| anonim_4396 a întrebat:

Ce culoare are hidrogenul solid? Dar heliul solid?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Hidrogenul si heliul in stare solida sunt incolore, cu deosebirea notabila ca, fata de soliditatea cristalina datorata temperaturilor scazute, hidrogenul mai are o stare de solid care apare la presiuni inalte, se numeste hidrogen metalic si e negru.
S-a realizat pe Terra presat cu diamante, si exista in stare naturala in centrul gigantilor gazosi a caror presiune atmosferica e de minim 5 milioane de ori mai mare decat presiunea atmosferica terestra.

3 răspunsuri:
| mihaicelsfant a răspuns:

Transparentlaughing

| Adi88 a răspuns:

Incolor