| MoltenMoon a întrebat:

Ce este antimateria?

8 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Antimaterie este termenul folosit pentru definirea opusului materiei formate din protoni, neutroni și electroni. În același fel în care termenul zi definește atât perioada de 12 ore de lumină, cât și perioada de 24 de ore care include noaptea, termenul materie este folosit pentru definirea atât opusului antimateriei cât și totalitatea de materie și antimaterie existentă în univers. Antimateria este formată din antiparticule. Dacă atomii din care se compun obiectele folosite de oameni sunt alcătuiți din protoni, electroni și neutroni, așa-zișii anti-atomi vor fi formați din antiprotoni, antielectroni (pozitroni) și antineutroni.
sursa:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Antimaterie

| Peaches a răspuns:

Opusul materiei.

| godge a răspuns:

Antimaterie este termenul folosit pentru definirea opusului materiei formate din protoni, neutroni și electroni.Antimateria e formata din pozitroni antiprotoni si antineutroni.

| Gul_Farhad_1995 a răspuns:

Este o materie moarta, toxica! Funda?

| SecretColors a răspuns (pentru Gul_Farhad_1995):

Du-te si culca-te

| Gul_Farhad_1995 a răspuns (pentru SecretColors):

Eu zic mai bine sa raspunzi unde crezi ca stii nu sa acuzi pe altcineva!

| SecretColors a răspuns (pentru Gul_Farhad_1995):

Pai in primul rand te duce in eroare pentru ca anti-materia nu e materia moarta si toxica asta e o prostie sa stii ca nu sunt chiar asa de paralel cum ma crezi tu si acuz pe buna dreptate.Pentru ca si eu sunt la randul meu acuzat cand gresesc deci nu am gresit nimic daca in caz contrar zicea raspunsul corect si eu il acuzam pe nedrept atunci da eram un nesabuit asa poate cum ma crezi dar odata ce el este paralel cu subiectul catodata chiar imi vine sa zic ceva. Deci nu sunt chiar asa de paralel cum ma crezi a si apropo eu acuz pe drept ca sa nu duca pe cineva in eroare nu acuz de dragul de a acuza ca imi vine mie.

| alexray98 a răspuns:

Antimateria este termenul folosit pentru definire opusului materiei formate din protoni, neutroni si electroni.