| sabin89 a întrebat:

Ce credeţi despre originea amerindienilor? În apropiere de Folsom, New Mexico, s-au găsit, în anii douăzeci, secolul trecut, fosile ale unui buffalo, dispărut de 10000 de ani, cu un vârf de săgeată, fin prelucrat, între coastele lui – semn al activităţii omului. Antropologii sunt de acord că omul de Folsom a fost unul dintre primii locuitori ai continentului american. Comparativ, proto-omul din Africa şi Asia ajunge la o vechime de un milion şi ceva de ani. Este clar deci că omul a apărut relativ recent pe pământ american. Un motiv pentru a susţine această afirmaţie este şi absenţa unor fosile de maimuţe antropoide mari sau de alte specii înrudite cu humanoizii pe pământul acestui continent. Omul a venit aici de undeva. Dar, de unde? Majoritatea antropologilor acceptă ideea că ar fi venit din Siberia, peste Strâmtoarea Bering, aceasta fiind îngheţată la vremea aceea. Toată lumea pare să fie de acord cu asta cu excepţia indienilor înşişi, cei din trecut şi cei de acum. Toate tradiţiile lor orale, scrise şi pictoriale privind provenienţa nu au nicio legătură cu Siberia. În schimb, ele indică spre Răsărit, spre largul Oceanului Atlantic. Aztecii din Mexic, de exemplu, toltecii, care i-au precedat, mayaşii dar şi alte triburi din America Centrală considerau că se trag dintr-o insulă situată în marea de est şi numită Aztlan sau Atlan (Atlantida?). Ce credeţi?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Se spune ca in orice poveste exista un sambure de adevar. Si sunt de acord, cu un mic amendament: samburele de adevar nu este faptic; exista o nevoie psihologica, acesta fiind samburele de adevar care face legatura cu realitatea, iar oamenii accepta acea poveste care satisface nevoia psihologica; minciuni se spun suficient de multe ca sa ai de unde alege pe care o accepti. De exemplu, stiu de ce toate popoarele au povesti care arata ca provin din eroi veniti de departe; altfel ar insemna ca nobilimea lor sa se traga din ciobanii si taranii localnici. Dar nu stiu de ce amerindienii ar vrea sa se traga din Rasarit; cum insa memoria omului se altereaza constant sub efectul nevoilor lui psiholpogice, iar aceste popoare nu cunosteau scrisul (ca sa putem stii DE CAND provine mitul originii in Rasarit), consider ca mitul acesta raspunde unor nevoi psihologice, inca necunoscute; posibil legat de ''calatoria'' discului solar. Vreau sa mentionez ca analizele genetice arata clar provenienta din Asia. Vreau sa mentionez ca omul incepe sa isi puna intrebari cu privire la origine, atunci cand are nevoie sa arate de ce face lucrurile intr-un anumit fel, adica cand are deja o societate complexa, adica la multe sute de ani dupa trecerea stramtorii Bering. A existat o cultura inovatoare, bazata pe horticultura, cea azteca (ma rog, pe baza unor elemente preluate de la maiasi), a avut un succes enorm, asa ca intregul continent a devenit o imensa frontiera: unii au preluat canibalismul, unii cultura porumbului, unii razboiul ritual, si unii mitul originii din Rasarit.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nahua, inclusiv Aztecii, sunt singura cultura care sustine ca vine din Aztlan, dar nu din Est ci din Nord-Est, nu pe mare ci pe uscat, si, foarte important, numai ei, cele sapte triburi Nahua, nicidecum ceilati amerindieni. Asa ca ai citit fapte selectate si usor miscate, ca sa arate ce vor unii.

| sabin89 explică (pentru minrest):

happy Asta e ca bancul ăla cu Radio Erevan: - E adevărat că lui Ivan Ivanovici i s-a dat în dar o maşină? - Da, e adevărat, cu unele mici amendamente: 1. Nu e vorba de Ivan Ivanovici, ci de Serghei Sergheevici. 2. Nu a fost o maşină, ci o bicicletă. 3. Nu i s-a dat, ci i s-a luat.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Chiar m-am gandit la banc. In plus, legenda Nahuatl precizeaza ca nu au mers mult, din Aztlan pana la noile teritorii.

| Nilsson a răspuns:

Poate strămoșii aztecilor au venit din est pe mare dinspre peninsula Yucatan unde a fost leagănul civilizației mayașe cu sute de ani înainte de cea aztecă.

Dar la bază eu consider că strămoșii amerindienilor au venit pe ambarcațiuni dinspre Oceanul Pacific fiind înrudiți cu strămoșii polinezienilor și austronezienilor.
Este doar opinia mea personală dar ca argumente pot să aduc următoarele:
- înrudirea genetică și asemănarea fizionomiilor;
- pentru navigație este necesară o cunoaștere foarte bună a corpurilor cerești, iar mayașii aveau cunoștiințe avansate de astronomie, știm cu toții despre faimosul lor calendar care se termina în 2012;
- polinezienii au colonizat aproape orice insulă locuibilă din Pacific, chiar și pe cele îndepărtate, e greu de crezut că ar fi ratat un ditamai continentul care le stătea în cale de la un cerc polar la celălalt;
- civilizațiile amerindienilor (inca, maya) sunt relativ aproape de coasta Pacificului și aproape de America Centrală care ar putea fi locul inițial al debarcării;

Uite cum arată niște aborigeni din Taiwan, mi se par ca fizionomie și vestimentație surprinzător de asemănători cu amerindienii.

http://gramonzhou.blogspot.com/2013/02/taiwanese-aborigines.html?m=1