| anonim_4396 a întrebat:

Ce deosebire este intre guvernarea lui Dumnezeu si guvernarea umana?

10 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Vezi si tu ce s-a ales de evreii pe care i-a guvernat un timp Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Guvernarea umana e reala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai si legile fizice guverneaza guvernarea umana. Legile fizice sunt reale. Legile fizice fac sa creasca pepenii, femeile, florile, pomii, etc. Pentru respectarea legilor fizice nu trebuie avocatul poporului, magistrati, judecatori, presedinti, sefi, ministri, regi, etc. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,dar legile fizicii nu au legatura cu religia crestina.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce n-ar avea? Duhul sfant NU e o persoana. Duhul sfant este raspandit in spatiul vid si actioneaza in el sub forma celei de a cincea forte fundamentale sau a energiei negre. Dumnezeu e un spatiu vid plin de forte organizate intr-o structura foarte mare de forte ce prezinta fluctuatii cuantice continue. Cristos cand a fost materializat in embrion a fost bagat in mama surogat Maria. happy

| Hexiled a răspuns:

Daca ar fi sa o luam asa, omul greseste si cand nu vrea sa greseasca, pe cand Dumnezeu nu.
Omul este usor de influentat si manimultat, Dumnezeu nu.

| anonim_4396 explică (pentru Hexiled):

"Daca ar fi sa o luam asa, omul greseste si cand nu vrea sa greseasca, pe cand Dumnezeu nu.
Omul este usor de influentat si manimultat, Dumnezeu nu." - DA! Asa este.

Eu ma gandeam si ca guvernarea umana este impusa prin campanii amagitoare. Guvernarea lui Dumnezeu nu este impusa. Avraam putea sa-l refuze pe Dumnezeu si sa nu accepte misiunea. Dar a acceptat. Dumnezeu nu l-a amagit. Dumnezeu mai intai da cu generozitate si apoi cere un act de ascultare si respect. Guvernarea umana nu da nimic la inceput decat promite. Diavolul cand a aparut inaintea Evei nu i-a dat nimic decat i-a facut niste promisiuni: ca va cunoaste, ca nu va muri.

| Hexiled a răspuns (pentru anonim_4396):

De aici vorba aia "fapte nu vorbe". In ziua de azi e greu sa obtii ingrederea cuiva, pe buna dreptate. Numai eu am avut incredere in persoane in care aveam o baza si am avut parte de dezamagiri pe masura, cum as putea avea incredere din nou. Si ca mine tot mai sunt. Dumnezeu e perfect, ceea ce noi oameni nu suntem nici pe departe. Omul este orbit si ispitit.

| anonim_4396 explică (pentru Hexiled):

Daca un om nu are cunostinta, nici credinta nu are si nici fapte. Iar daca are fapte bune fara credinta si cunostinta, in incercarile vietii cedeaza si arata caractere rele si abandoneaza credinta.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Omul vrea sa forteze si sa controleze liberul arbitru, Dumnezeu insa, ne da libertate suprema