| anonim_4396 a întrebat:

Ce denumire a purtat U. E. anterior?

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Comunitatea Europeana.

| danut a răspuns:

Piata comuna.

| karellen a răspuns:

Comunitatea Europeana a Carbunelui si Otelului, Comunitatea Economica Europeana

| Serenity_3531 a răspuns:

Buna. Uniunea Europeana a fost infiintata prin Tratatul de la Maastricht semnat la 7 februarie 1992 si intrat in vigoare la 1 noiembrie 1993. Pana atunci nu a existat o asemenea comunitate. Intradevar, existau CECO (comunitatea economica a carbunelui si otelului infiintata la 18 aprilie 1951), CEE (comunitatea economica europeana) si Euroatom (comunitatea europeana a energiei atomice). Acestea exista si in ziua de azi. Dar sunt institutii diferite si independente de U. E.
Ma bucur ca ti-am fost de ajutor. happy

| AsianDramaAddicted a răspuns:

Comunitatea Economica Europeana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Statele Unite Ale Europei asa vroia sa o numeasca Winston Churchil. Dar in 1957.