| RAY a întrebat:

Ce curiozități ați avea despre psihologie,filozofie, stiinta?

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Stiinta, cum respira puiul de gaina in oul perfect etans pana iese din ou, ca banui ca nu e viu de cu 10 secunde inainte sa iasa, ci de mai dinainte.
Cum e posibil dintr-un galbenus si albus sa iasa un pui cu ochi, nas, picioare, pene, creier si tot?!
De ce nu suntem in stare sa scoatem softurile sa creem noi ce vrem si cum vrem?! Sau ce limbaj de programare e si cum e scris acolo.
Adica ce face sa se formeze ochiu de ex.
Ce face sa se formeze creieru si sa mai zica si caracterul de o sa-l ai! Ce tip de partener te va atrage. Viteza de crestere, imbatranire.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Cele două membrane se desprind puțin și creează un buzunar mic sau un sac de aer. Pe măsură ce pasărea în curs de dezvoltare crește, respiră oxigen din sacul de aer și expiră dioxidul de carbon. Câteva mii de pori microscopici pe toată suprafața oului permit CO2 să scape și să intre aerul proaspăt.

| RAY explică (pentru Mosotti):

La fel poti spune cum e posibil ca dintr un spermatoid si un ovul, totul este scris in codul genetic

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Mda, nu stiu, nu am vazut ca oul ala permite intrarea aerului, pune tu coaja de ou la nas sa vezi cum mori cu zile. Dar o fi, nu stiu.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Asta stiam si eu! Dar cum e scris, unde, cu ce limbaj, cum pot sa scriu si eu sa fac un om cu caracteristicile care eu le doresc de ex.
Dar am zis pui ca e ceva mai simplu.

| RAY explică (pentru Mosotti):

De ce nu suntem in stare sa scoatem softurile sa creem noi ce vrem si cum vrem?! Sau ce limbaj de programare e si cum e scris acolo.

e genetic dar probabil in timp vom putea

Adica ce face sa se formeze ochiu de ex

e scris in codul genetic

Ce face sa se formeze creieru si sa mai zica si caracterul de o sa-l ai! Ce tip de partener te va atrage. Viteza de crestere, imbatranire.

genetic in mare parte si educatie

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Sa vedem cand vom face, decamdata suntem departe.
Caracterul e cel putin 50 % genetic, ai sa vezi ca baietii cam mostenesc caracterul mamelor, si fetele al tatalui!
Restu e genetic cu parteneru si restul. Majoritatea oamenilor (99 %) vor parteneri frumosi. Rar aia dati peste cap care vor obezi si altii de genul, obeze.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Suntem niste maimute constiente dar programate? cat de constiente sunt alte animale? inteligenta are legatura cu nivelul de constinta? inteligenta are legatura cu auto controlul?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, suntem niste masinarii biologice constiente, normal ca suntem programate, facem ce ni se spune de fapt. Rar controlam constient, ca si ce vine in constient tot din inconstient vine in functie de sistemul de valori de acolo.
Animalele nu sunt constiente de existenta lor, doar oamenii.
Inteligenta nu are legatura cu autocontrolul, are legatura doar capacitatea de toleranta, ca daca tu ai un impuls sa spargi TV-ul, te abtii daca impulsul nu este prea mare! Altfel nu te mai abtii chiar daca vrei.
Crezi tu ca ai hotarat sa te abtii, dar de fapt ai putut sa faci ce ai gandit constient. Hotarasti cand iti permiti!

Am mai zis eu pe linute exemple ce nu putem controla. De la caracter pana la preferinte culinare.
Tu crezi ca aia care fac crime au vrut? Aia care regreta zic, nu criminalii aia in serie sau care o fac planificat.
Dar impulsul era asa de intens, ca li s-a taiat gandirea constienta. Nici nu trebuie sa mai regreta ca oricum nu prea puteau alege sa nu faca aia. Zic la un scandal, o cearta.

Daca pui un snickers si un castravete, dupa ce testeaza pe ambele, un copil de 5 ani, o sa aleaga snickers-ul. Ruleaza un soft care l-a facut sa ii placa mult mai mult dulcele.