| Mădă0611 a întrebat:

Ce e iubirea? Cum o simtiti voi? Ce rost are? De ce grija pentru alta persoana?

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa am fost creati de catre Dumnezeu cu acest sentiment iubirea, pe care chiar Dumnezeu il are.

| doctorandus a răspuns:

Dintre o pisica iubindu-si puii si una care-i lasa balta, care crezi ca va fi selectata evolutionar? D-aia e iubirea.

| Frank51 a răspuns:

Nu știm de unde vine, știm doar ca suntem programați să facem lucruri pe care nu le înțelegem, dar care parcă ne oferă satisfacție.

| LPCTSTR a răspuns:

O atractie. O atractie. Reproducerea. Afect probabil, daca o gandesti extremist, este nevoia ta de partener(a).
Cum tind sa privesc totul mai impersonal si detasat, ia iubirea drept un fenomen universal valabil, adauga-i aspectul de afect si nevoi, scutura nitel conceptul existentialist final: reproducerea si obtii ce spunea Petrescu in "Ultima noapte de dragoste...": "Orice iubire e ca un monoideism, voluntar la început, patologic pe urma."
Ma rog, mai trebuie luat in calcul si implinirea ei, ca una-i iubirea inchipuita si alta cea realizata.

| SG1995 a răspuns:

Ce e iubirea?

Un atașament emoțional de durată.

Cum o simtiti voi?

Depinde de mai mulți factori, experiența, vârsta, relația pe care o ai cu persoana față de care ai atașamentul, persoana în sine, nevoile tale emoționale.

Ce rost are? De ce grija pentru alta persoana?

Atașamentul emoțional și empatia fac posibilă existența societăți, datorită empatiei am putut trasa niște norme sociale de simț comun numite și legi care asigură oricărui individ un set de drepturi și obligații sociale. Acest tip de contract social complex ne-a permis să ne dezvoltăm în grupuri sociale mari, ceea ce a crescut șansele de supraviețuire a speciei. Inițial au apărut familiile, mai apoi triburile, satele, orașele și în cele din urmă statele bine delimitate.
Faptul că puteam coexista în grupuri largi pe lângă inteligentă, acest lucru a fost a doilea șut în fund, în vederea supremației umane, noi ca specia nu aveam putere sau viteză, dar compesam prin ageritate și cantitate numerică.

| Apokales a răspuns:

Un sentiment intens, de lunga durata si involuntar. O simt ca un blestem, ca o slabiciune. Cred ca are un rol similar cu cel de reproducere, te tine langa partener ca sa te reproduci si sa cresti copilul cat timp el este lipsit de aparare, dar si mama.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Apokales):

Same opinion, dude.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Foarte bun raspunsul tau, si eu consider o slabiciune a ratiuni mele care duce spre dezamagire, suferinta, deci simtim nevoia ca suntem oameni dar dupa mai multe dezamagiri partea emotionala, de data asta ne protejeaza sa numai credem in iubire

| Meme10Memu a răspuns:

Pentru ca omul a fost creat de Iehova Dumnezeu Creatorul cerurilor si al Pamantului, Iehova autorul Bibliei care a inspirat oameni sa scrie aceasta carte. Calitatea predominanta a lui Iehova Dumnezeu este iubirea:
1 Ioan 4:8:"Cine nu iubește n-a ajuns să-l cunoască pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire."

| UnDiavol a răspuns:

Eu nu mai pot defini e prea mult pentru mine

| Saiko10 a răspuns:

Iubirea este o reactie chimica, ea ajuta reproducerea speciei.

| AlaSwek a răspuns:

Salutare Mădălina.
La început când cunosti o persoană, să știi că nu o iubești, esti in stadiul în care o placi, după cu timpul ajungi în stadiul în care să o iubești.
Iubirea pentru mine, înseamnă punerea de încredere, cât și suflet în cealaltă persoana, si sa cred faptul, că pot ajunge împreună cu ea pana cand voi muri.

| SetYourselfFree a răspuns:

Atunci când iubesti cu adevarat începi să vezi prin ochii celuilalt, ajungi cumva sa uiti de tine, cumva esti mort fata de dorințele tale. Iubirea inseamna smerenie, dăruire, sacrificiu.De asta un om mândru si orgolios nu va putea niciodată iubi cu adevarat.Simpla certitudine că ești iubit te vindeca si iti da puterea sa iubesti la rândul tău.("Noi Il iubim pentru ca El ne-a iubit mai intai") Prin smerenie ajungi sa iubesti toata creația lui Dumnezeu "sa iubesti smerit un pom,o floare sa vezi mai mult frumos in soare,smerenia si cumpatarea, pacea si iertarea, nadejdea, dragostea, credinta impletite duios cu umilinta sunt flori gingase de iubire, pasi smeriti spre mantuire"

| PinguIstHEBest a răspuns:

Iubirea este atunci cand uiti de tine si te gandesti nu mai la el/ea, cand ai face orice pentru persoana iubita si nu te-ai mai simti tu cand n-ai fi in preajma acesteia, atunci cand te gandesti tot timpul la acea persoana si abia astepti sa o revezi oricat de putin timp a trecut de ultima data de cand ai vazut-o.