| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeți? Timpurile noastre de acum sunt mai bune și mai frumoase decât cele de acum 30-40 de ani sau exista și mari dezavantaje ale prezentului? Cel puțin unii zic că copilăria și tinerețea era mai frumoasa acum 30 -40 de ani decât acum când totul e prea tehnologizat și tehnologia moderna suprima bucuria reală sau autentică a copilariei? Mi se pare mie sau copiii și tinerii erau mult mai fericiți pe vremuri și în timpul comunismului decât acum? Plus că nici depresia,izolarea socială și izolarea in fata calculatorului printre tineri și copii nu prea erau prezente în număr mare pe atunci? Eu sincer nu vad așa mare fericire și frumusețe în copilăriile și societatea actuală. Multa lume e tristă,nefericita și nemulțumită de viață,de societate,de trai, de tot.

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Fiecare generație are mentalitatea sa. In orice perioada m-aș fi născut, m-aș fi adaptat. Uite, în ziua de astăzi ai mai multe avantaje tehnologice, doar că societatea are alta mentalitate, alt mod de viață și altfel de personalitate. Toate sunt bune, doar că omul face lumea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Asa e, ai dreptate. Dar ce sa facem asta e lumea nu noi am construito, noi doar ne-am nascut aici. Cel mai mare dusman al omului este timpul, cu cat trece timpul cu atat lumea se tot schimba nu are cum sa stea pe loc. Lumea in care traim noi nu a fost niciodata un loc mai bun.
Gandeste-te un pic, cum a fost si in trecut? ceea ce spui tu in legatura cu "Eu sincer nu vad așa mare fericire și frumusețe în copilăriile și societatea actuală" asa era si atunci numai ca sub alta forma mai diferit ca sa zic asa pentru ca si atunci era greu.
Eu din cate stiu e ca lumea nu merge intr-o directie buna. E adevarat ca avansam tehnologic dar SPIRITUAL/SUFLETESTE suntem saraci.

| Atlantic007 a răspuns:

Cred ca era mai usor de trait inainte. Oamenii erau mai buni, mai primitori.