| RAY a întrebat:

Ce e mai de incredere o experienta personala sau un studiu stiintific?

15 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Pentru mine, o experienţă personală.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Esti credula sa inteleg

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

În mine, da.

| aXy99 a răspuns:

Depinde cine face acel studiu. Si eu pot spune ca am facut un studiu si am concluzionat urmatoarele chestii si sa mint sau sa exagerez anumite aspecte.

| RAY explică (pentru aXy99):

Da,dar trebuie sa fie repetabil, asta e stiinta, a putea ca altcineva sa il repete

| SG1995 a răspuns:

Ambele, depinde caz.
Un studiu se poate dovedi eronat uneori, totuși orice experiența trebuie pusă la îndoială, investigată rațional și obiectivizată.

| RAY explică (pentru SG1995):

Desigur ca da

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Depinde. Un studiu poate dovedi ce vor initiatorii lui sa dovedeasca. Depinde si de interese.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ideea e aceeași, orice experiment e repetabil.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Amandoua.

| GPA a răspuns:

Un studiu științific este de încredere. Nu ești singurul care parcurge acel studiu științific, experiența personală este și "individuală", n-ai de unde să știi cu certitudine dacă acea experiență relevă exact ceea ce dorești să punctezi de fapt.

| RAY explică (pentru GPA):

Corect,ai o gandire matura la varsta ta, rar asa pers ca tine

| GPA a răspuns (pentru RAY):

Mi s-a mai spus laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu stiu care este mai de incredere pentru ca nu stiu evenimentul experimentat de individ si nici studiul stiintific la care te referi, insa sunt sigur ca cel care a experimentat si la final a venit cu o solutie va avea mai multa incredere in el decat intr-un studiu vazut pe internet sau la televizor si nu este in concordanta cu ce a realizat el pentru ca evenimentul este raportat la el, individual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aștept ziua in care ma vor studia pe mine și-ți zic.