| αlεxTzure a întrebat:

Ce este corect?:Omul este creat de Dumnezeu? sau se trage din maimuta? Funda Fassttt

Răspuns Câştigător
| denisuk12 a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu, daca s-ar trage din maimute intrebare ar fi:pe maimuta cine a creat-o?happy

| Paulla a răspuns (pentru denisuk12):

Şi pe d-zeul ăsta a vostru cine l-a creat, deştepţilor?

| M25M a răspuns (pentru denisuk12):

Pe aceiasi logica putem intreba la fel de legitim " Pe Dumnezeu cine l-a creat?"

| denisuk12 a răspuns (pentru Paulla):

Daca nu ai fi chiulit de la orele de religie poate ai fi stiutbig grin

| denisuk12 a răspuns (pentru M25M):

La fel iti raspund si tie cum i-am raspuns lui Paulla big grinaca nu ai fi chiulit de la orele de religie poate ai fi stiutbig grin

| M25M a răspuns (pentru denisuk12):

1. Nu te-am intrebat, era o interogatie retorica prin care iti demonstram ca pe aceiasi logica se poate formula o alta intrebare.
2. Dumnezeu este existat mereu, este omniprezent adica oricand si oriunde. (asa e in teorie)

| Paulla a răspuns (pentru denisuk12):

Cred că-ţi baţi joc de mine... Altfel, e cu siguranţă unul din cele mai idioate răspunsuri pe care le-am primit în ultima lună.
Dacă cineva a chiulit prea mult de la ore, acela eşti tu de la biologie(care spre diferenţă de religie poate fi numită materie şi e încă una importantă -la profilul meu face parte din materiile de bază-. Eu nu fac religia la şcoală, ca fapt divers). Oricum, cunosc teoria creaţionistă(care n-are bază, e doar apă de ploaie). Din răspunsul tău anterior se vede că nu o cunoşti pe cea evoluţionistă, deci vorbeşti doar din ce ţi s-a spus când erai mic(sau poate ce încă ţi se mai spune şi acum). Educaţie e doar o altă formă de îndoctrinare, probabil una din cele mai eficiente(şi nu mă refer doar la cea religioasă).

| αlεxTzure explică (pentru Paulla):

Hai sa nu fim rautaciosibig grin

24 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Corect este : Omul a fost creat de Dumnezeu.

| Shammal a răspuns:

Dumnezeu este creat de Om; daca te referi la corpul uman el se trage din planeta pamant, a trecut printr-un stadiu de evolutie si schimbare iar acum se afla in alt stadiu de schimbare

| Woodenpints91 a răspuns:

Ambele variante sunt greşite,sau cel puţin,asta mă împinge pe mine logica, şi bagajul ala minim de cunoştinţe pe care-l am.
La chestia cu dumnezeu nu mă bag, că mi-am răcit destul de mult gura pe tema asta. Spun doar că aşa ceva ar fi ilogic, ca dumnezeu să-l fi făcut pe om, în starea în care este acum.

Iar asta cu trasul din maimuţă...nu ştiu alţii cum sunt,dar eu nu mă grabesc să cred că omul se trage dintr-un animal cu care seamănă cel mai mult. Da,chestia din care a evoluat omul semăna destul de mult cu maimuţa,dar nu tot ce are păr pe corp, arcadă proeminentă şi degete e om. Maimuţele se trag din maimuţe. Oamenii se trag tot din oameni, care da, semănau cu maimuţele, însă erau oameni.

| Narcis2007 a răspuns:

Omul si maimuta au un stramos comun...

| morningstar a răspuns:

Fiecare cu rudele sale. Cei care cred ca provin din maimute, n-au decat sa se intoarca inapoi printre rude;

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Vrei chiar asa de "Fassttt" sa dai funda fara sa analizezi macar raspunsul nu?
Raspunsul corect estebig grinumnezeu a fost creat de catre om!
Pa

| FadetoBlack a răspuns:

Bun,
eu ţin să cred că din maimuţă, numai aşa se explică unele fapte ale unor persoane.

| RAY a răspuns:

Omul este creat de Dumnezeu?
nu exista dovezi care sa ateste asa ceva
sau se trage din maimuta?
din nou gresit, omul este maimuta primata care a evoluat fizic si mental pe parcursul a zeci de milioane de ani

dovezi sunt? desgur ca da foarte multe sau gasit multe fosile, sa stabilit genetic ca cu toti avem aceas stramos comun, 98% adn indentic cu cimpanzeu, de ce nu a evoluat cimpanzeu ca omul? un creier mare necesita energie mai mare, cimpanzeii sunt mult prea inteligenti pentru mediul lor de aia il si stapanesc asa bine

pentru mai multe detalii vezi blogul meu despre evolutie la profilu meu il gasesti, sa stii ca nu trebuie sa crezi in evolutie din contra sa te indioesti de ea sa gasesti logica, ratiunea din ea asta e diferenta intre a gandi si a fi prost

| WhatheWow a răspuns:

Adevarul si Corectitudinea sint doua notiuni distincte. Folosindu-le ca raspuns intrebarii tale, e prea devreme; inca sintem doar niste "copii"!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

E bine să întrebi şi părerea altora în legătură cu anumite chestiuni, dar ca să te convingi trebuie personal să analizezi dovezile pro şi contra (nu ştiu poate ai făcut-o). Concluzia la care am ajuns eu este că omul a fost creat de Dumnezeu cu un scop precis. Dacă am fi rezultatul întâmplării oarbe atunci ce sens ar mai avea viaţa noastră?

| Loora a răspuns:

Omul este o vietate despre care nu se stie sigur 100% de unde a aparut pe lumelaughing

| Loora a răspuns:

Omul este creatia lui Dumnezeu. Nu trebuie sa te mai intrebi cine ne-a creat! happy

| Cristi112 a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu!

| Furny a răspuns:

Omul este rezultatul unu lung drum de evolutie

| itwentbad a răspuns:

Omul este creat de Dumnezeu.
daca nu atunci de cine este creata maimuta?
Funda

| Shammal a răspuns (pentru itwentbad):

In principiu de Gaia - spiritul pamantului, Ea se ocupa de speciile ce se regasesc pe corpul Ei; cand tu iti rupi un fir de par si el creste la loc cine l-a creat? ori o celula din corpul tau moare si apare alta cine o creaza?

| Ayowin a răspuns:

Sincer, teoriile astea doua imi par ambele corecte. Adica, se trage din maimuta. OK, sunt anumite chestii care se pot explica totusi. 2. Ca a fost creat de Dumnezeu, eu cel putin prefer sa cred asta. :I e complicat, dar a doua varianta e mai frumoasa happy... laughing)