| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre testele iq? Ati facut vreunul, daca da, unde, ce scor ati obtinut?
Media este de 100.

https://www.verywellmind.com/what-is-the-average-iq-2795 284

https://www.healthline.com/health/average-iq

Din cate am inteles daca il faci de mai multe ori nu obtii mereu acelasi rezultat.
Ultima data am avut 112.

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

OK, citeste cu atentie.

1. Ce gasesti pe net nu sunt teste de inteligenta, sunt bucati din ele care nu iti dau nici un raspuns. Nu te baza pe rezultat nici daca e bun nici daca e rau.
2. Testele de inteligenta se fac contra cost la un cabinet psihologic.
3. La toate testele psihologice incep sa apara erori daca le faci de mai multe ori, asta e moativul pentru care unele au baze de date cu sute de intrebari si un program extrage un anumit numar pentru testarea ta deci daca il faci iar ai sanse mici sa fie tot aceleasi intrebari.

| Theo94 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Stiu ca cel mai bine este sa te duci la un cabinet psihologic, am auzit asta la mai multi, dar in general am vrut sa aflu parerea celorlalti despre ele si daca a facut cineva, ce am scris despre mine nu este relevant.

| FreddieM a răspuns (pentru RoCkKiD):

Dar nu am inteles utilitatea testului, la ce te ajuta sa afli cat esti de,, destept". Ceva explicatii ai? Mersi

| RoCkKiD a răspuns (pentru FreddieM):

Evident, iti pun cateva mai jos.

-Daca esti companie vrei angajati cat mai productivi. IQ-ul e printre cei mai buni predictori ai performantei in munca
-Daca esti un stat vrei sa investesti in oamenii cu cel mai mare potential pentru ca sunt resurse valoroase. Pana si Romania parca avea ceva program pentru copii super dotati.
-Printre pionierii cercetarilor in inteligenta s-a afla armata SUA in timpul razboiului rece pentru simplul motiv ca daca izbucneste un razboi vrei sa te asiguri ca oamenii cei mai potriviti ocupa posturile de conducere si decizie.
-In plus exista si reversul medaliei, vrei sa te asiguri ca nu ai oameni in anumite functii care sunt incababili din punct de vedere psihic sa isi duca la indeplinire atributiile.

| FreddieM a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu m-am facut inteles prea bine. De fapt toate intrebarile mele se invart pe langa tipul care-si face testul. Sa zicem ca esti tu acela. Ok, iti faci testul si vei descoperi ca ai un anumit coeficient de inteligenta. Bun. Aici intervine intrebarea mea. La ce-ti foloseste aceasta informatie? Mersi

| FreddieM a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ai un raspuns la ultima mea intrebare? Mersi

| RoCkKiD a răspuns (pentru FreddieM):

N-am avut timp sa iti raspund.

In primcipiu la nivel individual informatia e cea mai folositoare la alegerea carierei impreuna cu profilul tau de personalitate.

Cand faci un test serios o sa primesti mai multe scoruri in functie de ce alte dimensiuni ale inteligentei urmareste testul. Asta te ajuta sa iti gasesti un domeniu unde abilitatile tale native iti vor da cea mai mare sansa de succes.

Un scor mare iti va deschide oportunitatea de a merge catre chstii mai cplexe din orice domeniu ai alege cum ar fi cercetarea etc

| Freya1 a răspuns:

Am crezut ca o sa postezi un link cu unul sa mai verific.
Ultima oara cand am facut unul la psiholog a fost acum ceva ani si aveam 109, 110 nu mai stiu exact.
Nu am nici o parere.

| Theo94 a răspuns (pentru Freya1):

Https://mensaromania.ro/testari-mensa/test-online/

Acum un an parca l-am facut ultima oara, o sa-l mai fac asa de curiozitate.

| FreddieM a răspuns:

N-am facut niciodata, i-l consider complet inutil. Acest test nu cred te ajuta sa iei deciziile corecte in viata.
Dar am o curiozitate, daca tu zici ca l-ai facut. Daca ai peste media de inteligenta, cum e, te simti mai special?
Pace

| RoCkKiD a răspuns (pentru FreddieM):

Tu poti sa crezi ce vrei, realitatea e ca un iq mare prezice ca iei decizii mai bune in viata. :)

In plus.

Oamenii cu IQ mai mare tind sa traiasca mai mult:
https://www.nature.com/articles/456175a

Sa aiba parte de accidente stupide
https://academic.oup.com/aje/article/169/5/606/142878

In plus tinde sa prezica cea mai inalta pozitie la care poti ajunge la job, ce salar poti sa ai, si chiar si abilitatea de a folosi transportul in comun.

Pe final mi s-a facut lene sa caut articole dar ai prins ideea.

| DeeaCarmen a răspuns:

Toate mine par niște prostii. Poate sunt eu o proastă