nu facem nimic", pentru ca sumele sunt oricum derizorii.
776 miliarde, pentru "Coeziune, Reziliență și Valori" in UE?
Nu te supara dar 740 de miliarde a fost numai bugetul Pentagonului in anul asta.

Daca vrei sa faci o comparatie:
Cares Act din State, a insemnat 2200 de miliarde, si tot prost stam.
Biden a anuntat luna trecuta ca baga in economie inca 1.75 trilioane, (pe langa alte 2000 de miliarde rezervate infrastructurii), iar la Mediu se duc 550 de miliarde...si nu se va intampla nimic.
In fine, ceva s-a intamplat. SUA nu mai consuma acum 70% din resursele planetei, ci doar 50%.
Personal, nu cred ca se mai poate repara mare lucru, pentru ca criza care sta sa vina peste lume trebuie sa se rezolve printr-un reset, (pe care inca nu mi-l imaginez), nu prin infuzii de bani tipariti.
Daca noi stam grav, cu sumele uriase de mai sus, cam ce crezi ca va rezolva UE cu 806 miliarde?